Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Než si vyberu volno, udřu se

  10:00aktualizováno  10:00
Máte PŘED DOVOLENOU HODNĚ PRÁCE. A bojíte se, že kvůli tomu ani neodjedete. Je na šéfovi, aby vám pomohl. I když se k tomu mnohdy nehlásí.

Těšíte se na dovolenou, zároveň vás obchází hrůza. Musíte totiž dopředu udělat svou práci, protože není, kdo by vás nahradil. A tyhle přesčasy děláte zadarmo. Nelíbí se vám to? Zkuste to změnit.

Tři klíčoví lidé z jednoho oddělení jsou na dovolené ve stejnou dobu. Mnohý podřízený před svým odjezdem dře často až do noci, aby předpracoval, co se dá. Takhle se žije ve firmách, kde šéfům organizace práce nic neříká. Jako by chtěli, aby jejich pracovníky v době dovolených skolil infarkt.

"Zaměstnavatel by neměl lidem ukládat více práce proto, že se chystají odjet na dovolenou," říká právník Petr Hůrka. "Pokud by si přece jen museli něco udělat dopředu, z hlediska zákoníku práce by se mělo jednat o práci přesčas," dodává. A ta by měla být také tak placená. Těžko se však odměny dovolávají ti, kteří v pracovní smlouvě podepsali, že k přesčasům je již přihlédnuto ve výši mzdy.

Nemusíte dělat všechno sami

NENECHTE SI UJÍT
směr
Vyznáte se v džungli platebních karet?
Platební karty se staly samozřejmou součástí našeho života a jejich popularita stále stoupá. Znáte historii platebních karet? Vyzkoušejte si náš krátký test!

žena ve stresu
Ničí vás stres? Bojujte s ním
V práci nestíháte. Panikaříte, děláte chybu za chybou. Šéf vás kritizuje. Máte deprese. STRES JE ŠPATNÝ VLÁDCE. A kdo je jeho otrokem, může přijít o místo.


voda, pití, nápoj
Voda z kohoutku porazila kojeneckou
Mnoho lidí považuje balenou vodu z obchodu za kvalitnější a bezpečnější než vodu, kterou si doma natočí z kohoutku. Opak může být pravdou.

Není v lidských silách udělat o sto ani o padesát procent práce víc než obvykle - pokud jste tedy plně pracovně vytíženi. "Proto to také nevyžadujeme," říká Přemysl Štenc z útvaru řízení lidských zdrojů ČSOB. "Na druhou stranu se ale dovolená nesmí projevit na chodu společnosti." Otázka zastoupení nepřítomných pracovníků je na zaměstnavateli a nadřízených. Ti seriózní nedopustí, aby se lidé kvůli volnu ztrhali nebo si neměli kdy odpočinout. Například ve výrobních provozech Plzeňského Prazdroje řeší zastoupení kombinací brigádnické výpomoci a přesčasů. Stejně jako v Prazdroji i manažeři v ČSOB musí plánovat dovolené na svých odděleních s předstihem. S každým zaměstnancem se dohodnou, kdo a jak zajistí jeho práci po dobu dovolené. K tomu předá potřebné podklady a informace. "Zároveň manažer vymezí rozhodnutí, která může zástupce učinit sám a která musí konzultovat telefonicky s kolegou na dovolené či s nadřízeným," dodává Štenc.

Zástup a odvolání z dovolené

Pokud vám bude svěřen zástup za chybějícího kolegu, vězte, že jste povinni dělat pouze práce, k nimž jste se zavázali v pracovní smlouvě. "Další práce může být vykonávána pouze po vzájemné dohodě a stejně tak je to i s jejím ohodnocením. Odpovědnost nese zaměstnanec pouze za vlastní porušení povinností a za škodu, kterou sám zaviní," vysvětluje právník Petr Hůrka.

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Kariéra přes postel? Někdy vyjde... Více ZDE.

Když se zaměstnavateli nedostává lidí, má snahu, aby si vybírali co nejkratší dovolenou. Na jeden týden lze práci udělat předem lépe než na tři týdny. I když termíny dovolené určuje on, nemusíte si nechat líbit její rozdrobení do dnů či jednoho týdne. Podle zákoníku práce musí alespoň jedna část dovolené trvat minimálně dva týdny vcelku.

Ani tak však nemáte zaručený úplný klid. "Opravdu jen ve výjimečných případech se stane, že vedoucí svého zaměstnance z dovolené odvolá nebo mu změní dobu čerpání dovolené proti plánu," říká Ivan Balogh, ředitel úseku lidských zdrojů Plzeňského Prazdroje. V takovém případě jim pak hradí veškeré náklady (záloha na dovolenou, cestovné), které kvůli tomu vznikly.

Jak zvládnout práci před dovolenou?

1. Stanovte termín dovolené s dostatečným předstihem.
2. Rozeberte se šéfem, co uděláte dopředu a co udělá někdo jiný.
3. Dbejte na to, aby šéf váš zástup jmenoval a dočasně jej pověřil vaší prací.
4. Vysvětlete zastupujícímu kolegovi, co je třeba dělat a jak - nebude vás na dovolené vyrušovat telefonáty.

Kdo dělá vaši práci, když jste na dovolené?

  • Nikdo, prostě tam nejsem 43 %
  • Kolega, který mě zastupuje 24 %
  • Něco předpracuji, zbytek zařídí kolega 14 %
  • Nikdo, musím vše udělat předem 19 %

Zdroj: jobdnes.cz


Někteří manažeři vydělávají 300 tisíc korun měsíčně i více. A peníze investují mimo jiné do svého vzhledu, odpočinku, zálib a sportu. Utrácejí čeští šéfové statisíce za luxus? Více ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Jsem šéf, co teď? Odbornice radí, co dělat, když vás povýší

Ilustrační snímek

Minimální nezaměstnanost a boj o talenty na trhu práce usnadňuje schopným a prověřeným pracovníkům kariérní postup. A...

Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz