Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nerovná smlouva

  11:00aktualizováno  11:00
Je platná smlouva o spolupráci mezi živnostníky, kterou obě strany podepíší, a to i přesto, že jde o spolupráci nerovnou, neboť se celá řada povinností, pokut a sankcí týká pouze jedné strany? Je mimo jiné v pořádku i uvedení konkurenční klauzule pro jednoho ze živnostníků?

D. Konečná, Praha

Bez ohledu na to, zda se jedná o smlouvy uzavřené dle občanského, nebo obchodního zákoníku, strany při jejich uzavírání mají smluvní volnost v otázkách, u kterých není v zákoně výslovně uvedeno, že musí být upraveny způsobem kogentně stanoveným zákonem.
Smlouva o převodu nemovitostí například musí mít písemnou formu, kterou musí mít například i smlouva o prodeji podniku. Pokud zákon nestanoví pro nějaký typ smlouvy konkrétní podmínky, mohou si obě strany upravit vzájemné vztahy tak, aby vyhovovaly jejich potřebám.
V praxi to znamená, že si mohou upravit také smluvní pokuty, sankce za nedodržení vzájemných závazků. Ale i závazek některé ze stran, aby po dobu trvání právního vztahu nevstupovala do smluvních vztahů stejného nebo obdobného charakteru s jinými právními subjekty.


Bere-li některá ze smluvních stran na sebe více povinností než druhá, je to její věc a tato skutečnost sama o sobě nečiní smlouvu neplatnou. Právní úkon musí být pouze učiněn svobodně a vážně, určitě a srozumitelně, jinak by byl neplatný. Neplatný je i v případě, že ten, kdo jej učinil, je nezpůsobilý k právním úkonům.
Právní úkon nesmí svým obsahem nebo účelem odporovat zákonu, zákon obcházet nebo se příčit dobrým mravům. Smlouva by mohla být rovněž neplatná i z toho důvodu, že jednající osoba uzavřela smlouvu v omylu vycházejícím ze skutečnosti, jež je pro její uzavření rozhodující, a osoba, které byl právní úkon určen, tento omyl vyvolala nebo o něm musela vědět.
Smlouva by byla samozřejmě neplatná i v případě, kdyby byl omyl touto osobou vyvolán úmyslně. Omyl v pohnutce však nemá na platnost smlouvy žádný vliv.
Z toho plyne, že každý, kdo chce uzavřít smlouvu, by měl předtím zvážit všechny okolnosti a smluvní podmínky, neboť uzavřením smlouvy je každý její účastník smlouvou vázán a jakékoli změny smluvních podmínek lze jen velmi obtížně dosáhnout.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz