Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Než levnou svatbu bez lidí, tak raději žádnou, říká mnoho snoubenců

aktualizováno 
Sňatků v době krize ubývá i proto, že snoubenci nechtějí očesat své představy, a tak sňatek raději odloží. Malá svatba jen s obědem pro rodinu vás vyjde zhruba na 30 tisíc korun, velká svatba se vyšplhá až na 200 tisíc korun. Snoubenci však raději se svatbou počkají, než aby měli svatbu bez přátel.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Znají se dva roky, svatbu si naplánovali na léto. Marta Říhová však nyní váhá: snubní prsten, nebo dovolená?
Za obřad, hostinu a vše okolo by platila 40 tisíc korun, za stejné peníze se s partnerem podívají do Řecka. Krize je přinutila vybrat jen jednu možnost a zřejmě to bude moře. Podobně uvažují další páry, i proto už loni klesl počet sňatků o pět tisíc – na 48 tisíc.

"Vdát se můžu za rok. Ale když si teď mám vybrat mezi odpočinkem u moře a starostmi se svatbou, chci to první," říká Říhová.

Když Český statistický úřad nedávno zveřejnil informaci, že loni bylo nejméně svateb od roku 1918, pro Petru Sternbergovou to bylo jen potvrzení toho, co sama zažívá. Na zámku Jemniště, který získali s manželem v restituci, pořádá svatby už osm let. Ještě nikdy nebyla tak špatná sezona jako loni. A letos problémy pokračují.

"Z deseti velkých svateb je najednou pět. Lidé nechtějí omezit počet hostů, takže svatbu radši odloží. Vyčkávají, až na ni budou mít," říká Sternbergová.

Mluvíme teď o bohatší klientele. Průměrná svatba na Jemništi vyjde s hostinou, ubytováním a dalšími službami na 350 tisíc. Berou se tady hlavně cizinci, častý bývá model nevěsta-Češka a ženich-cizinec. I na tuto klientelu však dopadla krize.

Dva svědci vs. stovka hostů

Miluše Vítečková z katedry pedagogiky a psychologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pracuje na výzkumu, který se týká nesezdaných párů. Zjišťuje, proč odmítají svatbu. Nejčastější důvody? Nevidí v ní smysl, nepovažují soužití "na hromádce" za problém, i když už mají děti. A často ji odkládají i kvůli penězům.
Mají své představy, z nichž nesleví, tak se radši nevezmou.

"Žena třeba řekne: Chci se vdávat a mít svatbu s šedesáti lidmi, ale to je drahé, tak radši žádnou," říká Vítečková. Při takovém rozhodnutí dvojice uspoří několik desítek tisíc. Tereza Šebková to má na kalkulačce spočítané hned: za svoji svatbu pro šedesátku lidí utratila 100 tisíc. Jen večírek stál pětatřicet tisíc.

Daniel Šperka pojal moravskou veselku s cimbálovkou ještě velkoryseji, pozval stovku hostů. Konečný účet: 173 tisíc. "Máme velké rodiny, hodně kamarádů, jinak to nešlo," směje se Daniel Šperka. Peněz rozhodně nelituje, šel by do toho znovu. Kdo si vysnil právě takovou svatbu a nemá na ni dost peněz, vyčkává. Pokud ubere ze svých představ, hostinu minimalizuje úplně.

Snoubenci a dva svědci, právě taková bude svatba Ivany Kargerové, která se vdá v létě. "Odmítám si na svatbu brát úvěr, už teď máme hypotéku, nechci ani zruinovat rodiče. Nemáme na velkou svatbu, nemohli bychom pozvat všechny, takže to bude jen se svědky," říká Ivana.

Šetřit nechtěla jen na dvou věcech: prstýnku, který jí zůstane na ruce. A obřadu na zámku. Aspoň něco zbylo z původní romantické představy. A uskromňují se i lidé, kteří si mohou dovolit služby svatební agentury. I tito zákazníci vymýšlejí, jak vybrat co nejlevnější variantu.

Nemáte na svatbu? Inspirujte se v tradicích

"Volí méně kvalitní služby. Konkrétně se snaží ušetřit na zlatě a fotografiích, zrovna to však není šťastné, mohou toho později litovat," říká Eva Síčová z pražské svatební Top Agentury.

Uspořit přitom lze jinde: Síčová radí nedělat zvlášť oběd pro rodinu a pak party pro přátele, kam se stejně příbuzní přesunou. A neplánovat složité přesuny autem.

Kalkulace svatby jen se svědky

Martin a Eva Tomanovi se brali v Praze loni v září jen v přítomnosti svědků. Šaty si půjčovala pouze nevěsta, Martin Toman se ženil ve vlastním obleku. Svatbu měli ve čtvrtek, proto platili poplatek. Po obřadu vyrazili na oběd, žádnou hostinu nepořádali.

"Věděli jsme, že na velkou svatbu nebudeme mít nikdy dost peněz, a nechtěli jsme vybírat mezi kamarády a příbuznými, kdo půjde a kdo ne, takže to nakonec bylo jen se svědky," říká Eva Tomanová.

Kolik stála malá svatba
Položka Cena (v Kč)
Poplatky 1 000
Květiny 2 000
Prstýnky 6 000
Oznámení 1 750
Obřad 1 000
Šaty 8 000
Boty 1 000
Doprava 500
Oběd pro 4 lidi 2 000
Fotograf 5 000
Celkem 28 250

Kalkulace svatby pro 100 lidí

Daniel a Hana Šperkovi z Brna se vzali loni v srpnu v Šatově na Znojemsku. Mají velké rodiny a hodně kamarádů, proto bylo od začátku jasné, že svatba bude velká, sešlo se kolem stovky hostů. Příprava zabrala tři měsíce. Oběd byl připraven pro rodinu, ostatní hosté se vydali na prohlídku Malovaného sklepa v Šatově a následně degustaci vín. Pak se obě skupiny spojily, na hostině jim hrála cimbálovka.

Kolik stála velká svatba
Položka Cena (v Kč)
Poplatky 1 000
Květiny 1 000
Prstýnky 16 500
Oznámení 400
Koláče 3 000
Dort a cukroví 20 000
Šaty a boty 23 000
Manikúra 500
Doprava 2 000
Oběd a hostina 75 000
Ubytování 15 000
Hudba 11 000
Nealko pití z velkoobchodu 5 000
Celkem 173 400

Autor:Nejčtenější

Výhru v loterii většina tají. Za bohatství považujeme 50 tisíc čistého

Ilustrační snímek

Bohatý člověk má podle Čechů čistý měsíční příjem minimálně 50 tisíc korun. Majetek bohatého člověka by pak měl mít...

Patnáct nejdůležitějších změn, které čekají podnikatele v příštím roce

Ilustrační snímek

Některé jsou pozitivní, jiné ale zkomplikují život malým a středním podnikům. Balíček nejdůležitějších legislativních...Nefungoval mu zvonek a přišel kvůli tomu o tisíce

Sankce za nedodržování léčebného režimu znamená krácení nebo odejmutí...

Nemocenská znamená značný propad v příjmech. Určitým řešením je sjednat si pojištění pro případ nemoci u některé z...

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Vánoce jsou náporem na peněženku. Lidé si vypomáhají úvěry

Ilustrační snímek

Vánoce jsou pro většinu Čechů finančně nejnáročnějším obdobím roku. Ukazuje to zvýšený zájem u bankovních i...

Další nabídka

Kurzy.cz

Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech
Získejte od státu tisíce navíc. Tyto finanční změny se dotknou všech

V příštím roce si mnozí finančně polepší. Zvyšují se totiž daňová zvýhodnění na děti a také slevy na dani za umístění d... celý článekNajdete na iDNES.cz