Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nerozbijte si hlavu s úroky z úvěrů na bydlení

aktualizováno 
Jednou z mála situací, kdy můžeme od státu něco dostat, je možnost snížení daňového základu o úroky zaplacené peněžnímu ústavu z úvěru plynoucího na bytové potřeby. Jak už to při komunikaci s berními úředníky bývá, tak pouze přesné předložení všech dokumentů a postupů ze strany poplatníka může vyústit v dosažení zamýšlené daňové úspory. Co tedy nejčastěji berní úředníci zpochybňují v těchto případech?

Klíčem k bezproblémové realizaci daňových úspor prostřednictvím úroků z hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření je zákon o daních z příjmů, konkrétně paragraf 15, odstavec 10 a 11. Horní hranicí, o kterou si může poplatník snížit daňový základ, činí 300 tisíc korun za zdaňovací období. V případě stavebního spoření jde o souhrn všech zaplacených úroků z úvěru ze stavebního spoření a v případě hypotéky jde o souhrn zaplacených úroků snížený o státní příspěvek.

Hodnota tří set tisíc korun na úrocích za zdaňovací období je přitom dostatečně vysoká a plně postačí i pro financování poměrně honosných objektů. Pojďme se ovšem zaměřit na nejčastější chyby poplatníků, které umožní správci daně nesnížit daňový základ o zaplacené úroky.

Vymezení bytových potřeb podle zákona o daních z příjmů

Častým problémem některých poplatníků bývá fakt, že automaticky předpokládají shodnou účelovost úvěru z pohledu zákona o stavebním spoření a zákona o daních z příjmů. Poskytnutí úvěru ze stavebního spoření je vázáno na účelovost a stavební spořitelny zkoumají u žadatele o úvěr vlastní využití prostředků. Může se ovšem stát, že stavební spořitelna uzná požadavek poplatníka jako bytovou potřebu a poskytne úvěr. Ten ovšem nemusí vyhovovat dikci bytové potřeby z hlediska zákona o daních z příjmů a v takovém případě by nemusely být zaplacené úroky uznány jako položka snižující daňový základ poplatníka. V drtivě většině případů tomu tak sice není, avšak v případě méně obvyklých situací lze poplatníkům doporučit konzultaci se správcem daně.

Při koupi nemovitosti je rozhodující vlastnictví poplatníka

Hledáte podrobné informace o hypotékách? Pak určitě nahlédněte do této SPECIÁLNÍ SEKCE.

Pokud poplatník použije úvěr na výstavbu či koupi bytového domu, rodinného domu či bytu, popřípadě koupi pozemku (přesné vymezení těchto potřeb v paragrafu 15, odst.10, písm.a,b,c), pak si může snížit daňový základ pouze v případě, že zmiňovanou nemovitost vlastní. Jde dokonce o podmínku, že musí nemovitost vlastnit po celou dobu trvání zdaňovacího období.

To bývá dost často problémem v případech, kdy rodič chce uplatnit zaplacené úroky z úvěru, avšak byt či rodinný dům má v úmyslu převést na svého potomka. Takovou možnost zákon vylučuje a ošetřuje ji doložkou, že v případě zájmu o uplatnění snížení daňového základu musí být nemovitost výlučně ve vlastnictví osoby splácející úvěr.

Bydlet mohou i příbuzní

Podmínka vlastnictví je tedy z hlediska dikce zákona nezpochybnitelná. Poplatník uplatňující odpočet ovšem nemusí povinně v nemovitosti bydlet on sám. Má možnost jej nechat k bydlení nejbližším příbuzným – svým potomkům, rodičům a prarodičům, popřípadě manželovi či manželce. Není ovšem možné (z pohledu uplatnitelnosti úroků jako položky snižující základ daně) nechat nemovitost k užívání ostatním osobám, které nejsou příbuzné v přímé linii, byť by to bylo zadarmo. Pokud tedy chce rodič již dospělému potomkovi přenechat byt či dům k bydlení,  pak je to možné za předpokladu, že nedojde k přechodu vlastnictví.

Zajímá vás, jaké budou letos hypotéky? Odpověď naleznete v TOMTO ČLÁNKU.

Pronájmy si s odpočty netykají

Bylo by naivní se domnívat, že poplatník může realizovat snížení daňového základu o úroky a ještě zmiňovanou nemovitost pronajímat, popřípadě ji využívat k podnikatelským účelům. Pokud by pronajímal, popřípadě využíval, k podnikatelským účelům pouze část nemovitosti, pak by mohl uplatňovat odpovídající, poměrnou část úroků. Obě varianty jsou poměrně těžko prokazatelné a je otázkou, zda by se do těchto aktivit měl poplatník vůbec pouštět. Zákon tedy tyto možnosti umožňuje, avšak asi nejsou příliš obvyklé a říkají si o daňovou kontrolu.

Tři sta tisíc za domácnost, nikoli za poplatníka

Mnoho lidí se domnívá, že mezní částka tři sta tisíc korun je určena na poplatníka. Není tomu tak a platí, že úhrnná částka úroků snižovaných ze základu daně nesmí překročit tuto hodnotu za domácnost, nikoli za poplatníka. V dnešní době tento problém asi nebude příliš aktuální, neboť mnohočetných domácností ubývá.

Úroky z doplňkových a překlenovacích úvěrů také snižují základ

Většina lidí spojuje financování bydlení s úvěry ze stavebního spoření a hypotéky. Z hlediska možnosti snížení daňového základu poplatníků však nemusí přímo jít pouze o ně. Zcela bez problémů jsou aplikovatelné z pohledu daní i doplňkové produkty obou forem – tedy překlenovací úvěry stavebních spořitelen i doplňkové úvěry hypotečních bank. Opět ovšem musí dojít k naplnění výše uvedených podmínek.

Jak s uplatněním úroků v praxi

Klesne podpora hypoték, nebo je to trik ze strany bank a úřadů?

Čtěte ZDE

Pokud tedy poplatník skutečně vyhovuje několika podmínkám zákona o dani z příjmů, pak má následující možnosti. V případě uplatnění úroků z hypotečního úvěru by měl poplatník podávat daňové přiznání vždy. To i v případě, že má příjmy pouze ze závislé činnosti a je této povinnosti zproštěn. V případě uplatnění úroků ze stavebního spoření, pak může požádat svého zaměstnavatele o uplatnění odpočtu v ročním zúčtování daně.

Od věřitelského ústavu bude bez ohledu na formu uplatnění snížení daňového základu muset získat potvrzení o poskytnutém úvěru a zejména zaplacených úrocích za dané zdaňovací období. Dále bude finanční úřad vyžadovat výpis z katastru nemovitostí, kterým poplatník potvrdí podmínku vlastnictví objektu.

Jaké máte zkušenosti se snižováním základu o úroky z hypoték či stavebních spoření? Měli jste s tím problémy, nebo komunikace s finančním úřadem proběhla bezproblémově? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Ilustrační snímek

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Další nabídka

Kurzy.cz

21. listopadu: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických...
21. listopadu: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických...

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily. Všechny tři hlavní indexy stouply na nové historické rekordy a skončily na... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.