Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neplaťte za léky více, než je nutné. Radíme, jak ušetřit

  8:00aktualizováno  8:00
V detailním průzkumu rodinných financí se redaktorky MF DNES zaměřily na zdraví. Zeptaly se rodin, jak často chodí k lékaři, kolik utrácejí za léky a potravní doplňky. Zjistily, že nikdo z nich zbytečně neutrácí, ale i tak někteří mohou ušetřit až 1 300 korun ročně.
(ilustrační snímek) - léky, peníze, volba

(ilustrační snímek) - léky, peníze, volba | foto: Profimedia.cz

Chtějte víc od své pojišťovny

Když si Šrámkovi nebudou kupovat poměrně drahé multivitaminy, mohou ušetřených několik stokorun utratit za ovoce a zeleninu. Také by mohli víc využívat nadstandardních výhod své zdravotní pojišťovny. Tady sice neušetří, ale mohou získat několik finančních příspěvků, například na plavání, rehabilitační tělocvik či pobyt v solné jeskyni.

Hance s Janem jsme žádnou přímou úsporu nenašli. Jedině snad, kdyby Jan zhubl. Kromě toho, že by to pro něho bylo zdravé, nemusel by pak dávat 1 600 korun za rok jako příplatek za nadváhu u své životní pojistky. To je však běh na dlouhou trať. Musel by totiž hubnout pod odborným dohledem, a teprve pokud by si nižší váhu udržel déle než rok, pojišťovna by mu cenu snížila.

UŠETŘETE ZA VITAMINY, RADĚJI JEZTE VÍCE OVOCE 
Za vitaminy v pilulkách neutrácejte, raději jezte více ovoce.


 ZA LÉKY NEPLAŤTE VÍC, NEŽ MUSÍTE
Devět zásad pacienta, který chce ušetřit na lécích.


NAJDĚTE SI VÍCE ČASU NA CVIČENÍ
Díky většímu pohybu se bude cítit lépe i po zdravotní stránce.


VYUŽÍVEJTE PŘÍSPĚVKŮ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY
Zjistěte si, zda vaše pojišťovna nepřispívá třeba na nákup sportovní přilby.


NEPODLÉHEJTE TRIKŮM FARMACEUTICKÝCH FIREM 
Nekupujte kombinované léky, jejich cena je totiž o poznání vyšší.

Walterům zůstane v peněžence hodně peněz, když přestanou kouřit. Ušetří 8 500 korun ročně za cigarety i peníze za zdravotní komplikace, které je v budoucnu nejspíš čekají. S odvykáním by jim finančně pomohla zdravotní pojišťovna. Petra Walterová by měla například nárok na příspěvek 1 000 korun. Podmínkou je jen odborný dohled, což by neměl být problém, pojišťovna spolupracuje s lékaři v Liberci.

Druhou podmínkou je vytrvalost a úspěch – je třeba nekouřit minimálně tři měsíce. U všech rodin jsme zkoušeli namodelovat změnu zdravotní pojišťovny, ale nikde se neukázala jako zajímavá. Všichni mají u své pojišťovny možnost získat nějaký finanční příspěvek. Jen ji zatím nevyužívají.

Poplatky rodinám těžkou hlavu nedělají

Zajímalo nás i to, jak se jednotlivé rodiny tváří na poplatky ve zdravotnictví. Mladý pár z Pardubic s poplatky u lékaře souhlasí. Věří, že zabrání plýtvání peněz v systému. "Lidi, kteří si chodí do ordinace jen popovídat, to odradí," míní Jan Hencl.

S poplatky v lékárnách už to tak jednoznačně nevidí. "Mohly by se platit jen u léků, které jsou vydávány ojediněle, u dlouhodobě léčených pacientů je nevnímáme jako regulační, ale jako přítěž," přidává se s názorem Hanka Mixánková.

Walterovi příliš smyslu vybírání regulačních poplatků nerozumějí, nevědí totiž, zda vybraná částka končí u lékaře, nebo jde zdravotní pojišťovně. Vzhledem k malému počtu návštěv lékaře i lékáren však nevidí důvod, proč by za péčí bez poplatků nebo levnějšími léky měli někam dojíždět.

Podobně to vidí i Šrámkovi: "Nadšení nejsme, ale rozpočet nám poplatky neruinují. Chodíme k doktorům tak málo, že nám nestojí za to se kvůli pár korunám trmácet kilometry daleko," odpovídají souhlasně oba manželé.

Co seriál přinesl rodinám?

Během čtyř dílů jsme zmapovali hospodaření tří rodin. Snažili jsme se poradit, jak mohou ušetřit na energiích, finančních produktech a při nakupování. Budou se radami řídit? Nebo už dokonce některé kroky k úsporám podnikly?

Petra a Aleš Walterovi
Počítáme s navýšením stavebního spoření, v budoucnu to budou zřejmě penzijní spoření a progresivní úrazové pojistky. Zatím jsme dokoupili nějaké úsporné žárovky a snažíme se vybrat vhodný typ mrazáku.

Marie a Vladimír Šrámkovi
Pálí nás účet za elektřinu. Už jsme se pustili do výměny vchodových dveří a ještě jsme zakázku rozšířili o výměnu prosklených stěn. Pracujeme i na změně dodavatele elektřiny.

Hana Mixánková a Jan Hencl 
Uvažujeme o změně telefonního operátora a založíme si stavební spoření. A budeme důsledně vypínat elektrospotřebiče, překvapilo nás třeba, kolik žere náš počítač, i když právě nepočítá.
Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz