Neplatit si důchodové pojištění je drahé

  • 35
Ti, kdo si neplatí sociální pojištění, často ani netuší, do jakých problémů mohou dostat sebe, ale i své příbuzné. Česká správa sociálního zabezpečení se v poslední době setkává s případy, kdy nemůže pozůstalým přiznat vdovský, vdovecký či sirotčí důchod.

V těchto případech lidé, kteří zemřeli, neplatili sociální pojištění. Pozůstalým pak nebylo možné důchod vyplatit a ti se ocitli v těžké situaci bez prostředků.

"Aby k podobným situacím nedocházelo, je třeba, aby se lidé starali o své důchodové pojištění průběžně," říká mluvčí správy Štěpánka Mikešová.

Jako příklad uvádí otce dvou dětí, který podnikal a náhle zemřel. Protože jeho příjmy z podnikání byly nízké, neplatil sociální pojištění (což od letošního roku už není možné). Jeho žena pak požádala o vdovský a sirotčí důchod pro dvě nezletilé děti. Úřad však zjistil, že důchod nemůže přiznat, protože

Kdyby si podnikatel platil aspoň minimální pojištění, pak jeho manželka mohla dostávat 3870 korun měsíčně a každé nezletilé dítě jako sirotčí důchod 3350 korun. "Pozůstalostní důchody, vdovský a sirotčí na dvě nezletilé děti, tedy na tři osoby, by tedy celkem dosáhly 10 570 korun," vypočítává mluvčí.

Penzijní připojištění ve víru změn.
Do starobní penze nejdříve v 60 letech. Více ZDE.

V ohrožené skupině jsou také lidé, kteří pracují načerno, pojištění si neplatí a nejsou ani v evidenci pracovních úřadů, kde by za ně pojištění hradil stát.

"Sociální systém je nastavený tak, aby co nejvíce zmírnil dopady těžkých životních situací. Pokud se lidé nebudou o své záležitosti zajímat a platit pojistné, nelze jim pak pomoci," podotýká mluvčí.

Výjimkou je, když za zaměstnance přestane platit pojistné jeho zaměstnavatel, i když je to jeho povinnost. Podle mluvčí pak zaměstnanec nárok na důchod má.