Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neztrácejte čas zbytečnými věcmi!

  10:00aktualizováno  10:00
Stránky tisku plní informace o tom, že produktivita českých podniků patří k nejnižším v Evropě. Při pohledu do firem to nechápete. Stroje běží, lidé sedí u počítačů a vypadají zaneprázdněně. Zdá se, že všichni ví, co dělají. Na první pohled.

Když se však zejména do kancelářského prostředí podíváte pozorněji, zjistíte, že hodně lidí dělá spoustu zbytečné práce. Připravujete tabulku výsledků na poradu vedení. Součty, průměry, procenta… Strávíte tím dva dny a na poradě nakonec na vaše výsledky nezbyde čas. Nebo již několik týdnů pracujete na získání nového klienta pro vaši firmu. Zničehonic dostanete informaci, že máte všeho nechat a jít se věnovat někomu jinému.

Takové příklady nejsou, bohužel, v české praxi výjimkami. Jenom se rozhlédněte! Nestěžoval si na něco podobného kolega? Nezažili jste i vy sami někdy ten pocit zbytečně vyhozeného času?! Nikdo ještě v Česku nespočítal, jaké ztráty taková zbytečná práce přináší. Malé však nebudou. Čím to je, že tolik lidí dělá na něčem, co ostatní neocení? Málo se totiž ptáme a k věcem často přistupujeme se samozřejmostí. To je přece jasné!

V práci jsme jako sardinky. Musíte mít prostor a vzduch. Čtěte ZDE.

Teprve později se ukazuje, že zase tak jasné to nebylo. Platí zde více než jinde: „Za vším hledej zákazníka.“ Všechno, co v práci (a nejen tam) děláte, má svého zákazníka, tj. člověka, který to k něčemu potřebuje. Tabulku připravujete pro šéfa, prezentaci pro kolegy, hledáte informace pro manželku... Abyste nedělali zbytečné věci, zjistěte si vždy detailně, co od vás ostatní potřebují. Tabulka? Co má obsahovat? Co z ní potřebujete vyčíst? V Excelu, nebo stačí v ruce? Jak detailní to má být?… Prezentace? Co se chcete dozvědět? Co mám vypíchnout? Kolik na to budete mít času?

Vždy, než se pustíte do práce, odpovězte si na podobné otázky. Výrazně tak omezíte podíl práce, který skončí v odpadkovém koši.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz