Občan a úřad

| foto: Profimedia.cz

Není factoring jako factoring: Postupte své pohledávky

  • 1
Konkurence mezi podnikateli vede k tomu, že se předhánějí, kdo svému odběrateli nabídne lepší podmínky. Řada firem proto prodlužuje dobu splatnosti faktur za dodané zboží a služby.

Pohledávky jim ale vážou peníze, které by šlo použít na nákup dalších zásob. V případě nedostatečné platební kázně odběratelů se pak mohou dostat až do druhotné platební neschopnosti.

Bankovní úvěry, leasingy a kontokorenty nejsou zdaleka jedinou možností, jak zajistit provozní financování. K uvolnění finančních zdrojů vázaných v nezaplacených fakturách je možné využít také faktoring. Jde o předem smluvně sjednaný průběžný odkup krátkodobých pohledávek (obvykle se splatností od 30 do 90 dnů) faktoringovou organizací. Dodavatelé zboží nebo služeb převádějí na faktora pohledávky vzniklé při prodeji na fakturu. Faktoringová společnost – často banka – se tak stává věřitelem a přebírá od dodavatele veškeré riziko, že kupující nebude schopen či ochoten zaplatit. Samozřejmě jako všechny peníze i ty faktoringové něco stojí.

Faktoring na vzestupu

Podle údajů zveřejněných eBankou v současnosti využívá factoringových služeb asi 20 % českých firem. Podíl factoringových obchodů k celkovému HDP je v České republice někde kolem 3 %, přičemž v Evropě se pohybuje kolem 5 %. Proto eBanka předpokládá, že v příštích letech zájem českých firem o služby factoringu dynamicky poroste.

Factoring se hodí zejména pro malé a střední firmy, které nechtějí a ani nemohou brzdit svůj rozvoj čekáním na to, až jim klienti zaplatí. „Typické portfolio factoringových společností se skládá spíše z malých a středních podniků, s obratem někde v rozmezí 50 až 500 milionů ročně. Velké podniky s obratem přes jednu miliardu Kč se vyskytují spíše výjimečně, zpravidla využívají factoringu jako doplňkového zdroje pro vylepšení struktury své bilance, případně za účelem zajišťování pohledávek,“ potvrzuje předseda Asociace faktoringových společností a generální ředitel firmy Jiří Matula v rozhovoru pro čtrnáctideník Eurofirma.

Výhodou factoringu není jen to, že poskytne podnikateli rychle potřebné finanční prostředky. Factoringové společnosti mohou nabídnout i správu pohledávek či pojištění proti neochotě odběratele svůj dluh vyrovnat. Podnikatelé mohou využít i produktů, které umožňují zakázky „předfinancovat“, tedy získat peníze na nákup zásob ještě před tím, než pohledávka vznikne. Factoring se uplatní i při obchodování se zahraničními partnery.

Nechci prachy zadarmo

Factoring samozřejmě není zadarmo - ten, kdo přebírá faktury před splatností včetně rizika jejich nesplacení, z toho chce také něco mít. V praxi to funguje tak, že po vystavení faktury zašle daná společnost její kopii factoringové firmě, která obratem pošle na účet zálohu. Ta se většinou pohybuje od 70 do 90 procent hodnoty pohledávky. Zbytek peněz firma dostane, až její odběratel fakturu zaplatí – samozřejmě sníženou o provizi faktoringové společnosti.

Cena, kterou nakonec klient za využívání faktoringových služeb zaplatí, se skládá ze dvou částí – z faktoringového poplatku a úroku. Faktoringový poplatek reprezentuje náklady faktora na administrativu související s postoupenou pohledávkou – zpracování faktur, jejich evidenci a inkasní činnost. Stanovuje se na základě celkového objemu spolupráce s klientem (samozřejmě platí, že čím vyšší objemy a pravidelnější spolupráce, tím lepší podmínky pro klienta je faktoringová firma ochotna poskytnout), vstupně rizika platební neschopnosti dlužníka analýze obchodního případu. Zahrnuje i náklady na posouzení bonity klienta, odběratelů a další. Konkrétní výše poplatku se sjednává individuálně pro každý případ, běžně se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 1,6 % sjednané částky.

popisekJAK SE ZBAVIT POHLEDÁVEK?
Nástrojů je celá řada!

Kdy si hledat faktora

Factoring do jisté míry funguje podobně jako krátkodobý či kontokorentní úvěr. „Zásadní rozdíl je ve způsobu zacházení s podkladovým aktivem, tedy pohledávkou,“ upozorňuje předseda Asociace faktoringových společností a generální ředitel firmy Jiří Matula. Banka zpravidla poskytuje úvěr ve formě finančních prostředků na určitou dobu a účel a očekává splacení úvěru z prostředků jeho příjemce. Teprve v případě nesplacení využije zpeněžení aktiva, které má poskytnuto na zajištění tohoto úvěru.

V případě factoringu je tomu právě naopak. Factoringová společnost vždy očekává splacení poskytnutého financování v první řadě z inkas postoupených pohledávek. Teprve v případě, že toto inkaso nelze očekávat, může požadovat od příjemce financování vrácení části prostředků.

„Factoring je sice díky administrativě spojené se správou postoupených pohledávek mírně dražší než bankovní úvěr, ale na druhou stranu přináší i jinou hodnotu než pouhé financování a nevytváří zbytečnými požadavky na další zajištění tlak na výši vlastního jmění podniku,“ říká Matula. Podle něj je proto vhodný zejména pro začínající podniky, případně pro podniky v období prudkého růstu, jejichž kapitálová vybavenost neodpovídá jejich velikosti. Velmi vhodný je i pro podniky, které se nacházejí ve stadiu finanční restrukturalizace. Stabilizované podniky zase v tomto produktu nacházejí vhodný způsob, jak se zbavit nadbytečného majetku (pohledávek) a držet celkovou zadluženost v plánovaných proporcích.

Není factoring jako factoring

Tuzemský regresní factoring
Pohotové a flexibilní financování pohledávek dodavatelů před splatností i krátce po splatnosti.

Po odeslání kopie faktury factoringové společnosti může od ní podnikatel obdržet ihned cca 70 až 90 procent peněz vázaných v pohledávce. Pokud odběratel pohledávku nezaplatí, vrací factoringová společnost pohledávku zpět podnikateli (a on jí peníze).

Tuzemský bezregresní factoring
Financování pohledávek před splatností i po splatnosti, které zahrnuje i pojištění proti platební neschopnosti a nevůli odběratelů. Riziko, že odběratel nezaplatí, nese factoringová společnost, a to plně nebo alespoň z podstatné části. Jelikož podnikatel nenese riziko nezaplacení pohledávky, je tato služba dražší než regresní factoring.

Exportní a importní factoring
Factoringové společnosti poskytují své služby i podnikatelům, kteří obchodují se zahraničím.

V případě exportního factoringu nabízejí financování pohledávek za zahraničními odběrateli v cizích měnách. Princip je stejný jako u tuzemského factoringu.

KOMERČNÍ PREZENTACE