Nesplácení spotřebitelského úvěru končí u soudu

Kupujte zboží neomezeně a využijte odkladu splátek - to jsou sliby splátkových společností nejen v předvánočním čase. Vidině nákupu jakéhokoliv zboží, za které v den pořízení zaplatíte jen zlomek ceny, odolá jen málokdo. Rozčarování však přijde v okamžiku, kdy se nedostává peněz na splácení. Odklad splátek v tom lepším případě, srážky ze mzdy, exekuce majetku a dokonce i soudní řízení - až takhle daleko můžete dojít, pokud přestanete splácet spotřebitelský úvěr.

Pokud to jde, zkuste se domluvit 

Jak celý proces vymáhání dlužné částky u splátkových společností začíná? „Na nedodržení termínu splatnosti klienta reagujeme po uplynutí určité lhůty telefonicky nebo dopisem,“ říká Jana Skálová ze společnosti Cetelem. „Situaci pak dále řešíme vždy individuálně a snažíme se dohodnout na dalším postupu. Vzhledem k tomu, že se v životě klienta mohou stát nepředvídatelné skutečnosti, snažíme se o maximální vstřícnost při úpravě splátkového kalendáře, například odkladem splátek.“

To neplatí u úvěrové karty - ta je zablokována bezprostředně po nezaplacení, aby nedocházelo k ještě většímu nárůstu dlužné částky. Další způsob pak záleží na tom, do jaké míry je zákazník ochoten spolupracovat - přitom se cení vstřícnost, vlastní iniciativa, stejně tak předchozí dobré zkušenosti s klientem. Ten, kdo chce problém vyřešit a upozorní na nesrovnalosti splátkovou společnost sám, je zvýhodněn podstatněji než ten, kdo situaci zcela ignoruje.
 
Opomenutá platba - sankce a úroky z prodlení

Není čím zajistit úvěr – nabídněte movitou zástavu. Více ZDE

Pokud klient nereaguje na telefonické avízo k zaplacení, objeví se v jeho poštovní schránce první upomínka - asi 15 až 20 dnů po splatnosti předepsané splátky. Většinou je třeba zaplatit sankce, přibližně sto či dvě stě korun, a ještě úroky z prodlení. „Sankční úroky jsou stanoveny na 0,1 procenta denně z jistiny po splatnosti,“ upozorňuje David Sroka, manažer firemní komunikace v CCS. Stejnou částku si účtuje i GE Capital Multiservis, Homecredit zase za každý započatý den 0,08 procenta z dlužné částky.

Dluh a sankční poplatky pak rostou s druhou upomínkou. CCS si za ni počítá pětistovku, jiné společnosti mezi pořadím upomínek nerozlišují - dluh berou jako celek. „Smluvní pokuta za prodlení se splácením úvěru činí dvacet procent z každé dlužné splátky, minimálně sto korun,“ říká Eva Chaloupková, manažerka externí komunikace GE Capital Multiservis. „Pokud není poskytnutý úvěr splácen řádně a včas, požadujeme od klienta zaplacení smluvní pokuty ve výši osmi procent z každé splátky, s jejíž i částečnou úhradou je v prodlení o více než třicet dnů,“ vysvětluje Skálová.
 
Krajním řešením je soud a exekuce majetku

Když s klientem nepohne ani druhá písemná výzva, přichází na řadu radikálnější řešení. „Právní vymáhání začne tehdy, když dojde k podstatnému porušení podmínek, ke kterým se klient zavázal v úvěrové smlouvě, a naše společnost již vyčerpala všechny mimosoudní možnosti k vyřešení této záležitosti,“ upozorňuje Skálová.

Chcete si spočítat roční úrokovou sazbu či splátky požadovaného úvěru? Klikněte ZDE.

Co následuje? Splátková společnost uplatní svou dohodu se zaměstnavatelem a dlužnou částku si začne strhávat přímo ze mzdy - většinou pokud nezaplatíte alespoň dvě po sobě jdoucí splátky. Anebo předá celou záležitost specializovaným firmám na vymáhání závazku či právníkovi - neplatič pak může stanout až před soudem. „Nezaznamenáme-li žádnou reakci na výzvy a zákazník neprojeví vůli prodlení ve splátkách řešit, prohlásíme úvěr za splatný a požadujeme splacení celého závazku,“ uvádí Chaloupková.

V den, kdy měla být uhrazena poslední nezaplacená suma, ale nestalo se tak, obdrží dlužník předsoudní výzvu - samozřejmě za další poplatek, kolem tisícovky. Pokud nedojde k úhradě ani tehdy, přichází na řadu exekuce majetku. Výsledek? Ztráta zboží, úhrada soudních výloh a úroků z prodlení.