Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není směnárna jako směnárna: pečlivým výběrem ušetříte tisíce

aktualizováno 
Fincentrum provedlo velký test směnárenských služeb v centru Prahy. Částka, kterou jsme obdrželi za cizí měny v hodnotě přibližně čtyřiceti tisíc korun, se pohybovala v rozmezí 38 264 Kč až 42 500 Kč. Na pouhé volbě směnárny tak bylo možné ušetřit více než čtyři tisíce korun.

Také moc nepřemýšlíte nad tím, do jaké směnárny zamíříte, když potřebujete vyměnit cizí měnu za českou nebo naopak? Při větších částkách můžete takto nerozvážným chováním prodělat i tisíce korun. Vydali jsme se proto do pražských ulic s cílem vyzkoušet kvalitu směnárenských služeb, které poskytují tuzemské banky a některé směnárny.

Hlavní test probíhal 15. ledna, kdy jsme navštívili vybrané banky a směnárny s jedním tisícem eur a stem amerických dolarů, britských liber a švýcarských franků. Zaměřili jsme se přitom kromě výše utržené částky také na správnost a úplnost vystavených dokladů a na to, zda odpovídají směnárnami inkasované poplatky jejich oficiálním ceníkům. V neposlední řadě nás zajímalo to, zda dodržují směnárny zákonnou povinnost identifikovat klienta průkazem totožnosti při transakcích přesahujících dvacet tisíc korun.

Podle opatření České národní banky č. 1/2000 má doklad o směně (tzv. odpočet) obsahovat následující údaje:

  • označení cizí měny, její kurz a množství,
  • kurzovní hodnotu (tedy sumu před odečtením poplatků),
  • cenu služby,
  • částku k výplatě nebo k příjmu v Kč (tj. celkovou sumu, kterou obdržíte),
  • identifikační znaky směnárny,
  • datum a místo vystavení.

Při nákupu nebo prodeji bankovek a mincí v hodnotě přesahující částku 20 000 Kč pak směnárna na odpočtu uvede navíc jméno a příjmení klienta a druh, číslo a zemi vystavení jeho průkazu totožnosti. Tyto požadavky ovšem činí nemalému procentu tuzemských směnáren problémy a na pomyslné černé listině se k našemu překvapení ocitly i některé renomované banky.

Bez závad nám vystavili odpočet v Komerční bance, v České spořitelně, v Union bance a ve dvou z pěti pouličních směnáren. Těmi byly směnárna EXCHANGE v Kaprově ulici a směnárna EUROCHANGE na Jungmannově námestí. U ostatních subjektů se již vyskytly nedostatky, kterými byly nejčastěji neúplná identifikace směnárenského místa (adresa pobočky, její IČO) a chybějící podpis oprávněného zaměstnance.

Výrazné nedostatky se vyskytly pouze u pouliční směnárny CHEQUEPOINT a u Československé obchodní banky sídlící na Václavském náměstí. Zde totiž při směně tisíci eur, jejichž hodnota přesahuje dvacet tisíc korun, nepožadovali žádný průkaz totožnosti a na identifikace klienta na dokladech tudíž zcela chybí. Požadavkům předpisů by rovněž nevyhověla směnárna interCHANGE, kde se pracovník za přepážkou spokojil s číslem řidičského průkazu na papírku a doklad tudíž vůbec neviděl.

Kolik byste dostali u testovaných směnáren za 1 000 euro v průměru během týdne začínajícího 14. lednem?

EXCHANGE

31 600,00 Kč

HVB Bank Czech Republic 31 120,00 Kč
Československá obchodní banka 30 877,84 Kč
Komerční banka 30 832,76 Kč
Raiffeisenbank 30 813,58 Kč
Živnostenská banka 30 760,20 Kč
Česká spořitelna 30 752,40 Kč
GE Capital Bank 30 679,88 Kč
EUROCHANGE 30 669,20 Kč
Obchodně finanční společnost 30 523,60 Kč
Global Travel / interCHANGE 30 508,00 Kč
Union banka 30 494,26 Kč
CHEQUEPOINT 28 986,26 Kč

Dosti nesolidně rovněž působilo smlouvání o výši poplatku u směnárny CHEQUEPOINT. Zde nám původně nabídli za tisíc euro částku mírně přesahující 28 tisíc korun, ale po projevení nezájmu o transakci nám byl poplatek snížen a nabídnutá částka byla zvýšena na více než třicet tisíc korun. Na přímý dotaz na výši poplatku nám pracovnice odmítla odpovědět a vždy nám řekla pouze cílovou částku, kterou za tisíc euro obdržíme. Po přepočtení kursu a obdržené částky nám poté vyšel poplatek blížící se deseti procentům, přičemž obvyklé poplatky se pohybují kolem dvou procent.

Pro snížení nákladů na celý test jsme se pokusili později během dne směny eura na české koruny stornovat tak, aby nám směnárna vrátila celých tisíc euro a neúčtovala si žádné poplatky. Zajímaly nás zde především reakce některých směnáren, kde jsme obdrželi za cizí měny opravdu nízkou částku v korunách. Jelikož ovšem bankám a směnárnám neukládá žádná norma povinnost takovou transakci stornovat, odpovídal výsledek našeho snažení naším očekáváním. Uspěli jsme pouze u směnárny EXCHANGE, kde nám doklad stornovali a tisíc euro vrátili bez účtování jakýchkoli poplatků.

VÝSLEDKY TESTU NALEZNETE ZDE.

NEVÍTE, CO SE ZANIKAJÍCÍMI MĚNAMI NAHRAZENÝMI EUREM?

Kde směňujete zahraniční měny na koruny či naopak Vy? Máte nějaké zkušenosti se směnárnami na ulicích? Nebo využíváte zásadně služeb bank?

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Blockchain přináší příslib rejdařské revoluce v hodnotě bilionu dolarů

Blockchain přináší příslib rejdařské revoluce v hodnotě bilionu dolarů

Kurzy.cz Globalizace v posledních desetiletích do odvětví lodní dopravy přinesla pokročilé obchodní sítě, největší a nejrychlejš...

Najdete na iDNES.cz