Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Než se upíšete realitní kanceláři, prověřte si, co a komu slibujete

aktualizováno 
Na realitní kancelář, které zadáváte koupi nebo prodej bytu, je dobré se poptat. Reference známých jsou lepší než reklama. Smlouvu o koupi či prodeji bytu nechte raději zkontrolovat právníkem a provizi realitní kanceláři zaplaťte až po uskutečnění obchodu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Uzavřeli zprostředkovatelskou smlouvu a pak se nestačili divit, co podepsali. Klienti jedné realitní kanceláře se zavázali, že jí zaplatí provizi, i když si kupce najdou sami nebo přes jinou firmu. A realitka pro prodej udělala jen to, že nabídky nemovitostí vyvěsila na internet. Každý proklik pak prokazovala jako uskutečněnou prohlídku – co na tom, že do bytu či domu nikdo nevkročil a makléř neodvedl žádnou práci? A zájemci o koupi klikali a počet prohlídek rostl. Případ vyšetřuje policie, škoda se počítá na miliony korun a poškozených je kolem stovky.

Na realitku se informujte

Co ohlídat, abyste při prodeji či koupi nemovitosti neskončili podobně? Chcete-li si najmout realitku kvůli prodeji nemovitosti, zvolte firmu se sídlem v místě, kde chcete prodávat, bude mít přehled. Dejte na doporučení známých či rodiny. Pokud nikdo takové zkušenosti nemá, vybírejte firmu, která na trhu působí už dlouho. "Doporučuji zavedenou realitku, která nabízí hodně služeb – v oblasti obchodu, práva i daní," radí Miroslav Jonáš z firmy M&M reality holding.

Informujte se na ni v profesních organizacích – v Asociaci realitních kanceláří ČR nebo České komoře realitních kanceláří. Prohlédněte si i zázemí firmy, to by mohlo napovědět. Vyhněte se takzvaným garážovým realitkám – firmám o jednom člověku, bez kanceláře a webových stránek. Pokud si makléř domlouvá schůzku doma, v kavárně či v restauraci, je to podezřelé. Za garážovou realitku však nelze považovat každou menší firmu.

Až najdete důvěryhodnou společnost, uzavřete s ní exkluzivní smlouvu. "Čím více realitek nemovitost nabízí, tím horší má pověst a přináší to velké zmatky," varuje Jiří Pácal z firmy Central Europe Holding. "Dejte si ale do smlouvy podmínku, že si můžete kupce hledat i sami." Informujte se, kolik procent z prodejní ceny (obvykle mezi dvěma a sedmi) bude provize pro kancelář a zda ji budete platit vy, či kupující. Částku neplaťte předem. 

Kde vám pomohou

SOS – bezplatné poradny Sdružení obrany spotřebitelů najdete po celém Česku. Dotaz můžete poslat i přes on-line poradnu. S realitkou se lze vypořádat i prostřednictvím projektu Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, obraťte se na poradny SOS.
Asociace realitních kanceláří ČR
Česká komora realitních kanceláří

Byt "na papíře" je risk

Pokud neprodáváte, ale kupujete nemovitost, nechte si od realitní kanceláře předložit smlouvu, že má právo ji nabízet. Když makléř není schopen poskytnout o bytu či domu informace nebo se vám nevěnuje, stěžujte si u vedení firmy.

Budete-li kupovat byt či dům od developera, informujte se předem, jak dlouho na trhu působí a kolik projektů postavil. Navštivte některý a poptejte se u předchozích zákazníků, jak byli spokojeni. Nyní je riskantní kupovat byt či dům "na papíře". Někteří developeři, kteří nemají dost vlastního kapitálu a půjčují si od bank na výstavbu, mohou mít finanční potíže a projekt dokončit se zpožděním či nedokončit vůbec.

Na co si dát pozor

Zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří si pořádně přečtěte a nechte si vysvětlit nejasnosti. Je dobré, když dokument zkontroluje i nezávislý právník. Jeho připomínky se snažte do smlouvy prosadit, i když to nemusí být snadné. Provizi realitní kanceláři zaplaťte až po uskutečnění obchodu, nikoli předem. Při koupi nemovitosti neskládejte kupní cenu realitce, ale do notářské úschovy či na vázaný účet v bance.

Příště čtěte v mf dnes

27. 2. Co s hypotékou, když nemáte na splátky

28. 2. Jak se z krize nezbláznit

2. 3. Kdy může podnik zkrátit pracovní týden


Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz