Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevyznáte se v novinkách starobního důchodu? Ptejte se v naší poradně

Poradna ukončena

Na otázky odpovídá

Plavkyně Běla Hlaváčková

Od 1. ledna se změnily podmínky odchodu do starobního důchodu. Podle nového zákona se zvyšuje doba nutného pojištění až na 35 let a studentům se po 18 roku věku studium nezapočítává do náhradní doby pojištění. Otázky týkající se starobního důchodu můžete pokládat Běle Hlaváčkové od úterý 13. ledna do 18. ledna.

Nejvíce se ptáte

starobní důchod
Dobry den, jak se prosim zapocitava do duchodu doba uchazecu o zamestnani, kteri jsou evidovani na uradu prace a jak se stanovi vymerovaci zaklad pro duchod u techto lidi? Dekuji.
Honza
Plavkyně Běla Hlaváčková
Doba v evidenci se započítává takto: osoby jsou pojištěné vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci,28) a v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku a nezapočítává se do ní doba účasti na pojištění podle § 6 odst. 1 písm. a) a odst. 2 a doba výkonu výdělečné činnosti, která podle zvláštního právního předpisu nebrání (není překážkou) zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání28a), a to i když tato činnost zakládá účast na pojištění,
starobní důchod
Starobni duchod: Preji hezky den a predem moc dekuji za odpoved. Jsem 53 rocnik a pro narok na duchod mam mit odpracovano 31 let. Podle evidencnich listu jsem doposud odpracovala 19 let + 294 dnu. V dobe 83-88 jsem pobirala plny invalidni duchod. a/ zapocitava se mi tato doma k odpracovanym letum? Pokud ano, mela bych odpracovano bez 55 dnu 25 let. b/ 3 mesice jsem pracovala v USA - bude mi tato doba prictena? Pokud ano, a je-li pravda, ze 1 rok soc. pojisteni mohu zaplatit zpetne, mohla bych mit po dalsich 5 letech zamestnani narok na duchod? Jeste jednou dekuji za odpoved . D.G.
D.G.
Plavkyně Běla Hlaváčková
Plný invalidní důchod se do "odpracovaných let" počítá v rozsahu 80%. Doba odpracovaná v USA by se vám počítala jen za stanovených podmínek (např. stáž, na kterou by vás poslal zaměstnavatel) Důchodové pojištění lze opravdu zaplatit až za rok zpětně. Pokud odpracujete nutnou dobu pojištění,(tedy i ty další nutné roky po dovršení věku), nárok na důchod vám vznikne.
starobní důchod
Dobrý den, moje matka je narozena v r. 1941, absolvovala 8-letou školní docházku a 1-roční "zemědělský" kurs. Má nárok na zvýšení starobního důchodu? (máme pouze neurčitě informace o této možnosti). Děkuji.
Marcela Nevrtalová
Plavkyně Běla Hlaváčková
Mohlo by to tak být, nemám od vás další přesné informace, kontaktujte, prosím, vaši OSSZ, kde vám odpovědí přímo dle vašeho případu.
starobní důchod
starobní důchod: odcházím do důchodu v červenci 2010. započítává se do výpočtu důchodu vydělaná mzda za poslední nedokončený rok?
Faktorová Marie
Plavkyně Běla Hlaváčková
Do rozhodného období náleží několik (počet se mění, dle data odchodu do důchodu) kalendářních roků bezprostředně před rokem nástupu na důchod.
starobní důchod
Dobrý den,dnes hlásili ve zprávách,že je možné zvýšení důchodu u těch lidí co v roce 1961 nemohli vystudovat devátou třídu.Prosím o přesnější informace,jestli je to možné.Děkuji
Monika
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ano, je to možné. Veškerý další postup však musíte vyřešit s vaší OSSZ
starobní důchod
Mám nárok na starobní důchod od 1.2.2010. chtěla bych zatím pracovat a požádat o něj zpětně např. ke konci roku 2010. Píšete, že je možné vyplatit důchod zpětně nejdéle za 3 roky. Co znamená tedy vaše odpověd : "ale tento postup skrývá jistá nebezpečí a možné komplikace" - takto jste odpověděli na podobnou otázku - bez dalšího vysvětlení. prosím o vysvětlení - co bych tím způsobila zaměstnavateli. děkuji za odpověď
zita
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pokud vám vzniká nárok na důchod letos, pak je to celkem bez problémů. Do letoška platila jiná pravidla(např. aby vám důchod byl vyplacen, mohla jste pracovat jen na dobu určitou apod.-což už teď neplatí, jenže pro starší nároky by měla platit ještě stará pravidla), zároveň starobní (a plně invalidní) mají nárok na menší počet dní v kalendářním roce placené nemocenské... Odpovídala jsem takto na otázku, která spadala do jiného časového období
starobní důchod
Prosím vás, letos ( v roce2010) ukončím studium na VŠ. Jsem narozena v roce 1985. Bude se mi počítat doba studia od 18 let . tedy 6 let do doby odpracovaané? Děkuji
Eva Davidová
Plavkyně Běla Hlaváčková
Do této doby pojištění se vám skutečně bude počítat 6 let studia od věku 18- ti let, ale jen do prosince 2009. Od letoška se studium nepočítá ani pokud ještě nestudujete celých 6 let.
starobní důchod
za rok budu mít důchodový věk ale chybí mi odpracovaná doba 7 roků.Mohu to nějak doplatit, abych mohla odejít do důchodu.Co dělat v případě že to nejde doplatit?
hana
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ve vašem případě lze (pokud jste ho neplatila) za poslední rok pojistné doplatit, jinak musíte buď v zaměstnání ještě potřebnou dobu setrvat a pojistné tuto dobu platit, nebo žádat o tkzv. poměrný starobní důchod. Více informací vám poskytne vaše OSSZ
starobní důchod
Dobrý den. Má otázka se týká studujících dětí. Syn /27 let/ v roce 2009 ukončil VŠ, pokračuje v doktorandském studiu. Dcera /24 let/ nyní studuje 4.ročník VŠ. Které roky od 15 let věku se jim počítají do náhradní doby pojištění a od kdy si mohou dobrovolně platit sociální pojištění, případně zpětně. Děkuji.
Ladislav
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pro starobní důchod se počítá studium po dovršení 18-ti let věku, max. však 6 let studia, nejdéle do prosince 2009 a to i když těch 6 let nemají odstudováno. pro případný invalidní důchod se počítá studium i před 18-tým rokem věku. Dobrovolné důchodové pojištění mohou platit od letoška. Pojistné lze dle informací z ČSSZ doplatit rok zpětně.
starobní důchod
Navazuji na Vaši odpověď p. Le-guanovi. Narozena jsem 1958,1 dítě. Teď jsem přišla o zaměstnání. Do důchodu mi zbývá 10 let. Jestliže neseženu práci z jaké částky se mi bude počítat důchod. K dnešnímu dni jsem vydělávala 25.000,- Kč čistého. Vaši odpověď jsem pochopila tak, že ikdyž můj příjem byl krásný, ale na důchod nemá vliv. Bude ze mne v důchodu žebrák.
bohumila
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pokud byste příštích 10 let pojištění neodváděla, pak by to problém mohl být. Věřím však, že práci najdete. Pokud ne, doporučuji přihlásit se k dobrovolnému pojištění, nebo soukromému penzijnímu připojištění.
starobní důchod
Dobrý den! V roce1983 se mi narodila dcerka a v r.1987 syn. Dcera byla invalidní, zohlednˇuje se toto pro výpočet důchodu? A jak se počítá doba na mateřské dovolené,ovlivní to výši důchodu? Je mi 55 let. Děkuji.
skarolková tatˇana
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pokud jste se o dceru starala jako o osobu blízkou a doba mateřské se vám počítá do "odpracované doby". Zda to ovlivní výši důchodu ve vašem případě nevím, výpočet je složitý, mimo jiné se počítá dle výdělků v posledních několika letech před nástupem do důchodu...
starobní důchod
som cudzí štátny príslušník ktorý bude mať v Č.R.v máji odpracovaných 7 nepretržitých rokov.Budem mat nárok na čiastočný dochodok v Čechách.Na Slovensku už poberám dochodok.Ďakujem za odpoved.
vanik bohuslav
Plavkyně Běla Hlaváčková
Nejsem si zcela jistá, jak to je ve vašem případě. Informujte se, prosím na OSSZ.
starobní důchod
Do řádného starobního důchodu bych měl odejít 9.1.2011. Je pro mne výhodnější požádat o důchod zpětně, nebo dopředu? Jak se mi bude počítat rok 2010? Pokud bych požádal s předstihem, nemůže přece ČSSZ znát můj plat za rok 2010. Provádí potom nějakou opravu výpočtu, až dostane ode mne, nebo od zaměstnavatele zápočtový list? Děkuji.
Ladislav Polehla
Plavkyně Běla Hlaváčková
O staŕobní důchod lze žádat nejdříve 4 měsíce před termínem nároku. Rok 2010 se vám bude počítat dle stanovených pravidel o výpočtovém základu. Zpětně žádat můžete.
starobní důchod
Dobrý den,kolik let zpětně si můžu doplatit sociální pojištění, abych dostala důchod, když nemám odpracovaný potřebný počet let?
jana
Plavkyně Běla Hlaváčková
Dle mých informací lze doplatit jen rok zpětně
starobní důchod
Dobrý den, je možné uzavřít Smlouvu o dobrovolné účasti na důchodovém pojistění zpětně? Pokud ano, jak dlouho? Děkuji za odpověď.
Hana
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ano, je to možné, ale jen rok zpětně.
starobní důchod
započítává se do doby pojištění i doba na střední škole(když jsem hned po základní škole studovala střední školu-do svých 18let?)Nebo se to počítá až od 18 let?
Marta
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pro klasický starobní důchod se tato doba nepočítá,jinak je to u některých případů invalidního důchodu
starobní důchod
Je hezké mít možnost být na rodičovské dovolené a vychovat takto 2 dvě nebo tři děti, protože manželka prostě vydělá víc, ale jak je možné, že tato doba strávená starostí o nezletilé děti se mi do důchodu nezapočítává. Tady něco smrdí, pánové posranci.Je možné, že jsem to já a špatně něco pochopil, ale doufám, že osoba povolaná mi to zde osvětlí. Děkuji společně za všechny pány na rodičáku.Protože 9-12 let se třemi dětmi doma bez nároku jít do důchodu o 2-3 roky dříve se mi nelíbí. Jarda
Jarda
Plavkyně Běla Hlaváčková
Zdravím vás, pokud pobíráte rodičovský příspěvek, doba rodičovské se vám započítává do "odparacovaných let", jinak pokud mluvíte o možnosti odejít do důchodu dříve, jako ženy, které vychovaly děti, tak zde máte pravdu, v předpisech se počítá jen se ženami. Je to skvělý návrh našim poslancům. Tak nevím, nebyl už schválen antidiskriminační zákon? V jiných zemích byste asi vysoudil majlant.
starobní důchod
-musí se za studenty doplatit polatek od 18 let, který stát přestal platit -může se dopaltit zpětně -kolik činí nejnížší popatek měsíčně -jak se to projeví na výši důchodu, když se doplatek u studentů nedoplatí třeba za 6 let studia
nechvátal
Plavkyně Běla Hlaváčková
Studentům se doba nezapočítává až od letoška. Na dobu před koncem 2009 platí původní předpisy. Nejnižší částka dobrovolného důchodového pojištění činí letos 1660,- Kč. Doplácet toto pojištění lze jen 1 rok zpětně. Neplacené pojistné v současnosti se na výši starobního důchodu zřejmě neprojeví, ale mohou chybět povinné "odpracované" roky. Neplacení pojistného by mohlo mít vliv na případný invalidní důchod.
starobní důchod
Dobrý den, v letošním roce dosáhnu v březnu důchodového věku, chci však pokračovat v práci dále a o důchod nezažádat. Budu mít nárok na vyplacení důchodu zpětně, pokud mě zaměstnavatel propustí např. po jednom roce práce po dosažení důchodového věku?
Anna
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ano, je to tak,o důchod můžete žádat i zpětně. Nově lze letos pracovat i na dobu neurčitou i při pobírání dávek důchodu
starobní důchod
Dobry den, je pravda,ze studium na VS 1970-75 se zapocitava jako doba nahradni a jen 80%? Tedy misto 5 let jen 4 roky? Dekuji za odpoved. Vera K
Vera K
Plavkyně Běla Hlaváčková
Dle § 33 a 34 zákona o důchodovém pojištění máte pravdu.
starobní důchod
Nárok na starobní důchod mě vznikl 2.8.2003. Stále pracuji a důchod nepobírám. Jestliže požádám nyní o přiznání starobního důchodu, (na př. k 1.2.2010), mohu pracovat dále (souběh), aniž bych rozvazoval pracovní poměr? Může mě zaměstnavatel nutit k rozvázání pracovního poměru? Dostanu.li výpověď (z důvodu pobárání dúchodu - je to vůbec nyní možné???), mám nárok na odstupné a v jaké výši? Mnoho otázek - děkuji za odpověď.
Pepa
Plavkyně Běla Hlaváčková
Hezký den Pepo, pokud nyní požádáte o starobní důchod, pracovní poměr rozvazovat nemusíte, nemusíte měnit ani pracovní smlouvu na pracovní smlouvu na dobu určitou, jak tomu bylo dosud. K rozvázání prac. poměru vás zaměstnavatel nutit nemůže, pokud to nestanoví nějaké vnitřní předpisy a vy jste nepodepsal, že se jimi budete řídit. Výpověď ze strany zaměstnavatele se řídí zákoníkem práce a ve stanovených případech byste na odstupné nárok mít měl.
starobní důchod
Dobrý den,chci vás jen podpořit.Někde tady se do vás oustila paní že jste nepřesná atd.Ale na písemné dotazy ČSSV vůbec neodpovídá anebo tak že tomu laik vůbec nerozumí.Jen odkazuje na brožuru.Už jen to že lidi třeba nasměrujete tam kde si potřebné zjistí je jistě přínosné.Myslím že to tady chybělo.
Eva
Plavkyně Běla Hlaváčková
Děkuji za uznání a mějte krásný den!
starobní důchod
starobní důchod: dobrý den, jsem ročník 1951 tudíž mi letos 21.8. vzniká nárok na důchod, je pro lepší když si o něj zažádám tento rok, nebo až v příštím roce podle nových podmínek.
Rena
Plavkyně Běla Hlaváčková
Zdravím vás, ty podmínky se měnily letos. Žádejte letos.
starobní důchod
NAR.20.4.1948-T.J 20.6.2010 BYCH MĚL JÍT DO STAROBNÍHO DŮCHODU,ALE OD R.1967 DO 1994 JSEM ŽIL A PRACOVAL NA SLOVENSKU,KDE MI VYPLÁCEJÍ PŘEDČASNÝ STAROBNÍ DŮCHOD.KDY A KOLIK MI NÁLEŽÍ STAROBNÍHO DŮCHODU V ČESKU. JAK DLOUHO JEŠTĚ MUSÍM PRACOVAT ABY ČESKÝ STAROBNÍ BYL ASPOŇ 10000.-KČ? DĚKUJI!S
SWATKO
Plavkyně Běla Hlaváčková
Výše důchodu závisí na vašich výdělcích, těžko tedy mohu odpovědět na vaši otázku. Pokud se týká souběhu důchodů u nás a na Slovensku, platí zde spousta pravidel, které bohužel všechny neznám. Je mi líto, že v tomto bodě nemohu odpovědět, zeptejte se přímo na OSSZ, kde vám odpovědí přiléhavě k vašemu případu.
starobní důchod
Od roku 1996 pobírám starobní důchod, podnikám jako živnostník od roku 1990, platím sociální pojištění. Kdy mně zvýší důchod? Musím žádat o zvýšení? Děkuji za odpověď Josef
Cihelka Josef
Plavkyně Běla Hlaváčková
Hezký den Josefe, možnost zvýšení důchodu při pobírání jeho splátek vstoupila v platnost až letošním rokem. Pokud chcete důchod zvýšit, můžete žádat v roce 2012.
starobní důchod
Dobrý den, můj syn je řádným denním studentem Masarykovy univerzity v Brně a to ve 2. ročníku.Na různých webech se píše o skutečnosti, že by si studenti měli každoročně přispívat do fondu /důchodového/ a studium již nebude započítáváno do odpracovaných let do důchodu, jak to bylo v minulosti. Zdvořile se Vás tímto ptám, zda taková vyhláška je již v platnosti, nebo kdy by měla v platnost vstoupit a s jakou účinností /zpětně,nebo od data nabytí účinnosti/. Předem děkuji za odpověď, případně za uvedení odkazu, z kterého bude zřejmé, jak se tato záležitost vyvíjí. S pozdravem Ing.Jaroš
Ing.Pavel Jaroš
Plavkyně Běla Hlaváčková
Do konce roku 2009 se stále započítává 6 let studia po dovršení 18-ti let věku, tak to je stále a budou synovi počítány i dle nového zákona. Od 1.1.2010 již studium započítáváno není a studenti se mohou přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění. Podrobné informace můžete nalézt na www.mpsv.cz nebo www.cssz.cz
starobní důchod
Jak se započítává pro starobní evidence na úřadu práce před rokem 1996. Byl jsem v evidenci 5 roků.
ing. Gavlas
Plavkyně Běla Hlaváčková
Dle nového zákona je to takto: pojištěny jsou osoby vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci,28) a v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku a nezapočítává se do ní doba účasti na pojištění podle § 6 odst. 1 písm. a) a odst. 2 a doba výkonu výdělečné činnosti, která podle zvláštního právního předpisu nebrání (není překážkou) zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání28a), a to i když tato činnost zakládá účast na pojištění,
starobní důchod
Zajímalo by mě jestli vznikne nárok na starobní důchod zaměstnanci, který dělal několik let v zahraničí (EU) a po návratu do Čech mu už "nezbylo" dost času na získání 35 let povinně odpracovaných let?
Jan
Plavkyně Běla Hlaváčková
Můžete požádat o tkzv. poměrný starobní důchod, pro který není potřeba tak dlouhá doba pojištění, nebo platit důchodové pojištění dobrovolně.
starobní důchod
Započítává se doba, kdy jsem byl v učení?T.j.od 01.09.1974 do května 1977?Dle inf.listu ze dne 31.3.08 ano, nedošlo ke změně?A vojenská prezenční služba v letech 79 až 80? Děkuji za odpověď
Jiří Kopka
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ve vašem případě ke změně nedošlo.
starobní důchod
Dobrý den.Jsem v důchodu a pracují dále,Když bych chtěla v práci potom skončit tak musím podat výpověď?Děkují za odpověď.
Alena
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ano.
starobní důchod
Dobrý večer, nárok na důchod mi vznikl 14.2.2009 i nadále pracuji a mám smlouvu na dobu neurčitou. Pracovní poměr nechci ukončit. Mohu požádát o přiznání důchodu zpětně ke 14.2.2009 a současně o zpětnou výplatu důchodu za období 02-12/2009. Je tedy možné pracovat dále na původní - nepřerušenou smlouvu na dobu neurčitou a pobírat důchod?
Josef Kahič
Plavkyně Běla Hlaváčková
Zpětně žádat můžete, ale to, co platilo před letošním rokem, platí stále. A dosud k výplatě důchodu bylo možno pracovat jen na dobu určitou. Důchod by vám byl přiznán, ale nevyplacen. Zažádejte spíše nyní a můžete žádat o zvýšení důchodu za "přesluhování". Při odchodu do důchodu po 1.1.2010 můžete nadále pracovat na smlouvu na dobu neurčitou.
starobní důchod
10 let jsem byla dobrovolným plátcem, což byla maximální doba, kterou jsem si mohla hradit. Změnila se vzhledem k tomu, že se prodloužilo potřebných 25 let odparacování na 35 let? Děkuji
Handa
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pokud jste nezaměstnaná, můžete být dobrovolně pojištěná na dobu neurčitou ( dle nového zákona)
starobní důchod
Dobrý den, pracuji necelé tři roky v rakousku - zaměstnán na HPP u rakouské firmy (odvádím zde zdrav. a soc. poj.),Jakým způsobem se mi bude počítat důchod po event. navrácení do ČR?
Martin
Plavkyně Běla Hlaváčková
Nepíšete, kdy do důchodu máte odcházet, jak dlouho tam ještě budete, zda platíte pojistné i tady... Podrobné informace o vašich individuálních situacích si vyžádejte na vaší OSSZ
starobní důchod
Dobrý den, nově může člověk pracovat na dobu neurčitou a zároveň pobírat důchod. Proč uvádíte, že by o tom měl o pobírání důchodu informovat zaměstnavatele? Pokud dojde k propouštění, může se to stát skrytým důvodem pro rozvázání pracovního poměru.
Petra
Plavkyně Běla Hlaváčková
To jistě může, pak se můžete bránit soudní cestou. Ale na souběh starobního důchodu a zaměstnání se váží ještě další právní předpisy, které se týkají např. nemocenské apod.
starobní důchod
Přesluhuji 8let- opakovaně na smlouvu na dobu určitou. Za kolik let zpětně si mohu požádat o důchodové dávky?
Jarmila
Plavkyně Běla Hlaváčková
O starobní důchod můžete žádat až 3 roky zpětně.
starobní důchod
Dobrý den. Mám podanou žádost na starobní důchod. Jsem zaměstnán na dobu neurčitou. Důchod začnu pobírat od dubna tohoto roku. Ruší se odchodem do starobního důchodu smlouva na dobu neurčitou, nebo zůstává v platnosti? Děkuji za odpověď.
Vladimír
Plavkyně Běla Hlaváčková
Novinkou v zákoně je i to, že můžete při pobírání dávky důchodu dále pracovat na dobu neurčitou, smlouvy mohou zůstávat v platnosti.
starobní důchod
dobrý den, jsem částečně invalidní , ročník 1956 a do starobního důchodu mám jít v roce 2017. Musím mít započtenou dobu místo 25 33 let, jak jsem se dočetla?
jana
Plavkyně Běla Hlaváčková
Jano, nepíšete, zda a kolik máte dětí, pokud vám vychází odchod v r. 2017, musíte opravdu splnit dobu 33 let pojištění.
starobní důchod
jaké je rozhodné období pro výpočet důchodu? Mění se nějak?Je možné, že se vůbec nebude v budoucnu, kdy půjdu do důchodu, vypočítávat můj důchod z výdělků, které jsem měla hned po škole?
marta
Plavkyně Běla Hlaváčková
Rozhodné období se mění, vypočítávat důchod z počátečních výdělků po studiu se vypočítávat důchod může-např. důchod invalidní, do výše starobního důchodu tyto příjmy pravděpodobně nezasáhnou.
starobní důchod
jsem 54.rocnik,2 deti, odchod do duchodu 2014,odpracovano + nahr.doba pojisteni 24let. 17 let v zahranici v EU platim social.pojisteni.mam si doplatit dobrovolne pojisteni v CR, kolik? a jaky vliv ma jeho vyse na vysi duchodu.
Eva
Plavkyně Běla Hlaváčková
K odpovědi na vaši otázku bych potřebovala další informace, ale i tak je tato otázka komplikovanější. Bylo by lepší, kdybyste se informovala přímo na OSSZ.
starobní důchod
z kterých příjmů se vypočítává důchod, když před důchodem neplatím soc. pojištění(asi 20 let). jsem ročník 1954.Bude se mi to počítat z příjmů, které jsem měla před těmi 20 lety?
jana
Plavkyně Běla Hlaváčková
Pokud neplatíte důchodové pojištění již 20 let, zřejmě vám nárok na starobní důchod vůbed nevznikne, nepíšete, kolik máte případně dětí, pokud máte 1, musíte mít "odpracováno" 31 let.
starobní důchod
Před časem se hovořilo tom, že důchodci pobírající důchod, kteří přitom pracují nebo podnikají a platí sociální pojištění, budou mít možnost si podle výše zaplaceného pojištění zvyšovat důchod. Stále to platí a od kdy se to má realizovat?
Petr Michal
Plavkyně Běla Hlaváčková
Začalo to platit od letošního roku. Podrobnější informace např. zde: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/A9C34D4B-14AE-4F08-BB2A-41BB7802DE6C/0/Letak_zmenyDP2010_web.pdf
starobní důchod
V roce 2005 jsem odešla do důchodu, od této doby Pracuji jako OSVČ a platím stále sociální pojištění , mám nárok na zvýšení důchodu ? Mám povinnost platit sociální pojištění ? Děkuji Mirka
Cihelková miroslava
Plavkyně Běla Hlaváčková
Kdy vám vzniká povinnost platit soc. pojištění můžete najít např. http://www.cssz.cz/cz/pojistne-na-socialni-zabezpeceni/ Pokud jste dávky důchodu dostávala, můžete žádat o zvýšení důchodu až v r. 2012
starobní důchod
1/ Důchodce pobírající starobní důchod pracuje na základě dohody o provedeni prace (rocni limit 150 hodin). Je možné po odpracování těchto 150 hodin (např po měsíci) smlouvu během roku libovolně často obnovovat? 2/ Z dohody o provedeni prace se nesrazi pojistení, pouze srazkova dan 15% Srazkova dan nevstupuje na Potvrzeni o zdanitelnych prijmech. Důchodce tedy nemusí v tomto případě podávat daňové přiznání na FÚ? Děkuji Vám
Tomáš Pokluda
Plavkyně Běla Hlaváčková
ad 1- Toto upravuje zákoník práce ad 2- v tomto vám přesně neporadím, nejsem daňový poradce.
starobní důchod
Dobrý den, v letošním roce mám nárok na starobní důchod. Budu pracovat dále. Otázka zní : 1 -když bych pracovala dva roky navíc , a chtěla zpětně požádat o důchod od data nároku, Bude vyplacen?? 2 - Mám smlouvu na dobu neurčitou, budu pracovat dále, od počátku nároku požádám o vyplácení důchodových dávek. Když zaměstavatel bude po čase chtít abych odešla / dá mě výpověď / - je povinem dát odstupné???? Děkuji za odpověď.
Marta
Plavkyně Běla Hlaváčková
Dobrý den, ad1- ano, ale tento postup skrývá jistá nebezpečí a možné komplikace. Než takto budete postupovat, informujte se o všech souvisejících záležitostech na vaší OSSZ. ad2-smlouva vám platí nadále, od letoška na ní nemusíte nic měnit. A závazky zaměstnavatele, které vyplývají ze zákoníku práce platí také.
starobní důchod
Dobrý den, velmi děkuji za ochotu odpovídat na otázky. Jsem muž ročník 1949, mám odpracováno 43 let pokud se to počítá od 18.Do důchodu bych měl jít v květnu 2011, tedy v 62 a čtvrt roku. 1. Z jakých let se vypočítává částka pro důchod ? 2. Dělal jsem u montážní firmy na povrchové šachtě a říkali nám že jsme kategorie 1b a že půjdeme do důchodu v 58 letech.Platí to ještě?Ne vždy jsem byl v 1b, je to limitováno počtem odpracovaných let? Podotýkám že jsem dělal denně přesčasové hodiny, za měsíc jsem měl přůměrně 220 hodin celkem.Má to také vliv na výši důchodu ? Moc děkuji za odpověď. Pavel Čirip Litvínov
Pavel Čirip
Plavkyně Běla Hlaváčková
Omlouvám se, nebudu moci na vaši otázku odpovědět, neznám zcela přesně starší předpisy a váš případ je opravdu velmi specifický. Skutečně relevantně vám odpovědí na vaší OSSZ, nebo na www.cssz.cz, kde je i kontakt na kvalitní call centrum. Děkuji za pochopení
starobní důchod
Dobrý den, není mi jasný současný způsob vypočítávání odpracovaných let potřebných pro přiznání důchodu. Je mi 25 let, doposud studuji (plánované ukončení červen 2010). Počítá se mi tato doba studia (tedy do prosince 2009, než došlo k změně zákona) do počtu odpracovaných let nebo nikoliv? Tím pádem by mi nyní zbývalo cca 28 let namísto 35, chápu to správně? Dále jsem se chtěla zeptat, pokud uvažuji o interním doktorském studiu (které se vylučuje se standardním zaměstnáním), jakou částku bych musela platit za sociální pojištění, aby mi doba tohoto studia mohla být přiznána? Děkuji za odpověď.
studentka
Plavkyně Běla Hlaváčková
Počítá se vám 6 let studia po 18-tém roce věku, ale jen do konce r.2009-tedy pokud jste do prosince studovala jen 4 roky, počítají se vám jen 4 roky. Pro letošní rok je minimální částka dobrovolného pojistného 1660,-Kč
starobní důchod
Pracuji od 07/1980+3 r.mat.. Nyní je mi 52 let a doslata jsem výpověď. Do důchodu bych měla jít v2020. Jak se mi bude počítat důchod, kdy mi zbývá odpracovat 10 let a nemůžu sehnat práci. Bude se mi důchod krátit za neodpracovaná léta a jak. Děkuji za odpověď.
Bohumila
Plavkyně Běla Hlaváčková
Záleží na tom, kdy práci seženete, zda jste a jak dlouho vedena na ÚP apod. Pro přiznání důchodu je nutné také splnit dobu pojištění, pokud nepracujete, můžete se přihlásit k pojištění dobrovolně. Podrobnější informace zjistíte na vaší OSSZ
starobní důchod
Jsem narozen 12/1948. Doba pojištění dle Osobního listu DP mi běží od 1.9.1964 spojitě do dnes. Splňuji dobu pojištění. Nárok na starobní důchod mám v únoru 2011? Platí, že pro odchody do důchodu od 1.1 do 31.12.2011se vychází z vyměřovacích základů v Osob.listu DP let 1991 až 2010 včetně? Existuje postup - kalkulačka (při odhadu roku 2010 a znalosti údajů z Osob.listu DP) na výpočet výše starobního důchodu? Děkuji za odpověď . MM
MM
Plavkyně Běla Hlaváčková
Ano, existuje kalkulačka, odpověď na všechny dotazy ohledně výpočtů najdete na http://www.mpsv.cz/cs/2435
starobní důchod
Je mi 46 let,pracuji jako horník v OKD.Mám v dole k 1.1.2010 odpracováno celkem 23 let.Chci se tedy zeptat v kolika letech podle nového vládního nařízení které nedávno schválila vláda a mělo by platit od 1 června 2010 bych odcházel do důchodu.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Mirek
Plavkyně Běla Hlaváčková
Také vám přeji hezký den,kalkulačka pro výpočet je na http://www.mpsv.cz/cs/2435
starobní důchod
Dobrý den,pracuji 15 let na povrchovém uhelném dole.Rád bych věděl,zda se ještě počítá důchod podle nějakých katogeriích,jak to bylo dříve.Děkuji.
František
Plavkyně Běla Hlaváčková
Informujte se, prosím na vaší OSSZ, nebo na call centru ČSSZ. Děkuji za pochopení, nemám až tak hluboké znalosti starších předpisů a prováděcích vyhlášek.Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.