Není práce? Přestěhujte se!

Míra nezaměstnanosti je v Česku velmi nevyrovnaná. Rozdíly mezi regiony jsou závratné, až 16,5 procenta. Nezaměstnaný z regionu, kde nemá uplatnění, by se měl zamyslet nad tím, zda se mu vyplatí spíše jednorázové výdaje spojené s přestěhováním, nebo dlouhé měsíce na podpoře.

V prvním případě pomůže následující postup:

1. Pracovní portál
Na Integrovaném portálu ministerstva práce (www.portal.mpsv.cz/ sz) si vyhledejte, ve kterém regionu je o vaši specializaci největší zájem. I když budete pracovní místo shánět přes personální agentury (na jejich internetových stránkách lze také přehledně vyhledávat podle oboru i města), portál, který zahrnuje kompletní nabídku úřadů práce, vám jednoznačně ukáže, kde je největší poptávka po vaší profesi v celorepublikovém měřítku.

2. Úřady práce
Pokud si příliš nerozumíte s internetem, objíždějte úřady práce v regionech, o kterých víte, že je v nich po vaší odbornosti poptávka. O tuto informaci můžete požádat vašeho zprostředkovatele na úřadu práce. Zákon sice zakazuje registrovat se u jiného úřadu než v místě trvalého bydliště, po registraci však můžete místo hledat na kterémkoli úřadu práce v ČR.

BENEFITY: víte, po čem zaměstnanci ve skutečnosti touží?

3. Sociální zázemí
Dříve než učiníte konečné rozhodnutí, pokuste se v daném regionu zakotvit sociálně. Kontaktujte řadové pracovníky firmy, která by o vás stála. Poraďte se s nimi o možnostech získání ubytování, školy pro děti, práce pro manželku či manžela.

4. Přechodná doba
Jestliže vás v tom podpoří rodina, nestěhujte se hned, ale do místa práce dojíždějte, třeba i s přespáváním na ubytovně během týdne. Časem si vytvoříte potřebné společenské vazby, které vám usnadní přestěhovat celou rodinu. Oddělené bydlení však lze doporučit jen na přechodnou dobu, dlouhodobě narušuje rodinné vztahy.

, ,