Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nervozita na trzích roste. V centru pozornosti je Dubajský emirát a jeho dluhy

aktualizováno 
Minulý týden přinesl několik dobrých zpráv ze Spojených států i z Evropy. Důvěru obchodníků v pokračující hladký průběh zotavení však silně podkopaly negativní zprávy z Dubaje.

Umělý ostrov Palm Island v Dubaji. | foto: Profimedia.cz

Dubajský emirát žádá své věřitele o odklad splátek dluhů u dvou vládou vlastněných společností (Dubai World a Nakheel), které v minulosti financovaly nákladné developerské projekty, včetně uměle vybudovaného ostrova ve tvaru palmy plného luxusních hotelů.

Velmi vážná je situace především v případě obří společnost Dubai World, která oznámila, že má problémy se splácením dluhu v celkové výši 22 miliard dolarů. Společnost proto požádala o posunutí splátek až do května příštího roku, čímž však velmi nepříjemně zaskočila své věřitele, mezi které patří řada evropských a především britských bank. Nejbližší splátka ve výši 3,5 miliardy dolarů se přitom měla uskutečnit již 14. prosince a její odložení může bankám udělat tlustou čáru přes rozpočet.

Problémy státem vlastněné Dubai World vrhají velmi negativní světlo nejen na celý Dubajský emirát, který disponuje dluhy ve výši 80 miliard dolarů, ale na všechny regionální státem vlastněné suverénní fondy, o jejichž likviditě se dosud příliš nepochybovalo, vzhledem k vysokým příjmům arabských států z prodeje ropy.

Po minulém týdnu se však situace rapidně změnila, což dokazuje i cena kreditních swapů (CDS), prostřednictvím kterých si obchodníci mohou pojistit dluhopisy proti riziku nesplacení. Cena CDS jen pro Dubajský emirát v minulém týdnu vzrostla u pětiletých dluhopisů o 226b. na 543b. a výrazného růstu se dočkaly také ceny CDS na dluhopisy okolních států, jako je Bahrain (+ 44b.), Katar (+ 20b.), nebo dosud velmi bezpečná Saudská Arábie (+35 b.).

Následky, které by rostoucí problémy se splácením dluhu emirátu a okolních arabských zemí mohly mít, jsou dalekosáhlé. Rizika by se přitom netýkala pouze bank. Arabské suverénní fondy v minulosti velmi aktivně skupovaly lukrativní nemovitosti v největších světových metropolích, stejně tak jako podíly v řadě velkých evropských a amerických společnostech. Pokud by byly nuceny pod tlakem finančních problémů část svého majetku začít rozprodávat, cena těchto aktiv by se dostala pod nemalý tlak.

Že situaci kolem Dubajského emirátu není radno podceňovat, jasně naznačila i reakce obchodníků z minulého týdne. Evropské akcie na požadavek dubajské vlády reagovaly masivním výprodejem, když se jen hodnota německého burzovního indexu DAX propadla ve čtvrtek o 3,25 procent, což byl největší jednodenní výprodej za posledních sedm měsíců. Pod tlak se přitom dostaly hlavně finanční tituly, a tak jen akcie britské Royal Bank of Scotland odepsaly ze své hodnoty více než sedm procent.

I v novém týdnu zřejmě budou mít zprávy z Dubaje rozhodující vliv na obchodování na finančních trzích, a to i přesto, že budou zveřejněny tak důležité fundamenty, jako je rozhodnutí ECB o úrokových sazbách, nebo velmi očekávané výsledky z amerického pracovního trhu.

Pozornost obchodníků se přitom bude soustředit hlavně na to, jak se k návrhu na zmražení dluhu postaví evropské banky. Pokud budou mít s vyhověním žádosti problém, turbulentní situace na finančních trzích z minulého týdne, se může velmi snadno přenést také do nadcházejících dnů.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz