Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se vypočítává výše kompenzace, přiblížíme na konkrétním případu paní Boženy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stalo se to na začátku roku 2017. Paní Božena upadla před domem v místě svého bydliště na zmrzlém a neuklizeném chodníku. Tříštivá zlomenina kotníku, přetrhané vazy a poraněný meniskus si vyžádaly dvě operace a několik rehabilitací. Léčila se rok a půl, trvalé následky ale zůstaly, dodnes je pro ni jen samotná chůze obtížná a bez chodítka by ji nezvládla vůbec.

O odškodnění se pokoušela několik měsíců sama, když neuspěla, obrátila se na odborníky. Po třech letech paní Božena soud vyhrála a bylo jí přiznáno odškodné v celkové výši téměř 900 000 korun. Jednoduché to ale nebylo.

Odpovědnost musí prokázat poškozený

Společnost Vindicia si od zraněné ženy nejprve vyžádala zákres místa úrazu, jména svědků a informaci o botách, které v době úrazu měla na sobě. Prokázat něčí zavinění je totiž na poškozeném. A záleží i na tom, kde se úraz stal. Pokud by byl chodník označen upozorněním, že se v zimě neudržuje a tento úsek je vyjmenován v obecní vyhlášce, pak je to váš problém a případné plnění je možné jen z vlastní pojistky úrazu.

Předžalobní výzva byla neúspěšná, město odpovědnost odmítlo – trvalo na tom, že žena nepřizpůsobila chůzi stavu chodníku.

KVÍZ: Renta nebo odškodné? Na co máte nárok v případě pracovního úrazu?

Podobné argumenty bývají velmi časté. A jakkoli možná znějí až trochu absurdně, svou logiku mají. Pokud byste vyběhli ven jen v letních teniskách a na ledu uklouzli, nejspíš byste s nárokem na kompenzaci neuspěli. „Stejně tak jestliže je náledí zřejmé a viditelné nebo meteorologové před ledovkou varují, nemusí poškozený s nárokem na odškodné uspět vůbec, popřípadě je částka krácena,“ potvrzuje odborník na odškodnění Tomáš Beck z Vindicia.

„Ze zákona je totiž každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na životě, na zdraví a na majetku,“ upozorňuje advokát Kamil Tvarůžka. V případě, že škodě na zdraví nešlo z vaší strany zabránit a majitel chodníku zanedbal své povinnosti, pak vašim nárokům na finanční odškodnění nic nebrání.

Naštěstí v tomto konkrétním případě zafungovali svědci události, kteří dosvědčili, že chodník vůbec nebyl posypaný. Záchranka, která pro zraněnou ženu přijela, sama málem havarovala a dokonce i sám zasahující lékař na místě uklouzl,“ říká Tomáš Beck.

Jak se odškodné vypočítá

V případě odškodnění máte nárok na kompenzaci ušlé mzdy, úhradu vynaložených nákladů souvisejících s léčbou a ošetřováním a bolestné. Bolestné se vypočítává podle počtu bodů, které stanoví znalec. Hodnota bodu vychází z průměrné mzdy za předchozí rok.

Důležitou a nezřídka i nejvyšší složkou kompenzace bývá odškodné za ztížení společenského uplatnění. Řada lidí je chápe jen jako situaci, kdy kvůli trvalým následkům úrazu nemohou vykonávat původní práci, ve skutečnosti se do nároku promítne například i to, že už si například nikdy nezahrajete svůj oblíbený tenis. 

„Jde o komplexní pohled na to, jak dlouhodobé následky změnily život člověka, týká se to jak jeho koníčků, tak i psychiky, kdy mohou vzniknout například traumata,“ vysvětluje Tomáš Beck.

Úraz v autobuse či tramvaji? Odškodné se může vyšplhat i na milion

Ani u vyčíslení újmy za snížení společenského uplatnění se neobejdete bez lékařského posudku. „Tato problematika je mnohem složitější, neboť se zohledňuje nejen profese, ale také věk či záliby a jiné aktivity poškozeného, následky trvalejšího charakteru, které souvisí se zraněním. Výši odškodnění nelze jednoznačně určit a je potřeba se obrátit na profesionály,“ doporučuje advokát.

Ztráta funkční schopnosti se hodnotí v rozsahu 0 až 100 procent, přičemž hodnota 0 znamená žádnou obtíž a hodnota 100 úplnou obtíž. Jako 100procentní náhrada při totálním vyřazení ze všech sfér společenského života se bere čtyřsetnásobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok.​

Přestože paní Božena byla důchodkyně ve vyšším věku, soud zohlednil, že až do úrazu byla velmi aktivní. Starala se o zahradu, jezdila na výlety, dokonce se věnovala sportu a turistice. Dnes je ovšem s chodítkem její život značně limitovaný. 

Jako náhradu za ztížení společenského uplatnění jí soud přiznal 600 tisíc korun. „Reálné ztížení společenského uplatnění bylo daleko vyšší, částka se snížila po uplatnění záporného koeficientu za věk, tedy mínus 30 procent. Pro představu, kdyby paní bylo 50 let, dostala by o třicet procent více, kdyby jí bylo 30, tak dokonce o polovinu,“ shrnuje Tomáš Beck.

Tipy, jak si zvýšit šanci na odškodnění

Vše si zdokumentujte
Chodník má být i v zimě udržovaný. Pokud jste upadli a zranili se na neuklizeném chodníku, určitě si jeho stav zdokumentujte. Svůj požadavek na odškodnění úrazu budete stavět právě na tom, že cesta nebyla dostatečně upravena. Velmi vám pomůže mobilní telefon, nafoťte jak náledí, tak i vrstvy sněhu. Vyhnete se tak situaci, kdy skončíte v nemocnici, ale v mezičase někdo chodník rychle uklidí či posype, takže vám bude chybět klíčový argument.

Zajistěte si svědky
Nebojte se požádat kolemjdoucí o kontakt a o to, aby vám případně poskytli své svědectví. Pomohou vám potvrdit jak to, že jste se skutečně zranili na chodníku, tak skutečnost, že jste spadli při běžné chůzi, nikoliv při nestandardním chování. Místní obyvatelé vám také mohou potvrdit, že místo nebylo posypané či jinak ošetřené.

Schovávejte si lékařské zprávy
Veškeré lékařské zprávy si pečlivě uschovejte, poslouží jako důležitý podklad pro stanovení důsledků zranění. Pokud se v následujících týdnech a měsících objeví jiné zdravotní potíže, vždy lékaře při vyšetření upozorněte na svůj pád. Pokud by lékař uvedl, že mezi vašimi problémy a úrazem na chodníku může být souvislost, chtějte, aby ji zaznamenal do zprávy.

Buďte trpěliví
Kvůli různým sporům ohledně vlastnictví pozemku můžete na výsledek čekat delší dobu. Protože však odškodnění může dosáhnout až stovek tisíc korun, trpělivost se vyplatí.

Zdroj: Vindicia

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...