Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevhodné cestovní pojištění vás může zruinovat

aktualizováno 
Nepodceňujte pojištění na rodinnou dovolenou. Špatná volba může totiž znamenat stovky tisíc korun navíc. Než začnete vybírat z nabídky pojišťoven, rozmyslete si, co budete během dovolené dělat. Přinášíme kompletní přehled cen u tuzemských pojišťoven.
Přístup pojišťoven ke slevám pojištění uzavřeného přes internet se liší.

Přístup pojišťoven ke slevám pojištění uzavřeného přes internet se liší.

Pojišťovny nabízejí různé kombinace rizik a limitů pojistného plnění. Před podpisem si proto třeba ověřte, zda se vybraná pojistka vztahuje na všechny sporty, které chcete během dovolené provozovat.

I v létě si může vaše situace během výletu do hor vyžádat zásah Horské služby. Určitá rizika nelze pojistit vůbec a podmínky jednotlivých pojišťoven se v tomto bodě rozcházejí.

Cestovní pojištění prochází vývojem a na trh se dostávají nové produkty. Pojišťovny například pojišťují riziko terorismu či spolucestující zvířata. "Na léto připravujeme cestovní pojištění pro psy a kočky. Připojištění bude pokrývat veterinární výlohy a odpovědnost za škodu, kterou zvíře v cizí zemi způsobí," uvádí Hana Axmannová z Evropské cestovní pojišťovny.

Příklad rodinného pojištění přes internet
Přístup jednotlivých pojišťoven ke sjednávání pojištění přes internet se liší. Některé je vůbec neumožňují. Liší se i v poskytování slev. Zatímco pojištění Evropské cestovní pojišťovny stojí na webu stejně jako na pobočce, Generali poskytuje slevu ve výši od 1 do 5 %. Drtivá většina pojišťoven poskytuje při on-line sjednání slevu 10 %. Přiložená tabulka obsahuje konečné ceny po slevách.

V našem příkladu jsme zkusili pojistit on-line rodinu se dvěma dětmi na turistickou cestu do Chorvatska v červenci na 10 dní. Srovnáváme vždy nejlevnější balíček pojištění čtyř nejběžnějších cestovních rizik. Základní složkou jsou léčebné výlohy – náklady na ošetření, hospitalizaci, léky či převoz domů a dále úrazové pojištění, pojištění poškození či ztráty zavazadel a odpovědnost za neúmyslně způsobenou škodu někomu jinému.

Z tabulky lze dále vyčíst, která další rizika můžete připojistit on-line. Patří mezi ně například únos letadla, zpoždění odjezdu nebo nevyužitá dovolená. 

 Pojišťovna Cena
sjednání
on-line
Název Co lze
připojistit
on-line
UNIQA 504 Kč K2 Rodinné*
GENERALI 640 Kč Exkluziv Rodina Vyšší limit plnění, tarif sportovec, nadstandardní asistenční a právní služby
VZP/ ČPP 900 Kč Komplet Rodinné Zpoždění letu, únos letadla, nevyužitou dovolenou, zpoždění zavazadel, veterinární léčbu, storno zájezdu
KOOPERATIVA 1 000 Kč Klasik** Vyšší limit plnění, sport
ALLIANZ 1 140 Kč Platinum tour limit Vyšší limit plnění, rizikové sporty, storno poplatky
ČSOB
POJIŠŤOVNA
1 220 Kč Atlas Vyšší limit plnění, nebezpečné sporty
ČESKÁ
POJIŠŤOVNA
1 296 Kč Cestovní pojištění
EVROPSKÁ
CESTOVNÍ
POJIŠŤOVNA
1 580 Kč Holiday Help
Rodina***

*    Stejná cena platí pro rodinu až se 4 dětmi
**   1 dítě do 6 let je zdarma
***  Stejná cena platí pro rodinu až se 3 dětmi

Nejlevněji vychází rodinné pojištění u pojišťovny Uniqa. Rodina z našeho příkladu zaplatí při sjednání on-line 504 Kč. Za stejnou cenu pojistí Uniqa rodinu cestující až se čtyřmi dětmi.

Nutno podotknout, že pojištění se neliší jen cenami, ale velmi výrazně i pojistnými podmínkami, limity plnění v případě událostí a kvalitou asistenčních služeb v jednotlivých destinacích po celém světě.

Kupříkladu nejdražší Evropská cestovní pojišťovna zahrnuje léčebné výlohy až do výše 2 400 000 korun a asistenční služby bez omezení. Oproti tomu nejlevnější Uniqa kryje léčebné výlohy jen do výše 1 000 000 korun a limit na asistenční služby rovněž činí 1 000 000 korun.


Kolik vás může stát pojistná událost

600 765 Kč   Srdeční kolaps v USA, hradila klientovi Allianz
540 000 Kč   Astmatický záchvat v Itálii, Allianz
320 000 Kč   Zranění při skoku do vody v Chorvatsku, ČP
250 000 Kč   Přeprava rodiny po nehodě v Chorvatsku, ČP
230 000 Kč   Operace apendixu v Řecku, Allianz
166 500 Kč   Zlomenina končetiny v Chorvatsku, ČSOB
130 000 Kč   Mozková mrtvice v Chorvatsku, Allianz
112 000 Kč   Virová chřipka ve Francii, Allianz

Jak se pojistit on-line
Na webových stránkách pojišťoven zadáte do on-line kalkulaček většinou cílovou zemi či kontinent, termín dovolené, počet cestujících osob, jejich věk a případně zvolíte z několika variant krytých rizik a limitů plnění v případě neštěstí.

U šesti pojišťoven se platnost smlouvy odvíjí již ode dne, kdy odešlete peníze na účet pojišťovny. Jste tedy pojištěni, i když peníze ještě pojišťovně nedorazily, ale budete schopni prokázat, že jste je před plánovanou cestou odeslali. U pojištění VZP a České pojišťovny však vstupuje pojištění v platnost až dle data připsání peněz na účet. Při zasílání peněz přes internet, platební kartu nebo složenku je nutné s tímto faktem počítat. Pokud chcete být u VZP pojištěni ihned, můžete využít platbu bez poplatku na terminálu Sazky.

Při pojištění on-line nemusíte u žádné z uvedených pojišťoven vůbec navštívit pobočku. Potřebné doklady, smlouvy a asistenční karty obdržíte e-mailem nebo si je stáhnete přes odkaz na internetu.

Evropský průkaz pojištěnce nestačí
Evropský průkaz pojištěnce, který vydala například VZP všem svým klientům, pouze zajišťuje, že budete ve smluvních zemích ošetřeni. Týká se ale jen státních zařízení a ne úplně zdarma.

Průkaz vám umožňuje nechat se ošetřit za stejných podmínek jako místní občané, tedy velmi často s vysokou spoluúčastí. Cestovatel si bude dále hradit sám vybrané léky, nutný převoz domů (například letecky) či jakékoliv asistenční služby poskytnuté v zahraničí.

Je důležité, že cestovní pojištění se obecně vztahuje jen na neodkladné ošetření při nemoci či úrazu a omezuje nebo úplně vylučuje plnění u cestovatelů pod vlivem alkoholu či drog.


Tipy na cesty

 • Pojištění alespoň léčebných výloh a úrazové si rozhodně sjednejte
 • Zjistěte, zda pojištění kryje všechny aktivity, které plánujete podnikat
 • Ověřte si, odkdy vaše pojištění platí
 • Myslete na to, že plnění může být vyloučeno při úmyslném způsobení škody nebo po požití alkoholu či drog


 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Ilustrační snímek
  Co je dobré vědět o pojištění dětí. Dvanáct konkrétních dotazů čtenářů

  Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou. Ale často vůbec nevědí, co od něho čekat a...  celý článek

  Ilustrační snímek
  Kolik stojí dětské pojištění a na co si dát pozor

  Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou. Ale často nezohlední všechny potřebné věci.  celý článek

  Ilustrační snímek
  Srna je v pojistce, kuna a kráva ne. Kolik stojí srážka se zvěří

  Střetů se zvěří na českých silnicích přibývá. Kritickým obdobím je především podzim. Potvrzují to pojišťovny a uvádějí, že běžná škoda, kterou způsobí srážka...  celý článek

  Další nabídka

  Kurzy.cz

  Výsledek parlamentních voleb z pohledu CZ akcií - pozitivní pro CME, Kofolu, PMČ...
  Výsledek parlamentních voleb z pohledu CZ akcií - pozitivní pro CME, Kofolu, PMČ...

  České parlamentní volby jsou minulostí . S končily jednoznačným vítězstvím hnutí ANO, které získalo 29,64 % hlasů. Vedl... celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.