Nízké úroky pomohou podílovým fondům

Uplynulý týden nám přinesl schválení reformy státních financí, která se však nedotkne pouze rozpočtů ministerstev, ale každého z nás (např. změna u sazeb DPH) a nečekané zlevnění půjček a úvěrů. Centrální banka snížila klíčovou sazbu, čímž by mělo dojít ke zlevnění úvěrů a přilákání investic, nicméně i k dalšímu snížení úroků z vkladů. Bude to znamenat další odliv prostředků z bankovních depozit do náručí podílových fondů?

Jak ČNB, tak americký FED v minulém týdnu přistoupily ke snížení klíčových úrokových sazeb (ČNB o čtvrt procentního bodu na historické minimum 2,25 %: více ZDE, FED také o 25 bp na 1%: více ZDE). Zatímco v USA se ozývají hlasy, že snížení je nedostatečné a většina analytiků předpokládala snížení o půl procentního bodu, v ČR byl krok centrální banky pro většinu trhu překvapením. Pokles se všeobecně očekával nejdříve v červenci. U nás byla důvodem ke snížení sazeb příznivá inflační prognóza (ve spodním pásmu inflačního cíle) a samozřejmě podpoření ekonomického růstu (nezanedbatelnou roli jistě hrálo i snížení sazeb ECB na 2 %).

 

Zatímco v ČR ceny akcií na změnu sazeb prakticky nereagovaly a ceny dluhopisů mírně vzrostly na delším konci výnosové křivky, v USA došlo k poměrně výrazným pohybům. Akcie na zprávy o snížení sazeb reagovaly růstem, ceny dluhopisů však dramaticky poklesly. V pátek tak již byly výnosy 10-letých vládních obligací (treasuries) na 3,56 %, když v úterý byly na 3,25 %.

 

Největší vliv událostí bychom mohli očekávat u výkonnosti dluhopisových fondů. Ty však celkově skončily týden s průměrným výnosem 0,02 %. Nejlépe si vedl IKS Plus bondový, který po několika „horších“ týdnech skončil na čele žebříčku s připsaným výnosem takřka půl procenta. Pomohla mu jistě i situace v Polsku, kde centrální banka rovněž snížila sazby o čtvrt procentního bodu a kolísání kurzu zlotého. Kurz polské měny reagoval poklesem na snížení výhledu ratingu Polska od agentury S&P. Ostatní dluhopisové fondy ovlivnilo ještě další rozšíření již tak nesmyslného spreadu českých a eurových (německých) dluhopisů.

 

Nízké výnosy, kterých jsme v poslední době svědky ilustruje i nová emise dluhopisů Českého Telecomu. Se splatností v roce 2008 nabízí tyto dluhopisy (celkem 6 mld. Kč) „pouhých“ 3,5 % kupónového výnosu. Pro Telecom to sice znamená levný zdroj, nicméně investorům to připomene jakých výnosů lze v ČR dosáhnout. Snížení sazeb ČNB bude pravděpodobně opět znamenat příliv prostředků ze slabě úročených depozit do podílových fondů (tentokrát však již více do dluhopisových).

Pro další informace o PODÍLOVÝCH FONDECH navštivte naši specializovanou sekci ZDE

 

Co do prodejů neskončil uplynulý týden nijak pozitivně. Celkem sice za týden z fondů odteklo 164 mil. Kč, ale propad má na svědomí fond IKS Dividendový pro institucionální investory (-251 mil. Kč). Retailové fondy si připsaly necelých 42 mil. Kč. Z prodejů jednotlivých kategorií si můžeme udělat obrázek o tom, které fondy jsou v současnosti nejatraktivnější. Nejvyšší kladné čisté prodeje dosáhly dluhopisové fondy (+286 mil. Kč), kde nejvíce „bodovaly“ ISČS Sporobond (+188 mil. Kč) a IKS Dluhopisový (+58 mil. Kč).

 

Druhou nejúspěšnější kategorií byly peněžní fondy. Tady se však o úspěchu dá mluvit jen stěží. Z prodejů dosahujících stovky milionů týdně se peněžní fondy „propadly“ na pouhých 49 mil. Kč (kladné čisté prodeje, celkově by to u retailových fondů bylo dokonce záporných –91 mil. Kč). Čisté prodeje v černých číslech (více prodejů než odkupů) zaznamenaly jen tři fondy peněžního trhu (viz tabulka). Lépe se vedlo akciovým fondům. V této kategorii skončilo s kladnými prodeji celkem osm fondů, jenže celková suma za těchto osm fondů je pouhých 6,9 mil. Kč.

 

Jak můžeme vidět z tabulky výkonností, žádným fondů se nevedlo zrovna dobře. České akcie v uplynulém týdnu poklesly, světové trhy poté většinou stagnovaly, dluhopisový a peněžní trh stále nenabízí uspokojivý růst. Nejvíce (-2,1 %) ztratil fond AKRO mezinárodní akciový, jen o trochu lépe skončil fond fondů ISČS Globaltrend (-1,8 %).

 

Spořitelna poradí v investičním koutku

 

Větší osvětu v oblasti podílových fondů vidí jako svůj cíl většina investičních společností u nás. S jednou novinkou přišla Česká spořitelna. Pro klienty, kteří zvažují investice do podílových fondů, otevřela v jedné ze svých poboček „investiční koutek“. Kromě poradenství zde nabízí i přístup k internetu nebo agenturním terminálům. Na každé první úterý v měsíci navíc připravila semináře, na kterých chce fondy přiblížit i lidem bez zkušeností s kolektivním investováním. Uvidíme, zda se tento krok Spořitelně vyplatí a zda bude pokračovat (jak slibuje) i v jiných městech.

 

ING představila nový „fond měsíce“, kterým pro červenec bude ING (L) Invest Biotechnology. Pro potenciální investory to znamená, že mohou nakupovat fond bez vstupních poplatků, které jsou u akciových fondů na úrovni 3,5 %. O biotechnologiích a jejich současném pozitivním výhledu jsem psali např. v tomto komentáři.

 

Obchodování podle UNISu:

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 1,75% AKRO mezinárodní akciový -2,10%
ČSOB světový akciový 0,82% AKRO Eurotech -1,61%
AKRO SVĚT 0,00% ČPI Fond farmacie a biotec -1,29%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,46% ISČS-SPOROBOND -0,07%
ISČS-BONDINVEST 0,42% Živnobanka-obligační fond -0,03%
1.IN Dluhopisový fond 0,35% IKS dluhopisový -0,02%
Fondy fondů 1.IN - Fond fondů -0,89%    
IKS fond fondů -1,33%     
ISČS-GLOBALTREND -1,80%     
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,11% J&T AM PERSPEKTIVA P -0,06%
AKRO OBLIGACE 0,11% ČSOB institucionální CZK peněžní 0,03%
1.IN Fond pen. trhu 0,10% ČSOB institucionální Euro peněžn 0,03%
Smíšené IKS balancovaný 1,29% AKRO mezinárodní balancovaný -1,10%
AKRO Český 0,72% 1.IN - Rentiérský -0,98%
ISČS Výnosový 0,40% ČPI  Moravskoslezský -0,91%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROBOND 188,7 IKS Dividendový -251,6
IKS dluhopisový 58,8 ISČS-SPOROINVEST -56,6
ČSOB výnosový 48,9 ČSOB KVANTO Kombinovaný -30,7

Zdroj: UNIS ČR 

 

Co si myslíte o podílových fondech? Bude dále růst podíl investic v podílových fondech na úkor depozit? Co si myslíte o propagaci podílových fondů a využívání „historické výkonnosti“?