Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nespoléhejte se na to, že děti do šesti let cestují vždy zdarma

  6:00aktualizováno  6:00
Při cestování s malými dětmi do šesti let věku můžete narazit na řadu překážek a omezení. Pokud si myslíte, že cestují vždy a všude zdarma, jste na omylu. Různá města i dopravci mají různě nastavené podmínky i tarify přepravy malých předškoláků.
Vlakem s vámi mohou cestovat zdarma až dvě děti do šesti let, musí ale sedět na jednom sedadle. Ilustrační snímek

Vlakem s vámi mohou cestovat zdarma až dvě děti do šesti let, musí ale sedět na jednom sedadle. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Musí se však držet cenového výměru ministerstva financí, který podmínky pro přepravu dětí do šesti let stanoví.

V každém případě si raději dopředu zjistěte, zda za dítě budete platit, nebo ne. Podstatný je nejen počet dětí, které budou společně s vámi cestovat, ale třeba i to, zda budou mít samostatné sedadlo či vám budou sedět na klíně.

Po Praze zdarma s jakýmkoliv počtem malých dětí

Cenovým výměrem MF se řídí i společnost Ropid, která má na starosti Pražskou integrovanou dopravu. Tedy metro, tramvaje, městské i příměstské autobusy. I když se rozhodnete vzít s sebou své malé děti spolu s dětmi sousedů, za žádné z nich jízdné platit nebudete.

Musíte však splnit dvě podmínky: děti budou mladší šesti let a vám bude více než deset, protože dítě do šesti let totiž nemůže cestovat samo. Vždy je musí doprovázet další cestující starší deseti let.

Podobné je to i v případě, kdy městskou hromadnou dopravou (MHD) bude po Praze cestovat mateřská školka, třeba deset pětiletých dětí se dvěma učitelkami. Jízdné v tomto případě zaplatí pouze učitelky, děti mají dopravu zdarma.

Do šesti let cestují v MHD bezplatně i malé děti v Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Jablonci nad Nisou, Ostravě či Plzni.

V dálkových autobusech už za malé děti zaplatíte

Kdy cestují zdarma děti do šesti let

Vybrané příklady cestujících dětí s jedním dospělým

MHD a příměstské linky

  • zdarma do 6 let neomezený počet dětí: v Brně, Praze, Liberci, Jablonci nad Nisou, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzeň (MHD)
  • zdarma dvě děti do 6 let v příměstské dopravě v Plzni

Dálkové autobusové linky

  • ČSAD Plzeň: zdarma jedno dítě do 6 let bez nároku na sedadlo
  • Student Agency: zdarma jedno dítě do 2 let bez nároku na sedadlo

České dráhy

  • zdarma dvě děti do 6 let s nárokem pouze na jedno sedadlo

Budete-li s malými dětmi cestovat dálkovými spoji po Česku, doporučujeme vám si předem zjistit podmínky jejich přepravy. Upravuje je opět cenový výměr MF, který sice říká, že dítě do šesti let v doprovodu dalšího cestujícího nad deset let cestuje bezplatně, ovšem nesmí sedět samo na vlastním sedadle. 

Ve chvíli, kdy budete pro dítě samostatné sedadlo požadovat, musíte za ně uhradit poloviční jízdné. Vezmete-li s sebou na cesty dvě děti do šesti let, bude v každém případě jedno cestovat za poloviční jízdné.

Tato pravidla dodržují například ČSAD Plzeň, které provozují jak dálkovou dopravu, tak regionální i příměstské linky. V případě dálkové i příměstské dopravy cestuje zdarma pouze jedno malé dítě bez nároku na samostatné sedadlo. "U linek regionální dopravy zařazených v systému Integrované dopravy Plzeňska (IDP) jsou přepravovány až dvě děti do šesti let od jednoho cestujícího bezplatně. Každé další dítě platí opět poloviční jízdné," uvádí Zbyněk Hupák z ČSAD Plzeň.

Se Student Agency zdarma jen dítě do dvou let

Využijete-li ke své cestě spojů společnosti Student Agency, připravte se, že zdarma s vámi pojede dítě jen do dvou let věku. Ovšem pouze v tom případě, nebudete-li pro ně požadovat vlastní sedadlo. Děti od tří let již vždy platí poloviční jízdné.

Společnost Student Agency k tomuto kroku - účtovat jízdné za tříleté a starší dítě - přistoupila z bezpečnostních důvodů. Vzhledem k tomu, že dopravce požaduje, aby se cestující při jízdě připoutali bezpečnostním pásem, musí děti starší tří let sedět samostatně.

České dráhy přepraví zdarma dvě děti do šesti let

Ve vlaku je přeci jen víc místa než v dálkových autobusech, a proto si můžete užít malý luxus a vzít s sebou bezplatně dvě předškolní děti. Podmínkou však je, aby seděly pouze na jednom sedadle. "Žádá-li cestující samostatné místo i pro druhé dítě, zaplatí za ně i za každé další dítě do šesti let zvláštní jízdné ve výši maximálně padesát procent obyčejného jízdného," doplňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

A jaké má možnosti například školka na výletě, kdy cestuje deset pětiletých dětí se dvěma učitelkami? "Pro tuto skupinu by bylo nejvýhodnější odbavení, kdyby učitelky využily slevu pro skupinu osmi osob - tedy dvě učitelky a šest dětí, a zbylé čtyři děti by seděly po dvou na jednom sedadle a cestovaly tak bezplatně, vázaly by se k jízdenkám učitelek," vysvětluje Šťáhlavský.

Konkrétně například při cestě z Berouna na Karlštejn a zpět by to vypadalo takto:

  • dvě učitelky + šest dětí: sleva pro skupinu 172 korun + čtyři děti zdarma = 172 korun,
  • průměr na jednoho a jednu cestu tak vyjde jen na sedm korun.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Refinancování a konsolidace. Ušetří peníze, nebo jde jen o trik?

K refinancování hypotéky přistupujeme zpravidla tehdy, když nám naše banka...

Převeďte své půjčky k nám, ušetříte. Tak zní časté reklamní slogany bank. Je to však pravda? Můžeme skutečně převedením...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

ČEZ v roce 2017 vydělal akcionářům 19 miliard korun

ČEZ v roce 2017 vydělal akcionářům 19 miliard korun

Kurzy.cz Čistý zisk Skupiny ČEZ v roce 2017 vzrostl o 30 % na 19,0 mld. Kč, zejména díky úspěšnému prodeji akcií MOL a nárůstu v...

Najdete na iDNES.cz