Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neplatiči povinného ručení se zřejmě nemusí obávat sankcí

  9:18aktualizováno  9:18
- Přestože ministerstvo financí nevyslyšelo žádost České pojišťovny, aby prominulo motoristům dluhy za povinné ručení z uplynulých let, neplatiči mohou s velkou pravděpodobností zůstat klidní. Je vysoká šance, že pokud do konce roku zajdou na dopravní inspektorát a své vozidlo trvale vyřadí z provozu, nebudou muset zaplatit až několik desítek tisíc korun dlužné částky, penále a pokutu. Jejich auta se totiž neobjeví v aktuální policejní evidenci, která se v lednu historicky vůbec poprvé porovná se seznamem plátců, kteří uzavřeli smlouvy o povinném ručení s jednotlivými pojišťovnami.

"Porovnávat se bude takzvaná živá evidence, tedy vozidla provozovaná k začátku roku 2000. Ostatní vozidla, která jsou trvale vyřazena z provozu nebo jsou jejich státní poznávací značky uloženy na dopravních inspektorátech, nebudou předmětem tohoto srovnávání," potvrdil ředitel dopravních policistů Zdeněk Bambas.


To ovšem ještě nemusí být konečné slovo. O tom, zda budou srovnány také databáze z minulých let, totiž teprve rozhodne legislativní rada vlády. Podle zákona o povinném ručení totiž Česká pojišťovna musí vymáhat dluhy z uplynulých tří let.

Ústav proto požádal radu, aby neplatiče amnestovala. "Doufáme, že na doplatky nedojde," říká mluvčí České pojišťovny Michal Urban.

I kdyby legislativní rada amnestii zamítla, je otázkou, zda by se pojišťovna neplatičů dopátrala. Potřebovala by totiž seznamy vozidel provozovaných v roce 1997 a následných dvou letech.

"Pokud tyto informace policie neposkytne, nemáme šanci dlužníky zjistit," připouští Urban. Policii stejně jako pojišťovně totiž zákon na ochranu dat brání, aby své databáze komukoli předala.

Vypátrat dlužníka bylo dosud dílem náhody. Buď policisté při kontrole zjistili, že motorista nemá povinné ručení zaplaceno, a oznámili to pojišťovně, nebo se neplatiči prozradili tím, že s nepojištěným vozidlem havarovali a způsobili škodu. "Těchto případů bylo v minulých letech jen několik málo tisíc," upozorňuje Urban.

Pojišťovna odhaduje, že povinné ručení neplatilo až půl milionu lidí. Dluh včetně penále, který by měli nyní podle zákona uhradit, dosahuje i několika desítek tisíc korun. Tuto početnou skupinu tvoří především lidé, jejichž vozidla skončila ve šrotu, a oni je z policejní evidence neodhlásili.

"Policie eviduje pět a půl milionu vozidel, z čehož přes milion je těch, která existují jen na papíře. Ve skutečnosti jsou zlikvidována či nepojízdná," tipuje Bambas a věří, že se po vyčištění evidence od registrovaných vraků ocitnou na pranýři jen ti, kdo po silnicích jezdí s nepojištěnými auty.

"Smyslem pojištění je chránit oběti dopravních nehod. Vůz, který deset let neexistuje, nemůže nikoho zmrzačit, nic nemůže rozbít," vysvětluje Bambas. "Už dnes tito lidé stojí ve frontách na inspektorátech, aby své lajdáctví napravili. Největší nápor ještě přijde," tvrdí šéf dopravních policistů.

Až ministerstvo vnitra začátkem příštího roku porovná policejní evidenci provozovaných vozidel se seznamy pojišťoven, předá výčet neplatičů okresním úřadům. Ty je mohou ve správním řízení potrestat až dvacetitisícovou pokutou a odebrat jim na jeden rok řidičský průkaz.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz