Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není směnárna jako směnárna: pečlivým výběrem ušetříte tisíce

aktualizováno 
Fincentrum provedlo velký test směnárenských služeb v centru Prahy. Částka, kterou jsme obdrželi za cizí měny v hodnotě přibližně čtyřiceti tisíc korun, se pohybovala v rozmezí 38 264 Kč až 42 500 Kč. Na pouhé volbě směnárny tak bylo možné ušetřit více než čtyři tisíce korun.

Také moc nepřemýšlíte nad tím, do jaké směnárny zamíříte, když potřebujete vyměnit cizí měnu za českou nebo naopak? Při větších částkách můžete takto nerozvážným chováním prodělat i tisíce korun. Vydali jsme se proto do pražských ulic s cílem vyzkoušet kvalitu směnárenských služeb, které poskytují tuzemské banky a některé směnárny.

Hlavní test probíhal 15. ledna, kdy jsme navštívili vybrané banky a směnárny s jedním tisícem eur a stem amerických dolarů, britských liber a švýcarských franků. Zaměřili jsme se přitom kromě výše utržené částky také na správnost a úplnost vystavených dokladů a na to, zda odpovídají směnárnami inkasované poplatky jejich oficiálním ceníkům. V neposlední řadě nás zajímalo to, zda dodržují směnárny zákonnou povinnost identifikovat klienta průkazem totožnosti při transakcích přesahujících dvacet tisíc korun.

Podle opatření České národní banky č. 1/2000 má doklad o směně (tzv. odpočet) obsahovat následující údaje:

  • označení cizí měny, její kurz a množství,
  • kurzovní hodnotu (tedy sumu před odečtením poplatků),
  • cenu služby,
  • částku k výplatě nebo k příjmu v Kč (tj. celkovou sumu, kterou obdržíte),
  • identifikační znaky směnárny,
  • datum a místo vystavení.

Při nákupu nebo prodeji bankovek a mincí v hodnotě přesahující částku 20 000 Kč pak směnárna na odpočtu uvede navíc jméno a příjmení klienta a druh, číslo a zemi vystavení jeho průkazu totožnosti. Tyto požadavky ovšem činí nemalému procentu tuzemských směnáren problémy a na pomyslné černé listině se k našemu překvapení ocitly i některé renomované banky.

Bez závad nám vystavili odpočet v Komerční bance, v České spořitelně, v Union bance a ve dvou z pěti pouličních směnáren. Těmi byly směnárna EXCHANGE v Kaprově ulici a směnárna EUROCHANGE na Jungmannově námestí. U ostatních subjektů se již vyskytly nedostatky, kterými byly nejčastěji neúplná identifikace směnárenského místa (adresa pobočky, její IČO) a chybějící podpis oprávněného zaměstnance.

Výrazné nedostatky se vyskytly pouze u pouliční směnárny CHEQUEPOINT a u Československé obchodní banky sídlící na Václavském náměstí. Zde totiž při směně tisíci eur, jejichž hodnota přesahuje dvacet tisíc korun, nepožadovali žádný průkaz totožnosti a na identifikace klienta na dokladech tudíž zcela chybí. Požadavkům předpisů by rovněž nevyhověla směnárna interCHANGE, kde se pracovník za přepážkou spokojil s číslem řidičského průkazu na papírku a doklad tudíž vůbec neviděl.

Kolik byste dostali u testovaných směnáren za 1 000 euro v průměru během týdne začínajícího 14. lednem?

EXCHANGE

31 600,00 Kč

HVB Bank Czech Republic 31 120,00 Kč
Československá obchodní banka 30 877,84 Kč
Komerční banka 30 832,76 Kč
Raiffeisenbank 30 813,58 Kč
Živnostenská banka 30 760,20 Kč
Česká spořitelna 30 752,40 Kč
GE Capital Bank 30 679,88 Kč
EUROCHANGE 30 669,20 Kč
Obchodně finanční společnost 30 523,60 Kč
Global Travel / interCHANGE 30 508,00 Kč
Union banka 30 494,26 Kč
CHEQUEPOINT 28 986,26 Kč

Dosti nesolidně rovněž působilo smlouvání o výši poplatku u směnárny CHEQUEPOINT. Zde nám původně nabídli za tisíc euro částku mírně přesahující 28 tisíc korun, ale po projevení nezájmu o transakci nám byl poplatek snížen a nabídnutá částka byla zvýšena na více než třicet tisíc korun. Na přímý dotaz na výši poplatku nám pracovnice odmítla odpovědět a vždy nám řekla pouze cílovou částku, kterou za tisíc euro obdržíme. Po přepočtení kursu a obdržené částky nám poté vyšel poplatek blížící se deseti procentům, přičemž obvyklé poplatky se pohybují kolem dvou procent.

Pro snížení nákladů na celý test jsme se pokusili později během dne směny eura na české koruny stornovat tak, aby nám směnárna vrátila celých tisíc euro a neúčtovala si žádné poplatky. Zajímaly nás zde především reakce některých směnáren, kde jsme obdrželi za cizí měny opravdu nízkou částku v korunách. Jelikož ovšem bankám a směnárnám neukládá žádná norma povinnost takovou transakci stornovat, odpovídal výsledek našeho snažení naším očekáváním. Uspěli jsme pouze u směnárny EXCHANGE, kde nám doklad stornovali a tisíc euro vrátili bez účtování jakýchkoli poplatků.

VÝSLEDKY TESTU NALEZNETE ZDE.

NEVÍTE, CO SE ZANIKAJÍCÍMI MĚNAMI NAHRAZENÝMI EUREM?

Kde směňujete zahraniční měny na koruny či naopak Vy? Máte nějaké zkušenosti se směnárnami na ulicích? Nebo využíváte zásadně služeb bank?

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz