Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezapomeňte na sociální a zdravotní pojištění!

aktualizováno 
Na kontě zeje počátkem dubna ještě nezacelená rána po dani z příjmu a už je tu další povinnost, vyrovnat se se správou sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnou.

Správa sociálního zabezpečení vyžaduje vyplněný přehled o příjmech a výdajích do konce dubna, respektive července. Druhý termín platí kromě lidí s daňovým poradcem také pro ty, kteří mají nulový příjem a nepodávají daňové přiznání. Do osmi dnů poté je pak nutné vyrovnat případný nedoplatek.

Zdravotní pojišťovny jsou náročnější, chtějí vyplněný formulář včetně uhrazení dluhu do osmi dnů po podání daňového přiznání.
 
Kdo platí sociální a zdravotní pojištění?

Z příjmů ze zaměstnání to bývá bez problémů, za své zaměstnance odvádí státu peníze zaměstnavatel. Povinnost platit mají pochopitelně i podnikatelé a za určitých podmínek také lidé, kteří si přivydělávají. Právě druhá jmenovaná skupina někdy na tyto dávky státu zapomíná, případně dělá chyby. Spoléhat na to, že pojišťovna nezjistí, kolik kdo vydělal, by však bylo krátkozraké. Jak potvrdil Lubomír Janoušek z pražského finančního ředitelství, součinnost mezi berními úřady a pojišťovnami existuje. „Dotazují se na konkrétní případy a my jim máme povinnost údaje sdělit,“ říká. Neplatičům pak hrozí, že budou muset peníze zpětně uhradit, a to včetně penále.

Jak správně vypočítat daň? Prohlédněte si modelové příklady spolu s vyplněnými formuláři. Jak si lze snížit daně? Kolik celkem státu zaplatíte? Klikněte ZDE.

Zdravotní pojišťovně platí ten, kdo si přivydělává pravidelně nebo se jeho příjmy řadí do kategorie příjmů ze samostatné výdělečné činnosti. Patří sem mimo jiné například přivýdělky řemeslníků, znalců, tlumočníků, honoráře a podobně. V prvním roce se nemusí platit zálohy. Po jeho skončení je třeba doručit pojišťovně vyplněný tiskopis a pojistné doplatit.

Naopak, kdo si vydělá nahodile za měsíc do 400 korun nebo příležitostně pracuje maximálně sedm dní v kuse a tato činnost se neopakuje, na zdravotní pojištění myslet nemusí. Stejně jako člověk, který jednorázově něco prodal (dům, auto apod.). 
 
Sociální pojištění z přivýdělků, jen když byly soustavné

Kdo si nahodile přivydělával, nemusí sociální pojištění z přivýdělků za rok 2003 platit, kdo pracoval pravidelně, bude je platit. Podobně jako v případě zdravotní pojišťovny se v průběhu prvního roku činnosti neplatí zálohy. Po jeho skončení doručíte správě sociálního zabezpečení vyplněný přehled o svých příjmech a vyrovnáte případný dluh. Zálohy se stanoví až pro další roky.

Problematika placení sociálního a zdravotního pojistného je složitá a pro laika bývá těžké správně určit, ze kterých příjmů dávky odvádět a z jakých nikoli. Je proto dobré poradit se s odborníkem - daňovým poradcem nebo účetním, jenže ten si za radu obvykle naúčtuje odměnu, nebo se dotázat přímo ve zdravotní pojišťovně či na správě sociálního zabezpečení. Tam je podobná informace zdarma. 

Daňové přiznání - komu hrozí kontrola?

Zatímco před dvěma lety, kdy ministerstvo připravilo tiskopis-zmetek se spoustou chyb a úředníci často nad jeho chybným vyplněním přivírali oči, letos už nemají důvod být shovívaví. Kdo vyplnění odbude nebo udělá nepřehlédnutelné chyby, ocitne se rázem v „ohrožené“ skupině. Podobně jako lidé, jejichž podnikání končí pravidelně ztrátou nebo každoročně platí daň do deseti tisíc korun, i on bude mít větší šanci, že na jeho dveře zaťuká finanční úředník.

Daňové přiznání musí na úřadě přijmout, i když je na první pohled špatně vyplněné. Poté však mají možnost vyzvat jeho majitele k opravě či doplnění, což může nakonec skončit i kontrolou. Podle Lubomíra Janouška je vždy hlavní výpočet daně, formální stránka bývá až na místě druhém. Nejvíc sledovanou skupinou jsou tedy lidé, kteří státu dlouhodobě neodvádějí nic nebo jen velmi málo. Což by - pokud by byla daň vypočtena správně - svědčilo, že člověk žije trvale pod úrovní životního minima.

Obecně platí, že menší strach z kontrol mohou mít lidé ve větších městech, zejména v Praze, kde je mnoho sledovaných, ale málo kontrolorů. Jiná situace bývá v menších obcích, kde mnohdy „úředník již na zápraží vyhlíží svého poplatníka“.

A rozhodně není vyhráno, když se úředník neozve do několika měsíců. Kontrola z finančního úřadu totiž  může nahlížet do účetnictví či jiné evidence, která sloužila jako podklad k daňovému přiznání, tři roky zpátky. Tato lhůta se může prodloužit až na jedenáct let, a to v případě, že během prvních tří let dostane člověk z úřadu dopis s žádostí o vysvětlení či doplnění některých údajů.

Nechcete stát fronty na finančním úřadě? Získejte formulář daňového přiznání a cenné rady ZDE.


Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz