Nesplnění daňových povinností a soudy se dlužníkům prodraží

Sankce, které může proti zapomnětlivcům uplatňovat finanční úřad, mohou mít podobu zvýšení daní, penalizace, pokuty, nebo platby exekučních nákladů. Za pozdě podané daňové přiznání může správce daně, tedy příslušný finanční úřad, potrestat provinilce zvýšením přiznané daně až o deset procent. Kdo podá daňové přiznání včas, ale daň zaplatí se zpožděním, dostane penále. Penalizační sazba je stanovena za každý den prodlení na jedno promile z dlužné částky. Tak se vypočítávají sankce maximálně pro prvních pět set dní prodlení, pak se penále stanovuje podle diskontní úrokové sazby vyhlášené Českou národní bankou.

Ještě dráž přijde opomenutí poplatníkovi, který nepodá přiznání a nezaplatí ani daň. Denní sazba za zapomnětlivost je v tomto případě dvě promile z dlužné částky.

Kdo zaplatí včas, ale málo, je penalizován ve výši 0,5 promile z dlužné částky až do té doby, než zbývající daň doplatí.

Pokuty uplatňují finanční úřady při nesplnění daňových povinností nepeněžní povahy ve stanovené lhůtě. Těmito povinnostmi jsou například podání hlášení, registrace k dani nebo výzvy k dostavení se na finanční úřad. Pokutu za tyto prohřešky lze uložit opakovaně až do výše dvou milionů korun.

Kdo nechá "dojít" svůj dluh až k soudu, zaplatí nakonec mnohem více, než původně dlužil. Čeká ho totiž placení soudního poplatku, odměny advokáta a jeho paušálních nákladů.

  • soudní poplatek činí čtyři procenta z žalované částky, nejméně 600, nejvíce jeden milion korun
  • odměny advokáta se rovněž počítají podle výše žalované částky, například u dluhu do 500 korun činí 1500 korun, do jednoho tisíce korun 3000 korun a tak dále
  • paušální náklady advokáta: 75 korun za jeden úkon
  • při exekuci platí dlužník dvě procenta z žalované částky, nejméně 300 a nejvýše 50 000 korun