Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neplatiči povinného ručení se zřejmě nemusí obávat sankcí

  9:18aktualizováno  9:18
- Přestože ministerstvo financí nevyslyšelo žádost České pojišťovny, aby prominulo motoristům dluhy za povinné ručení z uplynulých let, neplatiči mohou s velkou pravděpodobností zůstat klidní. Je vysoká šance, že pokud do konce roku zajdou na dopravní inspektorát a své vozidlo trvale vyřadí z provozu, nebudou muset zaplatit až několik desítek tisíc korun dlužné částky, penále a pokutu. Jejich auta se totiž neobjeví v aktuální policejní evidenci, která se v lednu historicky vůbec poprvé porovná se seznamem plátců, kteří uzavřeli smlouvy o povinném ručení s jednotlivými pojišťovnami.

"Porovnávat se bude takzvaná živá evidence, tedy vozidla provozovaná k začátku roku 2000. Ostatní vozidla, která jsou trvale vyřazena z provozu nebo jsou jejich státní poznávací značky uloženy na dopravních inspektorátech, nebudou předmětem tohoto srovnávání," potvrdil ředitel dopravních policistů Zdeněk Bambas.


To ovšem ještě nemusí být konečné slovo. O tom, zda budou srovnány také databáze z minulých let, totiž teprve rozhodne legislativní rada vlády. Podle zákona o povinném ručení totiž Česká pojišťovna musí vymáhat dluhy z uplynulých tří let.

Ústav proto požádal radu, aby neplatiče amnestovala. "Doufáme, že na doplatky nedojde," říká mluvčí České pojišťovny Michal Urban.

I kdyby legislativní rada amnestii zamítla, je otázkou, zda by se pojišťovna neplatičů dopátrala. Potřebovala by totiž seznamy vozidel provozovaných v roce 1997 a následných dvou letech.

"Pokud tyto informace policie neposkytne, nemáme šanci dlužníky zjistit," připouští Urban. Policii stejně jako pojišťovně totiž zákon na ochranu dat brání, aby své databáze komukoli předala.

Vypátrat dlužníka bylo dosud dílem náhody. Buď policisté při kontrole zjistili, že motorista nemá povinné ručení zaplaceno, a oznámili to pojišťovně, nebo se neplatiči prozradili tím, že s nepojištěným vozidlem havarovali a způsobili škodu. "Těchto případů bylo v minulých letech jen několik málo tisíc," upozorňuje Urban.

Pojišťovna odhaduje, že povinné ručení neplatilo až půl milionu lidí. Dluh včetně penále, který by měli nyní podle zákona uhradit, dosahuje i několika desítek tisíc korun. Tuto početnou skupinu tvoří především lidé, jejichž vozidla skončila ve šrotu, a oni je z policejní evidence neodhlásili.

"Policie eviduje pět a půl milionu vozidel, z čehož přes milion je těch, která existují jen na papíře. Ve skutečnosti jsou zlikvidována či nepojízdná," tipuje Bambas a věří, že se po vyčištění evidence od registrovaných vraků ocitnou na pranýři jen ti, kdo po silnicích jezdí s nepojištěnými auty.

"Smyslem pojištění je chránit oběti dopravních nehod. Vůz, který deset let neexistuje, nemůže nikoho zmrzačit, nic nemůže rozbít," vysvětluje Bambas. "Už dnes tito lidé stojí ve frontách na inspektorátech, aby své lajdáctví napravili. Největší nápor ještě přijde," tvrdí šéf dopravních policistů.

Až ministerstvo vnitra začátkem příštího roku porovná policejní evidenci provozovaných vozidel se seznamy pojišťoven, předá výčet neplatičů okresním úřadům. Ty je mohou ve správním řízení potrestat až dvacetitisícovou pokutou a odebrat jim na jeden rok řidičský průkaz.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz