Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neplaťte za plyn zbytečně moc

aktualizováno 
Kromě toho, že utáhnete kohouty na topení a uděláte řadu dalších úsporných opatření, paradoxně můžete cenu plynu srazit i tím, že trochu zvýšíte jeho spotřebu.
Vodu vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o 50 procent.

Vodu vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o 50 procent. | foto: MF DNES

V případě elektřiny a vody platí jednoduchá rovnice: čím nižší spotřeba, tím nižší náklady. U plynu to však někdy může fungovat i obráceně. Cena jednoho kubíku se totiž řídí také objemem roční spotřeby. Čím víc plynu odeberete, tím méně dodavateli zaplatíte za jeden kubík.

Pokud se pohybujete na rozhraní nižší a vyšší sazby – například okolo 1 890 kWh (179 m3) ročně, paradoxně můžete ušetřit, když svoji spotřebu mírně zvýšíte. Zaplatíte sice o něco vyšší stálou měsíční sazbu, ale ušetříte na ceně za spotřebovaný plyn. Například u Středočeské plynárenské je rozdíl v ceně 60 haléřů na jednu kilowatthodinu, což při této spotřebě, i po započtení vyšší stálé platby, znamená roční úsporu téměř 800 korun.

Aktuální ceníky všech dodavatelů na jednom místě najdete například na www.tzb-info.cz (v sekci témata klikněte na Ceny paliv a energií).

Na plynu jen vařím

 • na kratší ohřev používejte tenkostěnné hrnce, na delší vaření pak tlustostěnné s akumulačním dnem, případně papiňák, ušetříte až 40 procent energie
 • velikost hořáku by měla odpovídat velikosti nádobí, plamen by neměl být větší než dno hrnce
 • vodu vařte v přiklopeném hrnci, snížíte spotřebu až o 50 procent. Sice to trvá o něco déle než ve varné konvici, ale náklady na energii jsou poloviční.
 • používejte nádobí, které dobře vede teplo: například nerezové nebo se zesíleným dnem
 • jestli máte plynovou sklokeramickou desku, na dovaření jídla využijte zbytkové teplo plotýnek
 • troubu během pečení zbytečně neotvírejte, výhodou je trouba s prosklenými dvířky
 • před pečením jídlo rozmrazte

Plynem také ohřívám vodu

 • hlídejte spotřebu teplé vody, čím větší množství ohřejete, tím víc zaplatíte
 • ohřev vody v zásobníkovém i průtokovém ohřívači nastavte jen na 55 stupňů Celsia, abyste nemuseli míchat teplou a studenou až v kohoutku. Nezapomeňte však na pravidelné jednorázové zvýšení teploty minimálně na 70 stupňů Celsia kvůli likvidaci bakterií.
 • do kuchyně stačí ohřívač s výkonem přibližně 3,5 až 6 kW, pro sprchu 18 až 24 kW
 • ohřívače vody umístěte co nejblíže k odběrnému místu, pro vzdálenější místa použijte raději samostatný ohřívač než dlouhé potrubí
 • potrubí izolujte a volte vhodnou velikost zásobníku (150 litrů na čtyřčlennou rodinu), ušetříte tak až třetinu nákladů

Topím, vařím, hřeju vodu

 • stáhněte topení, snížením teploty o jeden stupeň Celsia ušetříte až 6 procent energie. Na vytápění se spotřebuje nejvíc energie, je to mezi 60 a 80 procenty. Doporučená teplota v kuchyni, obýváku a dětském pokoji je 20 stupňů Celsia, v ložnici mezi 18 a 20 stupni, v koupelně 22 až 24 stupňů a v předsíni 17 až 19 stupňů.
 • pocit tepla ovlivňuje i vlhkost vzduchu, při vlhkosti mezi 40 a 50 procenty stačí místnost vytápět na teplotu o 2 až 3 stupně nižší – pořiďte si domů květiny nebo zvlhčovač
 • větrejte krátce a intenzivně, vzduch se vymění, ale stěny nevychladnou. Na noc zatahujte závěsy nebo žaluzie.
 • pořiďte si pokojový programovatelný termostat, nebo ještě lépe termostatické hlavice na každý radiátor, v kombinaci s vhodným regulátorem výkonu kotle se tak dá ušetřit až 20 procent tepla. Programovatelné hlavice dokonce umějí při rychlém poklesu teploty v místnosti (například větrání) na potřebnou chvíli uzavřít přívod vody do radiátorů a netopit zbytečně.
 • na tělesech nesušte prádlo ani na ně nic nepokládejte, závěsy by měly zakrývat jen okna, ne topení
 • tělesa odvzdušňujte minimálně každé tři měsíce
 • nezakrývejte topná tělesa nábytkem ani dekoracemi, neměla by být ani zaprášená, ušetříte až desetinu tepla
 • účinnost topení pomohou zvýšit i reflexní fólie umístěné za topením, použít lze i alobal
 • pokud si plynový kotel teprve pořizujete nebo uvažujete o výměně starého, zvažte koupi kondenzačního, vyplatí se to. Tyto kotle jsou sice dražší, ale výkonnější – sníží spotřebu plynu o 25 až 40 procent a návratnost investice je okolo čtyř let. Nechte si poradit od odborníka, výkon by měl odpovídat vytápěnému prostoru
 • náklady na topení výrazně srazíte zateplením fasády. Jde sice o větší investici, ale na ušetřeném teple se vám vrátí asi během sedmi let.
 • okny a dveřmi utíká 30 až 40 procent tepla. Únik sníží kvalitní těsnění, okenní fólie, ale také okenice, ideální je výměna starých oken a dveří za nové.
 • pravidelně 1x ročně si nechte provést kontrolu seřízení plynových spotřebičů. Úsporně pracuje pouze kotel v dobrém technickém stavu a správně seřízený.

Plyn zatím nemám
Jestli o zemním plynu pro svůj domek uvažujete, ale teprve čekáte na jeho zavedení, můžete dočasně využít zásobník se zkapalněným plynem. Na výběr máte buď propan nebo propan-butan. Fungují stejně jako zemní plyn, lze je používat na vaření, ohřev vody i vytápění. Na dlouhodobé použití se však nehodí, je to zbytečně drahé. Počítejte s tím, že propan vás vyjde přibližně o třetinu dráž než zemní plyn a propan- butan dokonce na dvojnásobek.

Pro vytápění je výhodnější propan, protože je výhřevnější a spotřebujete ho méně. Pokud zvolíte propan-butan, budete muset vyměnit trysky na vařiči či plynovém kotli, mají jiný průměr než ty na zemní plyn.

Musíte se také smířit s tím, že vám na zahradě bude nějakou chvíli strašit nevzhledná cisterna. Tu si můžete buď pronajmout nebo i zapůjčit oproti složení finanční zálohy, kterou vám pak firma vrátí. Například u firmy Vitogaz ČR je to okolo 10 000 korun. Nejčastěji používané nadzemní zásobníky mají objem 2,7 nebo 4,85 metrů krychlových, což odpovídá hmotnosti 1,2 nebo 2,1 tuny plynu. Menší zásobník vydrží přibližně na půl roku, větší i na rok, pochopitelně záleží na spotřebě.


Volný trh s plynem se teprve rozjíždí
Změnou dodavatele plynu ušetříte až korunu za kubík. Potíž je v tom, že plynárenské společnosti na takový požadavek zatím reagují spíš rozpačitě a odběratelům chybějí informace.

O domácnosti zatím plynaři nemají velký zájem
Svého dodavatele plynu si můžete vybrat už 15 měsíců, zatím se však do změny příliš nehrnou ani zákazníci, ani plynárenské společnosti. „Zkoušeli jsme to, ale ze strany odběratelů o změnu zatím není zájem,“ říká Jiří Bezděk z Jihomoravské plynárenské. Podobně situaci komentuje také Vladimír Vácha z E.ON. Podle něj trh začíná fungovat postupně. „Průběh je podobný, jako byl u trhu s elektřinou, nejdřív mění dodavatele velkoodběratelé a teprve pak přijdou na řadu menší podnikatelé a domácnosti,“ dodává Vácha.

Rozdíly v cenách plynu u jednotlivých firem existují a nejsou úplně zanedbatelné, může to být až koruna na kubík. Domácnost, která na plynu nejen vaří, ale používá ho také k ohřevu vody a vytápění, tak například při roční spotřebě 25 kubíků může změnou dodavatele ušetřit téměř 2 400 korun.

Nezamotejte se do přepočtů
Abyste zjistili, kdo vám plyn nabídne nejvýhodněji, stačí znát spotřebu. Jestli si nezapisujete stav plynoměru, vyčtete ji z faktury. Plynárenské společnosti fakturu domácnostem zasílají jednou ročně, a pokud ji nemůžete najít, není problém požádat o vystavení opisu. Na svého dodavatele se můžete obrátit telefonicky, písemně nebo e-mailem. Je to zdarma, musíte jen sdělit některý ze svých identifikačních údajů. Například E.ON vám spotřebu sdělí i rovnou po telefonu.

Dejte pozor na to, v jakých jednotkách se pohybujete. Zatímco na plynoměru se spotřeba měří v kubících (m3), při fakturaci se přepočítává na kilowatthodiny (kWh). Tento výpočet zohledňuje nejen odebrané množství, ale třeba i kvalitu plynu nebo nadmořskou výšku, která má vliv na výhřevnost plynu. Je to spravedlivější, ale na počítání složitější. Zjednodušeně však platí, že 1 kubík se rovná asi 10,54 kWh.

Zjistěte si ceny u konkurence
Kolik byste za plyn zaplatili u jiného dodavatele, si orientačně můžete spočítat na kalkulačce na stránkách www.tzb-info.cz. V levé liště klikněte na Ceny paliv a energií. Na další stránce úplně vpravo dole objevíte sekci Tabulky a výpočty a v ní Přepočet spotřeby zemního plynu na kWh. Kromě přepočtu z m3 na kWh kalkulačka umí spočítat i cenu u jednotlivých dodavatelů. Nezapomeňte podle spotřeby upravit okénko „odběrové množství“ a paušál násobit dvanácti.

V době uzávěrky této přílohy v ní ještě nebyly aktuální ceny platné od 1. dubna, ale podle autora kalkulačky Zdeňka Reinberka by tam už dnes být měly. Ceny plynu však dodavatelé většinou mění každého čtvrt roku, a tak výsledek nikdy nebude úplně odpovídat skutečnosti.

Pokud nemáte přístup na internet, kontaktujte vyhlédnutého dodavatele. Na trhu však zatím fungují jen tři – E.ON, Pražská plynárenská a energetická skupina RWE, která má pod sebou šest společností. Menší dodavatelé, kteří by nabízeli plyn domácnostem, o sobě zatím nedávají vědět, ačkoli podle Energetického regulačního úřadu má licenci na dodávky plynu přes devadesát firem. Dodavatele můžete změnit vždy jednou za šest měsíců a je to zdarma.

Nový dodavatel změnu vyřídí za vás
Pokud si nového dodavatele vyberete, spojte se s ním třeba prostřednictvím zákaznické linky, kde vás pracovník celou změnou provede. Případně společnost také můžete zplnomocnit k tomu, aby za vás změnu vyřídila. Tuto službu bezplatně nabízí E.ON i Pražská plynárenská. Potřebné dokumenty, tedy smlouvu o sdružených službách dodávky plynu a případnou plnou moc si můžete získáte u dodavatele.

Nezapomeňte také včas vypovědět smlouvu stávající firmě, u Pražské plynárenské a RWE je to nejméně 30 dnů předem, u E.ON mají domácnosti tříměsíční výpovědní lhůtu. Na úplný závěr změňte trvalý příkaz v bance, jestli používáte SIPO, změnu vyřídíte tam. Dobře si také ohlídejte termín, dokdy budete platit postaru, a odkdy je potřeba začít peníze posílat novému dodavateli.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz