Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nižší daň: také nepeněžitý dar může snížit daňový základ

aktualizováno 
Každý, kdo měl v roce 2006 nějaký příjem, ať už ze zaměstnání nebo z podnikání, může uplatnit různé slevy na dani. Základ pro výpočet daně z příjmu si může snížit například držitel průkazu ZTP, ten, kdo bezplatně daroval krev nebo poskytl dar na vědu, vzdělání, kulturu a školství.

dům, nemovitost

Většina občanů uplatňuje v ročním zúčtování zaplacené úroky z hypotéky či stavebního spoření, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojistné. Na otázky odpovídá daňový poradce František Brabec.

85. Za rok 2006 jsem zaplatil úrok ze stavebního spoření ve výši 24 000 korun. Mohu uplatnit celou částku v daňovém přiznání? Jaké doklady musím předložit?

Jako přílohu daňového přiznání je třeba doložit potvrzení stavební spořitelny o zaplacených úrocích. Protože odečet úroků je vázán na řadu podmínek (vlastnictví, trvalé bydlení poplatníka nebo členů rodiny), je možné, že vás finanční úřad vyzve k doložení dalších dokladů – smlouvy o úvěru, výpis z katastru nemovitostí, čestná prohlášení členů domácnosti o trvalém bydlení a podobně. Praxe byla v tomto směru v uplynulých letech poněkud nejednotná, někdy stačilo potvrzení, jindy bylo třeba doložit i další doklady.

86. V roce 2005 jsem zaplatil úrok z hypotéky, o zaplacené úroky jsem si však v daňovém přiznání za rok 2005 nesnížil základ pro výpočet daně. Mohu si snížit základ daně i o tuto částku v daňovém přiznání za rok 2006?

O tuto nezdanitelnou částku lze snížit základ daně pouze v roce, kdy byla zaplacena. Za rok 2005 můžete případně podat dodatečné daňové přiznání.

87. V minulém roce jsem dvakrát daroval krev. První odběr byl zdarma, druhý jsem si nechal zaplatit. O kolik si můžu snížit základ pro výpočet daně? Jak odběr krve doložím?

Odběrné místo požádejte o potvrzení o bezpříspěvkovém darování krve. Jeden odběr se oceňuje částkou 2000 korun.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

88. Jsem drobný živnostník a každý rok věnuji 20 000 korun na provoz sportovního areálu v našem městě. Jako dárce mám při návštěvě areálu 50% slevu. Mohu si o tuto částku snížit základ daně?

Zákon nevylučuje možnost odečíst od základu daně dary na veřejně prospěšné účely, i když jsou s nimi spojeny pro poplatníka další výhody, například slevy.

89. Vyrábím dřevěný nábytek a v minulém roce jsem daroval základní škole v naší obci 25 lavic a 50 židlí. Výrobní cena je přibližně 100 000 korun, běžná prodejní cena je však 150 000 korun. O tuto částku si chci snížit základ pro výpočet daně. Kterou cenu mám do daňového přiznání uvést?

Při poskytování nepeněžitých darů se poplatníci často dopouštějí chyb. Dříve než si snížíte základ daně o obvyklou cenu poskytnutého daru (v ideálním případě až o celých 150 000 korun), jste povinen přiznat částku 150 000 korun jako nepeněžní příjem úplně stejně, jako by vám byla zaplacena. Pokud jste plátce DPH, jste povinen z této částky také odvést DPH. Jedná se vlastně o skrytý zápočet příjmu a daru a zdanění fakticky vychází stejně, jako byste nábytek prodal a škole daroval utržené peníze.

90. Manželka je držitelkou průkazu ZTP. Podle zákona o daních z příjmů můžu uplatnit slevu na dani ve výši 8400 korun ročně. Jakým způsobem v daňovém přiznání doložím, že je manželka držitelkou uvedeného průkazu?

Nejsem si jist, jaká je v současné době praxe, ale na vydání průkazu by mělo existovat správní rozhodnutí, doložil bych tedy kopii tohoto rozhodnutí. Ale věřím, že postačí třeba i jen kopie průkazu.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály

Ilustrační snímek

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl...

Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Ilustrační snímek

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie...

Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ

Kdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31....

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz