Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční úvěry na financování bydlení

aktualizováno 
Pro pořízení bytu či domu jsou určeny především hypotéky a stavební spoření. Avšak ne vždy je lze využít. Problém může nastat třeba v případě, kdy zájemce o úvěr nemá k dispozici nemovitost do zástavy. Banky však poskytují i další úvěry, které lze v těchto situacích využít.
Dům, nemovitost, bydlení

Dům, nemovitost, bydlení | foto: Jiří BervidaMF DNES

Podmínkou pro získání hypotečního úvěru je mít k dispozici nějakou nemovitost, kterou je možné dát bance do zástavy. Pokud si však pořizujete družstevní byt a nemáte žádnou nemovitost, která by mohla sloužit bance jako zajištění úvěru, hypotéku si vzít nemůžete. Družstevní podíl totiž není nemovitost. V určitých případech lze využít stavební spoření, ale pro úvěry nad 500 000 korun (s dvěma výjimkami) je také vyžadována nemovitost. Použití stavebního spoření může být problematické také tehdy, kdy spořitelna vyžaduje jako podmínku pro poskytnutí překlenovacího úvěru složit či naspořit nějaký minimální vklad.

Banky však nabízejí i jiné produkty, které lze využít na financování nemovitostí, jejich rekonstrukcí nebo třeba na koupi družstevního podílu. Jde o spotřebitelské úvěry, které jsou speciálně určené – mimo jiné – také pro tyto případy. Většinou mají příznivější podmínky než ostatní spotřebitelské úvěry. Jejich výhodou je také to, že jsou peníze k dispozici velmi rychle. Zde jsou uvedeny některé z nich.

Česká spořitelna – Spotřebitelský úvěr

Jde o účelový bezhotovostně poskytovaný úvěr, který lze využít kromě nákupu spotřebního zboží a služeb právě také na pořízení bydlení. Spořitelna uvádí například následující účely, mezi nimi je i financování družstevního bytu:

* nákup nemovitosti do vlastnictví
* modernizace bytu či domu
* úhrada závazků, např. vypořádání zaniklého společného jmění manželů, dědiců, úhrada soudních a notářských poplatků, finanční vyrovnání mezi občany při převodu užívacího práva k bytu
* úhrada členského podílu v bytovém družstvu nebo družstvu nájemníků bytových a nebytových jednotek
* úhrada závazků vůči obci (např. předplacení nájemného se závazkem obce o uzavření budoucí nájemní či kupní smlouvy na byt)

Úvěr lze zajistit ručiteli nebo zástavním právem k pohledávce, naopak zástava nemovitosti zde použita být nemůže. Klient nemusí mít v ČS veden účet. Úvěr se splácí anuitně, kdykoli lze provést bez sankcí mimořádnou splátku, maximální doba splatnosti je deset let. Ostatní parametry jsou v níže uvedené tabulce.

ČSOB – Půjčka na lepší bydlení

Je to účelová půjčka spojená s pořízením bydlení nebo jeho modernizací. Narozdíl od výše uvedeného úvěru ČS jej nelze použít zcela libovolně, ale pouze na úhradu nákladů souvisejících s bydlením. Banka uvádí například tato možná využití:

* koupě nemovitosti a družstevního podílu
* privatizace bytového fondu měst a obcí
* předplacení nájmu u obecních bytů
* rekonstrukce a modernizace bydlení
*·pořízení bazénu, úprava zahrady
* nákup vestavěných spotřebičů, skříní i ostatního nábytku

Výhodou je, že až do výše 300 000 korun na jednoho žadatele banka tuto půjčku poskytuje bez zajištění. Takže třeba manželé získají do druhého dne od podpisu smlouvy 600 000 korun bez jakéhokoli zajištění. Horní hranice výše úvěru není omezena (samozřejmě s ohledem na možnosti dlužníka), půjčku lze splatit kdykoli a bez sankcí, maximální doba splatnosti činí deset let. Podmínkou je, že klient má, nebo si zřídí některý z produktových balíčků ČSOB. Ostatní parametry úvěru jsou v tabulce.

Komerční banka – Úvěr na nemovitost

Tento účelový úvěr je určený pro osobní (nepodnikatelské) investice do nemovitostí pro klienty, kteří nemohou nechtějí použít hypotéku. Jde o bezhotovostní úvěr pro například tyto účely:

* koupě, výstavba, rekonstrukce nemovitosti – vše lze kombinovat s nákupem vybavení domácnosti, kdy investice do vybavení nesmí překročit 50 % výše celého úvěru
* pořízení družstevního podílu
* předplacení nájemného

Maximální doba splatnosti je opět deset let, klient si musí u KB sjednat běžný účet. K zajištění se užívají ručitelé, vklad u KB či stavební spoření u Modré pyramidy i zástava nemovitosti. Úvěr lze kdykoli částečně či úplně splatit bez jakýchkoli sankcí, navíc může být bezplatně pojištěn pro případ nesplácení. Výše úrokové sazby se odvíjí od délky sjednané doby splatnosti.

Živnostenská banka – Osobní úvěr účelový

Banka nabízí účelovou i neúčelovou verzi Osobního úvěru. Liší se v době splatnosti, která je u neúčelového úvěru maximálně čtyři roky, zatímco účelový úvěr lze při jeho použití na nákup družstevního podílu splácet až deset let. Prostředky účelového úvěru banka proplácí podle faktur přímo na účet dodavatele, u neúčelového je převede na běžný účet klienta. Výše úrokové sazby je v obou případech stejná

Účelový úvěr je určen na financování spotřebního zboží a služeb, refinancování jiných půjček, ale i na koupi družstevního podílu či rekonstrukce bytu a domu. Kdykoli lze bez sankcí provést mimořádnou splátku. Ostatní parametry účelového úvěru jsou v tabulce.

Hlavní charakteristiky všech uvedených úvěrů
Pokud jde o výši poplatku za sjednání úvěrů, v závorce je uvedena jeho minimální a zároveň maximální výše, pokud je banka takto ohraničila.

Parametry úvěru Název úvěru Min. úroková sazba Poplatek za sjednání úvěru (% z výše úvěru) Měsíční poplatek za správu úvěru (Kč) Min výše úvěru (Kč)
Česká spořitelna Spotřebitelský úvěr 8,5 % (prime rate min 5%) 0,8 % (400 - 7 000 Kč) 49 Kč 100 000 Kč
ČSOB Půjčka na lepší bydlení 6,90% 1 % (500 - 3 500 Kč) 30 Kč 20 000 Kč
Komerční banka Úvěr na nemovitost 6,49 % - 8,72 % 0,8 % (1 500 - 6 000 Kč) 80 Kč 100 000 Kč
Živnobanka Osobní úvěr účelový 8,60% 0,8 %, min. 500 Kč 50 Kč 50 000 Kč

Zdroj: banky


Ke srovnání těchto spotřebitelských úvěrů s jinými úvěrovými produkty na financování bydlení a nemovitostí se vrátíme v některém z příštích článků.

Vzali byste si spotřebitelský úvěr na financování bydlení? Z jakého důvodu? Máte s takovým úvěrem nějakou praktickou zkušenost?

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Fed bude zvyšovat sazby. Nastal čas shortovat dolar?

Kurzy.cz Americká centrální banka bude tento měsíc zvyšovat sazby. Jde o krok, který obecně bývá impulsem pro nákup „zasažené“ m...

Najdete na iDNES.cz