Dluh

Dluh | foto: Profimedia.cz

Neplatíte včas závazky? Pozor na exekuci

  • 5
Dlužníkem v pravém slova smyslu nejste od chvíle, kdy si peníze půjčíte, ale stáváte se jím v okamžiku, kdy nějaký svůj závazek nesplácíte. I když jste bezproblémoví klienti, ocitnete se – pokud třeba něco koupíte na splátky – v ostře sledované databázi.

V bankovním i nebankovním registru se tak shromažďují informace o vašich půjčkách a v případě, že někde žádáte o další peníze, může si je věřitel vyžádat a posoudit riziko vašeho případného nesplácení.

Třetí registr – SOLUS – eviduje jen skutečné neplatiče, ty, kteří dlouhodobě zapomínají na své povinnosti. Pokud se ocitnete v něm, na 99 procent vám nepůjčí už nikdo. A pozor, v SOLUSU se neevidují jen neplatiči klasických úvěrů či leasingu – problém nastane, i když nezaplatíte třeba účet za mobilní telefon.

Neplatíte? Čekají vás telefonáty i ostuda v práci

Věřitel nejdřív klienta vyzve k placení sám, v době rychlé komunikace tak učiní telefonicky nebo mailem. Nejprve upomíná velmi zdvořile, protože mohlo jít i o omyl – klient třeba poslal svou platbu na špatný účet.

Robert Janák ze společnosti Transcom, která se pohledávkami zabývá, vysvětluje: „Záleží na věřiteli, kolikrát takto klienta kontaktuje. Napoprvé s ním jedná v rukavičkách, posléze se tlak stupňuje.“

Kde nestačí dopisy, přijde na řadu telefon. Někteří věřitelé se dluhem vůbec nezabývají a postupují hned v počátku problém specializované agentuře. Robert Janák přibližuje její činnost takto: „Nejprve posíláme neplatiči doporučený dopis na adresu bydliště i zaměstnavatele, když na něj nereaguje, telefonujeme. Často se nám nedaří klienta sehnat, pak se snažíme získat informace třeba od sousedů nebo v zaměstnání. Na řešení jednoho případu je potřeba několik dopisů a často i desítky telefonátů.“

Od soudu je jen krůček k exekutorovi

Pokud dlužník neplatí ani nejedná, jde celá věc k soudu. Ten většinou nemá důvod k žádným pochybnostem a rozhodne ve prospěch věřitele. Dlužníkovi však už přibudou poplatky – z původní stokoruny dluhu mohou být rázem tisíce.

Klient, který svůj dluh nesplatí ani po soudním rozhodnutí, se vystavuje nebezpečí exekuce. A nejde jen o to, že se dluh zvýší exekučními náklady – na obzoru je i další problém: pro exekutora je nejjednodušší sednout, napsat a rozeslat pár dopisů a zjistit, kde vám leží nějaké peníze.

Pohodlné je přitom obrátit se na stavební spořitelny – těch je jenom šest a stavební spoření má skoro každý. Tak se snadno přihodí, že exekutor najde peníze právě na tomto účtu. Pokud se to stalo dřív, než uplynula doba, po kterou musí spoření trvat, aby měl klient nárok na státní podporu, přijde o ni.

Příklad: stavební spoření máte dva roky, pro přiznání podpory musíte spořit šest let. Protože k pohybu na účtu došlo dřív, než tato doba uplynula, přijdete o státní podporu v plné výši. Za dva roky až o šest tisíc korun. „Nezáleží přitom na tom, že jste podmínky neporušili vy – prostě na smlouvě došlo k takzvanému neoprávněnému nakládání s vkladem,“ vysvětluje Zuzana Galová z Raiffeisen stavební spořitelny.