Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nevěřte cenám v realitních magazínech. Byty se prodávají až o 20 % levněji

  • 219
Byty zlevnily za poslední rok o osm procent. Když máte peníze, je investice do nemovitosti jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat. Některé realitní kanceláře však uvádějí vyšší ceny, než za jaké lze byt pořídit. Proto se většinou vyplatí smlouvat.

Pro toho, kdo má peníze, přichází dobrý čas na nákup. Analytička Markéta Šichtařová předpovídá, že se v prvním pololetí letošního roku ještě zpomalí hospodářský růst, a tím i klesnou ceny, ale už ne tak drasticky. To samozřejmě za předpokladu, že nebude druhá recese, ale jen zpomalení.

"Problém by nastal, kdyby se kvůli gigantickému zadlužení spustil dominový efekt s neschopností splácet. Čili pokud budou Řecko následovat další země a Unie celou situaci neustojí, jsme v tom také," naznačuje Šichtařová nejhorší variantu.

První půlrok stagnace, pak mírné oživení předpovídá také Irena Svobodová, ekonomka a majitelka realitní kanceláře Diploma, a vysvětluje: "Nezaměstnanost bude ještě do léta růst, a to přinese i další nárůst nesplácených úvěrů. Banky budou muset prodávat zastavené nemovitosti. Dají je na trh a lidé pak budou moci přijít poměrně levně k domům a bytům. Navíc budou prodávat i developeři, kterým banky nepůjčí na dokončení projektů, to bude velká šance pro investory, kteří mají vlastní peníze."

Změní něco volby?

Podle Markéty Šichtařové nebudou mít výsledky voleb na ceny nemovitostí vliv. "Důležitější je mezinárodní situace,“ říká analytička. Svobodová to vidí jinak: "Pokud volby vyhraje pravice, bude podporovat podnikání, a tím i rychlejší růst realitního a bankovního trhu."

Pozor na hypotéky

Pokud chcete vlastní bydlení, ale peníze si budete muset půjčit, buďte s nákupem nemovitosti opatrnější. Už teď banky zpřísnily a nepůjčí každému, stoprocentní hypotéku v jejich nabídce téměř nenajdete. A tak je samo získání peněz dost velký problém. I když hypotéku získáte, není vyhráno. Musíte si udržet příjmy, jinak se snadno může stát, že se ocitnete mezi neplatiči, jejichž nemovitosti budou patřit k těm levně vyprodávaným.

Jestli jste však rozhodnuti koupit, nečekejte na příznivější podmínky bank. "Nižší sazby hypotečních úvěrů nevidím jako reálné, musela by se radikálně změnit situace. Spíš očekávám, že banky budou opatrné ještě dlouho po tom, co přejde krize," vysvětluje Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Ceny bytů dnes určuje kupující

Zlákala vás představa investice do nemovitostí? Berete do ruky realitní magazín a zchladnete: 3+1 v Praze-Holešovicích 4 900 000 korun (pravda, je to v cihlovém domě), 2+kk v paneláku v Hradci Králové za 1 850 000 korun, garsoniéra v Brně 1 500 000 korun. To zase tak úžasné ceny nejsou.

Uklidníme vás: "Na trhu jsou dvě úrovně cen. Jedna, které říkám virtuální, jsou to ceny v inzerci, reklamách, na internetu či reportech o trhu od některých realitních kanceláří. Druhou úrovní, která bývá o 20 až 30 procent nižší, jsou ceny, za které se skutečně prodává. Problém je ten, že ta virtuální úroveň mate, vytváří nesplnitelná očekávání prodávajících, dokonce i deformuje například ceny ve znaleckých posudcích," uvádí vše na pravou míru Jiří Pácal, ředitel Central Europe Holding.

Ne všechny realitní kanceláře ceny v magazínech nadhodnocují. Na vybraném vzorku tisíce bytů, které byly prodány napříč Českou republikou od dubna 2009 do letošního února, byl rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou 7,3 procent. U rodinných domů to bylo 7,5 procent a u rekreačních nemovitostí 8,6 procent. "Není to snaha realitní kanceláře, ale tlak od prodávajících, kteří chtějí víc a víc," říká Petra Keclíková, regionální manažerka RK STING.

Nemovitostí je hodně, krize způsobila velký převis nabídky nad poptávkou. Pro kupující je to dobré. Nehledě na představy majitelů nemovitostí si nyní určují cenu i podmínky.

"Kupující požadují za své peníze větší servis a dělají méně kompromisů. Hodně se smlouvá, kupující nenechá nepovšimnutý žádný nedostatek domu nebo bytu. Docela často se také setkávám s tím, že ten, kdo prodává, se spokojí s polovinou kupní ceny a na zbytek počká třeba půl roku nebo rok," říká Irena Svobodová.

Jaký je výhled

1. Ekonomika poroste, ceny také

Co se stane s nemovitostmi: Díky růstu zaměstnanosti a průměrných výdělků se zvýší zájem o kvalitnější byty. Vyšší poptávka urychlí dokončování rozestavěných projektů, zároveň ale způsobí tlak na ceny kvalitnějšího bydlení. Cena bytů na sídlišti bude naproti tomu stagnovat. Lidé začnou investovat, ceny lukrativních pozemků porostou.

Co se stane s hypotékami: ČNB začne rychleji zvedat svou repo sazbu, což ovlivní i úrokové sazby úvěrů. Přesto na hypotéku dosáhne vyšší počet žadatelů. Banky budou totiž půjčovat na větší část ceny nemovitosti než dnes, i když do 100% hypoték se hned tak nepustí.

Hodnocení analytiků: Ekonomika bude letos tažena především zahraniční poptávkou.

Zaměstnanost a kupní síla domácností se začnou zvedat až se zpožděním. Trh nemovitostí zřejmě pocítí první známky oživení až v roce 2011.

(Pavel Sobíšek, UniCredit Bank)

2. Stagnace, vše zůstane při starém

Co se stane s nemovitostmi: Ceny nových domů a bytů zůstanou nebo ještě mírně klesnou, ceny starší zástavby se dostanou na reálnou úroveň, předražené nemovitosti budou nadále klesat.

Banky budou prodávat zastavené nemovitosti pod cenou.

Co se stane s hypotékami: Úroková sazba se v průměru udrží na pěti procentech.

Banky nebudou poskytovat stoprocentní hypotéky.

Slevy se dají očekávat pouze u refinancování, kdy budou banky lákat klienty, kteří nemají se splácením problémy.

Hodnocení analytiků: V první polovině roku hodně pravděpodobně, pak by ekonomika mohla začít mírně růst a trh s nemovitostmi ožívat.

Nové projekty zamrznou a rozpracované budou šancí pro investory, kteří mají k dispozici volné peníze. (Irena Svobodová, Diploma)

3. Další krize, není, kdo by nakupoval

Co se stane s nemovitostmi: Ceny všech nemovitostí budou klesat, nabídka bude výrazně převyšovat poptávku, nebudou však koupěschopní klienti a trh se zmrazí.

Developeři, kteří nemají vlastní prostředky, zkrachují.

Co se stane s hypotékami: Bude nejspíš přibývat neplatičů, banky ještě víc zpřísní poskytování hypoték.

Nové hypotéky budou poskytovat maximálně na 70 procent hodnoty nemovitosti.

Hodnocení analytiků: Může se stát v případě druhé recese, tedy pokud se EU nevyrovná s potížemi Řecka a budou je následovat další země. Na čas nemovitostní trh přestane fungovat, ceny budou nízké, ale nebude, kdo by kupoval.

(Markéta Šichtařová, Next Finance)