Hypoteční krize v USA ještě pravděpodobně neřekla své poslední slovo.

Hypoteční krize v USA ještě pravděpodobně neřekla své poslední slovo.

Nervozita na trzích přetrvává, koruna trhá rekordy

Zpomalující americká ekonomika a úvěrová krize se začínají výrazněji projevovat i v evropských ekonomikách. Například Španělsko je nuceno připravit ekonomický balíček stimulačních opatření pro své klíčové sektory a spekuluje se o tom, že Německo a Velká Británie učiní totéž.

Data zveřejněná v úterý ukázala, že sektor služeb v Eurozóně v lednu zpomalil a dostal se blízko stagnace. Maloobchodní tržby v prosinci poklesly o rekordní číslo s tím, jak inflace a nejisté ekonomické vyhlídky negativně ovlivnily spotřebitelskou a firemní důvěru. Tržby v prosinci meziročně poklesly o 2 %, což je nejvýraznější propad od roku 1997.

Situace v USA se nadále zhoršuje. Data ukázala, že se nevýrobní sektor ekonomiky USA v lednu prudce propadl na nejnižší úroveň od července roku 2003. Hypoteční krize v USA pravděpodobně také neřekla své poslední slovo. Situace se může ještě zhoršit. Počet nesplácených hypoték roste, ceny domů klesají a ratingové společnosti predikují, že ztráty na investicích spojených s rizikovými hypotékami budou daleko větší, než se analytici před několika měsíci domnívali. Společnost Standard & Poor’s v úterý oznámila, že tyto ztráty mohou dosáhnout až neuvěřitelných 265 miliard dolarů.

Dnešek je dnem centrálních bankéřů. O úrokových sazbách rozhodla ČNB a Evropská centrální banka. ČNB zvýšila sazbu o 25 bazických bodů, což jistě korunu bude hnát k novým rekordům. To je také důvod, proč by se mohlo jednat o poslední zvýšení sazeb v tomto roce. 

Evropská centrální banka udržela sazby na nezměněné výši 4 %. Investoři budou hledat odpověď na otázky, zda-li je stále hlavním cílem ECB boj proti inflaci, nebo zda začíná zohledňovat také zpomalující ekonomický růst Eurozóny. Evropští centrální bankéři mají patrně plnou hlavu starostí, neboť meziroční inflace za leden dosáhla 3,2 %, což je o kapku výše než 2% měnový cíl banky.

Forex
Koncem minulého týdne se měnový pár euro - dolar pohyboval na svých historických maximech kolem 1,485 až 1,490 dolaru za euro. Špatný výsledek maloobchodních tržeb v Eurozóně ovšem poslal v úterý euro dolů, z čehož těžil americký dolar, který posílil z úrovně 1,483 na 1,465 dolaru za euro.

Investoři se začali obávat, že se krize v USA projeví v Eurozóně více, než původně očekávali. Aktuální kurz se pohybuje kolem úrovně 1,462 dolaru za euro. Další vývoj bude záviset především na tom, jaká ekonomická data přijdou z Eurozóny. Amerika už nemá moc čím překvapit, recese je stále pravděpodobnější.

Nového maxima se včera dočkala česká měna vůči euru, když se v odpoledních hodinách dostala na úroveň 25,55 korun za euro. Investoři se domnívají, že krize v USA zasáhne Eurozónu více než Česko, proto dávají přednost české měně. 

S ohledem na zvýšení hlavní repo sazby ČNB o 25 bazických bodů by se koruna mohla dostat na další nové maximum. Pro změnu vůči americkému dolaru si koruna utvořila rekord v pondělí na úrovni 17,26 korun za dolar. V průběhu týdne koruna mírně ztratila a aktuální kurz činí 17,51 korun za dolar.

Vzhledem k rozdílné trajektorii předpokládaného vývoje úrokových sazeb v Česku a USA a díky rozdílným výhledům ekonomického růstu můžeme předpokládat další posilování české měny, kterou můžeme bez nejmenších pochybností v současnosti nazvat měnou "tvrdou".

Komodity
Ropa od poloviny minulého týdne oslabuje. Konkrétně severomořská ropa Brent se dostala z úrovně 92,50 dolarů za barel až na aktuální úroveň 87,70 dolarů za barel. Důvodem je zejména strach ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Důvodem poklesu ceny ropy je také silnější dolar, který od minulé středy posílil přibližně o dva centy.

Zlato při středečním obchodování obrátilo svůj směr a jeho cena začala pomalu růst. Jedná se o první růst od konce ledna, kdy v New Yorku dosáhlo svého historického maxima 942,20 dolarů za troyskou unci. Zlato pozitivně zareagovalo na prohlášení prezidenta federální rezervní banky Fed ve Filadelfii Charlese Plossera, že i navzdory zpomalenému hospodářskému růstu může vysoká inflace nadále pokračovat. To byl pozitivní signál pro žlutý kov, kterým se investoři zajišťují proti rostoucí inflaci. Aktuální cena zlata se pohybuje kolem úrovně 909 dolarů za troyskou unci.

Akciové trhy
Akciové trhy po celém světě jsou napjaté a nervózní. Většina investorů si není budoucím vývojem na trzích jista, proto vyčkávají nebo prodávají. Český index PX v tomto týdnu zatím ztratil 3 %. Vývoj dalších indexů v tomto týdnu je následující: německý DAX -4 %, francouzský CAC 40 -5 %, britské FTSE 100 -4,5 %, americký S&P 500 a NASDAQ 100 -4,5 %, resp. -6 %, japonský Nikkei 225 -3,5 % a hongkongský Hang Seng -6 %.

Tyto negativní výsledky reflektují zejména obavy o další vývoj hypoteční krize a případné recese v USA. Velkou váhu budou také hrát následující ekonomické údaje z Evropy, neboť se zatím ukazuje, že se již krize z USA do Evropy přenesla, zatím ovšem není zřejmé v jak velkém rozsahu. Proto v následujících dnech i týdnech na trzích očekáváme zvýšenou nervozitu a kolísavost.