Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevíte si rady s daňovým přiznáním?

aktualizováno 
Co radí daňový poradce čtenářům odborník Ing. Pavel Beran z poradenské společnosti Euro-Trend, s.r.o. čtenářům, kteří se dovolali na telefonní linku MF DNES? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Máme zaměstnance, který si přivydělává jako údržbář v jiné organizaci? Musí podat daňové přiznání samostatně?

 • Ano, při souběhu zaměstnání musí poplatník podávat daňové přiznání. Výjimkou by byla situace, kdyby byl vedlejší příjem zdaněn srážkovou daní, čímž by byla jeho daňová povinnost vypořádána..

Jak mám uplatnit snížení daňového základu u životního pojištění?

 • Vycházejte z údajů, které vám poskytla pojišťovna. V písemném dokladu, který jste od ní obdržela, je uvedená částka, o kterou lze snížit díky platbám životní pojistky daňový základ.

Hledáte formuláře daňového přiznání či materiály pro správu sociálního zabezpečení? Vše ZDE. 

Jsem starobní důchodce a podnikám na živnostenský list. Mohu uplatnit jako důchodce nějakou výhodu při placení daní z příjmu?

 • Snad jedinou výhodou je, že se na Vás nevztahuje ustanovení týkající se povinnosti platit minimální daň. Jinak musíte postupovat jako ostatní poplatníci.

Manžel začal podnikat v srpnu tohoto roku. Může uplatnit v daňovém přiznání celou odčitatelnou položku nebo jen alikvotní část, když podnikal jen část roku?

 • Manžel může uplatnit odčitatelnou položku na poplatníka v plné výši bez ohledu na to, kdy začal podnikat.

Musí důchodce platit daň z příjmu z pronájmu zemědělské půdy?

 • Pokud přesáhnou příjmy z pronájmu částku 15 000 korun, je třeba podat daňové přiznání a tyto příjmy zdanit. Od daňového základu však můžete odečíst skutečné nebo paušální náklady.

V jaké výši se počítají paušální náklady?

 • Záleží na typu podnikání. Paušální náklady se pohybují od 20 do 50 procent. Ve výši dvaceti procent se dají odečítat u příjmů z pronájmu, ve výši 50 procent u příjmů ze zemědělství, lesního a vodního hospodářství.

V jakém případě musím platit daň ze starobního důchodu?

 • Pro rok 2004 je od daně z příjmu osvobozena částka důchodu ve výši 144 000 korun. Rozdíl mezi vyšším důchodem a touto částkou je třeba zdanit. Pokud by zmiňovaný rozdíl spolu s dalšími zdanitelnými příjmy zahrnovanými do základu daně nepřesáhl 15 000 korun, nevznikla by Vám povinnost podat daňové přiznání, a tedy ani platit daň z této částky.

Jsem důchodce a podnikám na živnostenský list. Vztahuje se na mě také minimální daň?

 • Na vás se jako na poživatele starobního důchodu minimální daň nevztahuje.

Syn podniká v zemědělské výrobě. Odečítá ze základu daně náklady ve výši 50 procent. Může ještě navíc odečítat platby za sociální a zdravotní pojištění?

 • Ano, může.

Na úřady a poštu si připravte víc peněz. Na padesát správních poplatků se zvýšilo, objevilo se čtyřicet nových. Více čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Jsem starobní důchodce a mám příjem ve výši 15 000 korun z pronájmu. Musím ho zdanit, mám z něj platit zdravotní a sociální pojištění?

 • Pokud váš příjem z pronájmu nepřesáhl částku 15 000 korun, daň  z příjmu platit nemusíte a nepodáváte ani daňové přiznání. V případě příjmu z pronájmu podle paragrafu 9 zákona o daních z příjmů nemusíte platit ani sociální, ani zdravotní pojištění.

Jak mám zdanit honoráře za články v odborném časopise? A jak je to s odměnou vázanou na výši prodeje publikace?

 • Domnívám se, že oba příjmy patří do paragrafu 7 zákona o daních z příjmů, mezi příjmy z autorských práv. Pokud nebyla uplatněna srážková daň, budete je muset zdanit v daňovém přiznání. Zároveň však můžete snížit daňový základ o paušální nebo skutečné náklady.

Otec podniká a byl tři měsíce nemocný. Musí platit celou minimální daň nebo jen alikvotní část?

 • Zákon o dani z příjmů s tímto výslovně nepočítá. Minimální daň se však počítá se zohledněním počtu měsíců, v jejichž průběhu poplatník provozoval podnikatelskou činnost. Pokud byl tedy poplatník celé 3 uváděné měsíce nemocný a neprovozoval podnikání, lze z toho dovozovat, že by se ho týkala minimální daň ve výši ¾ roční minimální daně. Tuto skutečnost je poplatník samozřejmě povinen prokázat.

Jsem zaměstnaná, mohu uplatnit odčitatelnou položku na manžela, který nepracuje a nemá ani žádný jiný příjem a žije se mnou ve společné domácnosti?

 • Ano, v rámci svého daňového přiznání můžete uplatnit odčitatelnou položku ve výši 21 720 korun.

Jsem důchodce a podnikám. Mohu si snížit základ daně odčitatelnou položkou na poplatníka?

 • Nemůžete.

Jak vylepšit svou finanční situaci? Co radí odborníci? Přečtěte si další rady a tipy v našem aktuálním tématu.


Minimální daňový základ je 101 000 korun. Mohu si od něho odečíst nějaké nezdanitelné položky?

 • Od zákonem stanoveného minimálního daňového základu si můžete odpočítat nezdanitelné částky. Sám na sebe poplatník, s výjimkou těch, kteří pobírají starobní důchod, si může za rok 2004 odečíst částku 38 040 korun. Již tím se daňový základ podstatně sníží. Kdo neuplatní žádný jiný odpočet, zaplatí daň 9 444 korun. Daňový základ lze snížit ještě o další položky 25 560 za vyživované dítě, 21 720 za manžela bez vlastních příjmů, až 12 000 za platby na životní pojištění a dalších 12 000 za penzijní připojištění, až 300 000 za úroky z hypotečního úvěru či z úvěru ze stavebního spoření, až 3 000 za členské příspěvky odborové organizace a další.

Jak je to s odpočtem darů? Můj daňový základ je 500 000 korun - kolik z hodnoty poskytnutých darů je možno uplatnit jako daňový odpočet?

 • Hodnotu daru si můžete odečíst až do výše 10 procent daňového základu, úhrnná hodnota darů však musí být minimálně 2 procenta daňového základu nebo alespoň 1 000 korun. Poplatník s daňovým základem 500 000 tak nemůže uplatnit dary v úhrnné hodnotě nižší než 1 000 korun a vyšší než 50 000 korun.

Skutečně nemohu darovat peníze, kterými bych si chtěl snížit daňový základ, fyzické osobě v obtížné životní situaci?

 • Dar může být poskytnut i fyzické osobě, avšak pouze na zákonem vymezené účely, mezi něž obtížná životní situace nepatří. Fyzická osoba, které darujete peníze, musí mít bydliště na území České republiky a musí provozovat školské nebo zdravotnické zařízení nebo zařízení na ochranu opuštěných či ohrožených druhů zvířat.

  Na financování tohoto zařízení pak musí Vámi darované peníze použít. Od základu daně lze rovněž odečíst hodnotu daru poskytnutého osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli částečného nebo plného invalidního důchodu, a to na rehabilitační a protetické pomůcky, nehrazené zdravotními pojišťovnami, a na majetek usnadňující těmto osobám zařazení do zaměstnání.

  V případě tíživé finanční situace zákon o daních z příjmů podporuje určité peněžní zvýhodnění v podobě bezúročných půjček nebo půjček s úrokem nižším, než je obvyklá výše úroků, poskytovaných zaměstnavatelem svému zaměstnanci.

Nastal čas odevzdat daňové přiznání a zaplatit státu. Ve výpočtu daně i tiskopisu je několik novinek. Nechávat vše na poslední chvíli by se proto mohlo vymstít. Více ZDE.


Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další z rubriky

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Vyznáte se v reklamacích? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Pokud krátce po nákupu zjistíme, že náš nový fén, vysavač či rádio fungují s poruchami nebo nefungují vůbec, máme jako...

Peníze od státu: kdy máte nárok na porodné, přídavky i daňové úlevy

Ilustrační snímek

S dětmi se dá ušetřit. Rodiče, kteří vydělávají a platí daně, mohou využít úlevy při platbách daně z příjmů. A rodiče s...

Další nabídka

Kurzy.cz

MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií
MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Mon... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.