Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ničí vás stres? Bojujte s ním

  10:00aktualizováno  10:00
V práci nestíháte. Panikaříte, děláte chybu za chybou. Šéf vás kritizuje. Máte deprese. STRES JE ŠPATNÝ VLÁDCE. A kdo je jeho otrokem, může přijít o místo.

Dovolíte-li stresu, aby vás ochromil, nepodáte dobré výkony. Mizerného šéfa či chaos v práci změníte těžko, ale můžete zapracovat na sobě. Lidé se totiž často stresují zbytečně. Jak jste na to možná už několikrát přišli sami.

Zkuste někomu namluvit, že na rozdíl od vás má v práci klid. Hodně lidí se dotčeně ohradí. Dělník u montážní linky je ve stresu, protože neovlivní její tempo ani jednotvárnost práce. Operující kardiolog prožívá stres, když mu na sále umírá pod rukama pacient. Pokladní v samoobsluze se pokazí pokladna, právě když u ní zákazníci vytvořili dlouhou řadu. Povolání, v němž byste se úplně vyhnuli pracovnímu stresu, téměř neexistuje.

Oběti stresu? Úzkostliví puntičkáři

"Záchranáři, lékaři, hasiči zažívají jistě více stresů než třeba uklízečka či sekretářka," říká Ludmila Kožená z Centra pracovního lékařství Státního zdravotního ústavu v Praze. "Ale daleko více záleží na jedinci, jak se umí se stresem vyrovnat," dodává.
Co někdo ustojí s klidem Angličana, jiného zlomí. Mezi poražené v boji se stresem patří nejčastěji nevyrovnaní, vztahovační, úzkostliví a přepečliví jedinci. Nevěří si, mají pocit, že na práci nestačí. Neustále po sobě všechno kontrolují, tím se dostávají do časové tísně. "Člověk daleko lépe zvládá stres v práci, která jej baví a na kterou stačí. A navíc, když ví, že ji nalezne i někde jinde -má otevřená zadní vrátka," říká Kožená. Jenže tahle kombinace je vcelku vzácná.

Jak zvládáte stres? Jste silný dub, či rozklepaná osika? Zjistěte to v našem zábavném testu


Posilujte svaly svého ega

Pomineme-li příčiny stresu, jakými jsou hluk, prašnost, horko, nejhorší je dlouhodobá psychická zátěž. "Často zažíváme stres kvůli špatným vztahům v práci a organizaci, kvůli přetěžování, strachu z chyb i šikaně," říká psycholog Vladimír Täubner. Zatímco správná dávka stresu člověka vybudí k akci, jeho přemíra snižuje výkonnost. Stresovaní zaměstnanci jsou nesoustředění, podráždění a také častěji nemocní. Dělají zbytečné chyby. Zaměstnavatel může být časem tak nespokojený s jejich výkonností, že se jich bude snažit zbavit.

Jestliže déle než rok nepřetržitě prožíváte ve svém zaměstnání vnitřní napětí, může to negativně ovlivnit vaše zdraví. Proto napětí nepodporujte tím, že si ho budete znovu a znovu připomínat. "Nehaňte neustále šéfa, který váš štve, snažte se o něm mluvit pozitivně. Totéž platí o věcech, které vám na pracovišti pijí krev. Zkuste vidět svět z té lepší stránky," radí psycholog. Vypovídejte se z toho, co vás stresuje, věc uzavřete a už se k ní nevracejte.

Pokud stres trvá roky, může se u lidí objevit srdeční arytmie, neuróza, žaludeční vředy. Pro zdraví i psychickou pohodu je proto důležité vyhýbat se stresu a zbavovat se nahromaděného napětí. "V Japonsku mají v mnohých firmách gumové figuríny se jménem šéfa a zaměstnanci do nich mohou kopat, fackovat je. Pomoci může i mačkání gumového kroužku na posílení prstů ruky," říká Vladimír Täubner. Podle něho je zároveň dobré pomáhat druhým s jejich problémy. Posílíte tím v sobě vědomí, že umíte řešit obtížné situace.


5 rad, jak na stres

1. Dopřejte si v práci oddech
2. Cítíte-li napětí, zhluboka dýchejte
3. Držte tělo vzpřímeně, nekrčte se
4. Vypovídejte se z problémů
5. Vybijte stres pohybem

Jak reagujete na stres v práci?

Jsem nervózní, dělám chyby - 58 %
Stres v práci? Co to je? - 38 %
Křičím, nadávám - 2 %
Zvýší můj výkon, potřebuji ho - 2 %

Hlasovalo 2377 lidí
Zdroj: prace.cz


Autor:


Nejčtenější

Ceny v Chorvatsku: prohnete se v restauracích, v obchodech jako u nás

Ilustrační snímek

Velké nákupy jídla před cestou k moři? Není třeba. Ceny základních potravin se v Chorvatsku nijak výrazně nezvedly,...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...KVÍZ: Víte, jaký pracovní rytmus je pro organismus největší zátěž?

Ilustrační snímek

Práce na směny je v mnoha oblastech nutností. Plánování směnného provozu by však mělo být uvážené, protože náš...

Její první honorář byly větrníky a pětistovka, dnes ji podnikání živí

Podle Helen by karty měly lidem pomáhat.

Výkladem karet se kdysi dávno živili její předkové, pro Helen to byl dlouhá léta jen koníček. Dnes má na výklad karet...

Od píky k manažerovi. Jejich kariéra vystartovala jako raketa

Ilustrační snímek

Nedávno byli ještě brigádníky, po pár měsících jsou z nich manažeři, kteří vedou vlastní týmy a projekty. Jak se z...

Další z rubriky

Její první honorář byly větrníky a pětistovka, dnes ji podnikání živí

Podle Helen by karty měly lidem pomáhat.

Výkladem karet se kdysi dávno živili její předkové, pro Helen to byl dlouhá léta jen koníček. Dnes má na výklad karet...

Půl milionu lidí hledá jinou práci. Důvodem jsou peníze a vztahy

Ilustrační snímek

Třetina zaměstnanců uvažuje o tom, že by změnila práci. Z toho 12 procent ji už dokonce aktivně hledá. Jde tak o půl...

Jaká cesta vás může dovést k úspěchu, bohatství a ziskům

Ilustrační snímek

Pro jednoduché osobní cíle platí, že nejlepším způsobem, jak jich dosáhnout, je jasně si je vytyčit a zvolit...

Penzijní spoření? Otázka nestojí zda, ale kdy a jak

Penzijní spoření? Otázka nestojí zda, ale kdy a jak

Kurzy.cz Není tajemstvím, že státní důchodový systém v České republice, tzv. I. pilíř, dlouhodobě volá po reformě. Současná ekon...

Najdete na iDNES.cz