Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnanost v USA zpět na 10 %

aktualizováno 
Trh práce ale stále zůstává největším rizikem oživení americké ekonomiky. I přesto, že ekonomika ve třetím čtvrtletí konečně rostla, jedná se stále o oživení bez tvorby nových pracovních míst. Hlavní příčinou stabilizace na trhu s bydlením a zklidnění napětí v bankovním sektoru byla agresivní měnová politika americké centrální banky.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: SXC.huSXC.hu

Minulý pátek zveřejnil americký Úřad pro pracovní statistiku velmi očekávaná ekonomická data z trhu práce. Podle těch se v listopadu v USA snižovala zaměstnanost v nezemědělských sektorech o 11 tisíc pracovních míst. To byl nejlepší výsledek od ledna loňského roku, kdy v USA poprvé po dlouhých letech začala, jako předzvěst blížící se krize, klesat opět zaměstnanost.

Listopadové výsledky byly o to příjemnějším překvapením, že většinový konsenzus na trhu počítal s podstatně větším snížením zaměstnanosti, a to o více než 110 tisíc pracovních míst. Překvapivě dobře si vedla také listopadová míra nezaměstnanosti. Ta jen měsíc poté, co vystoupala přes desetiprocentní hranici na 10,2 procent, klesla proti očekávání o dvě desetiny procenta na rovných 10 procent.

Na lepších výsledcích se největší měrou podílel především sektor služeb, ve kterém je zaměstnáno na 85 procent ze všech pracujících. Ten v listopadu překvapivě vytvořil 58 tisíc pracovních míst a podstatně tak kompenzoval propad zaměstnanosti o 69 tisíc míst ve stavebnictví a výrobním sektoru. Co více, výrazného růstu se dočkal také průměrný počet odpracovaných hodin, který jen ve výrobním sektoru rostl ze 40,1 hodin na 40,4 hodin.

Jak vyplývá z pátečních výsledků, situace na těžce zasaženém trhu práce se nadále stabilizuje, což přiválo čerstvý vítr do plachet obchodníkům na finančních trzích, kteří ihned po zveřejnění reportu začali ve velkém opět nakupovat akcie.

Časy, kdy americká ekonomika meziměsíčně ztrácela více než 600 tisíc pracovních míst, jsou tedy minulostí. Spojené státy se však do budoucna budou muset vypořádat s ještě jedním problémem, a to s více než 15milionovou armádou nezaměstnaných.

Přestože americká ekonomika ve třetím čtvrtletí dokázala konečně růst, jedná se doposud stále o oživení bez tvorby nových pracovních míst. Samotné oživení přitom bylo v minulých měsících taženo téměř výhradně zvýšenými vládními výdaji, které pomohly firmám rychle vyprázdnit sklady a opět zahájit výrobu.

Ještě daleko větší podpůrný efekt měla navíc agresivní měnová politika americké centrální banky, která byla hlavní příčinou stabilizace na trhu s bydlením a zklidnění napětí v bankovním sektoru, kterému hrozil ještě před několika měsíci akutní kolaps. Již v příštím roce ale efekt těchto stimulačních opatření vymizí, což může řadu firem a domácností dostat opět do problémů.

Šance na to, že by měl počet nezaměstnaných v příštím roce začít výrazněji klesat, je proto stále velmi nízká, což očekává i americká centrální banka, která počítá s nezaměstnaností koncem příštího roku jen těsně pod hranicí 10 procent.

I když se počty nezaměstnaných do dalších měsíců pravděpodobně stabilizují kolem hranice 15 milionů, velkým problémem do budoucna stále zůstávají příjemci podpory v nezaměstnanosti. Ti po šesti měsících ztrácejí nárok na dávky, které byly častokrát jediným zdrojem jejich příjmu.

Zatímco v polovině roku sahal počet příjemců dávek k necelým 7 milionům, v posledním listopadovém týdnu se propadnul na 5,5 milionu a velmi pravděpodobně bude klesat i nadále. Doznívající efekt stimulace ekonomiky ze strany vlády a centrální banky, společně s velmi slabou spotřebitelskou poptávkou, proto může na ekonomiku Spojených států již v příštím roce opět velmi tvrdě dolehnout.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz