Neseďte na židli, hýbejte se!

Lidé se sedavým zaměstnáním se často potýkají s obezitou. Odstrašujícími údaji varuje Evropská unie: Češi jsou po Němcích druhým nejtlustším národem v Evropě. Jiná statistika říká, že pracovníci s nadváhou stojí firmu peníze navíc – jsou nemocní třináctkrát častěji než jejich štíhlejší kolegové, mají problémy s imunitou i s častějšími úrazy.

Problémem jsou i onemocnění páteře. Dá se říci, že žádný kancelářský pracovník nemá zejména krční páteř úplně v pořádku. Kromě pohybových obtíží vede poškozená krční páteř k nadměrné únavě, ubývá energie a snižuje se i pracovní výkon.

Někteří zaměstnavatelé si tyto problémy začínají uvědomovat a nabízejí svým zaměstnancům řadu benefitů v péči o zdraví. „Kromě toho, že zaměstnanci budou mít pocit, že jim jejich firma dává něco navíc, mají tyto benefity pro zaměstnavatele zřejmý přínos i v tom, že se může snížit absence pracovníků a projeví se to i na jejich výkonu,“ říká Ondřej Tyl z firmy Benefit plus.

Poukázka na návštěvu obezitologa
Zaměstnavatelé i zaměstnanci nejčastěji volí běžně poskytované zdravotní benefity, například příspěvky na vitaminy či vakcíny proti chřipce, na lázeňské pobyty, na cvičení ve fitness centrech nebo na nejrůznější masáže. Méně časté jsou takzvané flexibilní benefity umožňující návštěvu obezitologa či odborníka na zdravou výživu. Lze se setkat i s „podnikovým“ masérem, který sídlí v blízkosti firmy. Levnějším, ale prospěšným řešením může být vybavení kanceláří rotopedem či gymballem – velkým míčem, na kterém můžete sedět u počítače a zároveň posilovat bederní páteř.

NOHY NA STŮL: jak správně vybrat obuv a jak pečovat o nohy?

Nenabízí vám zaměstnavatel žádné zdravotní benefity ani vám v práci netoleruje používání sportovních pomůcek? Začněte něco dělat sami.
Udržet se v kondici při sedavém zaměstnání nutně neznamená cvičit pětkrát týdně, ale ani to, že se člověk týden nepohne a pak ujede na kole osmdesát kilometrů. To naopak metabolismus příliš zatíží.

I přímo na pracovišti a bez sportovního vybavení můžete najít několik možností, jak se hýbat. Vynechte výtah a choďte po schodech. Navštivte odborného fyzioterapeuta, který vás naučí správné strečinkové cviky, které můžete „nasadit“ kdykoliv během dne. „Tělo si můžete posílit speciálními cviky. Pokud jde například o zádové či prsní svaly, stačí i deset protažení denně, a bolest zad ze sedavého zaměstnání ustoupí,“ říká fyzioterapeutka Emilie Sázovská. „Ale varuji před nesprávně provedeným cvikem, tím můžete docílit zcela opačného efektu.“

Jak vyřešit jídlo
Některá zaměstnání svádějí k nezdravému stravování, často to opět souvisí se soustředěným vysedáváním u počítače, kdy pracovník nepřemýšlí nad tím, co vlastně jí, a neudělá si čas ani na pořádný oběd.

Zaměstnavatel, který nemá prostředky na zřízení závodní jídelny, která by podpořila zdravé stravovací návyky zaměstnanců, může zvolit levnější řešení – pronajmout zasedací nebo jinou místnost cateringové firmě. Ta se vždy v době oběda postará o jídlo zaměstnanců.

Pokud zaměstnavatel nic takového neplánuje, je jen na vás, jaké si připravíte jídlo s sebou. „Volte potraviny, které mají dostatečný obsah bílkovin, vláknin a vitaminů. Omezte jídla s vysokým obsahem tuků a důsledně dodržujte pitný režim,“ radí odbornice na výživu a zdravý životní styl Erika Matějková z Centra pro léčbu obezity.

Rada MF DNES
Pořiďte si skákací balon Velký gumový míč, na kterém můžete sedět, nahradí židli a posiluje bederní páteř, aniž byste přerušili práci. Přitom není drahý, dá se koupit už od 250 korun.

,