Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová ekonomika je živa a zdráva

  18:54aktualizováno  18:54
Hospodářské recese dnes již nejsou, co bývaly kdysi. Zatímco v 19. století přicházely každých pár let, nyní je nutno čekat mnohem déle. USA byly v roce 2001 postiženy recesí poprvé po deseti letech, ale než se stačila plně rozvinout, ekonomické statistiky již hlásí její ústup.

"Nová ekonomika je živa a zdráva," prohlásil začátkem února prezident Bush ve své výroční ekonomické zprávě pro Kongres. "Vláda věří, že hospodářství poroste rychleji, než jaký je předpoklad státního rozpočtu."

Hlavním důvodem optimismu je růst produktivity, který trval i během recese - za poslední loňské čtvrtletí dokonce dosáhl hodnoty 3,5 procenta. Růst produktivity během recese je v historii ekonomie novinkou. Svědčí o tom, že dnešní ekonomika funguje jinak než dříve.

Kdysi bývaly recese hlubší, delší a častější. Vždy však začínaly stejně jako ta poslední: mohutnou konjunkturou, která byla doprovázena či způsobena nadměrným růstem objemu peněz v ekonomice. Hezkým příkladem bylo tzv. gründerské období. Začátkem 70. let 19. století plynulo do Německa obrovské množství peněz - válečných reparací z Francie v tehdy neuvěřitelném objemu pěti miliard zlatých franků. Následoval prudký růst objemu bankovních úvěrů a emisí cenných papírů. Spisovatelka Alexandra Ritchieová vzpomínala: "Berlíňané sypali peníze do nemovitostí, akcií, nových bank, chemiček, továren a železnic - v roce 1872 bylo založeno bezmála dvakrát tolik firem než během předchozího století." Ceny akcií a nemovitostí rostly (v některých berlínských čtvrtích až o 600 procent), úrokové míry byly díky nadbytku peněz nízké.

Zanedlouho se ukázalo, že kromě úspěšných projektů financovaly banky a burzy také mnoho nepodařených, nebo dokonce podvodných podniků. Kvůli nim zkrachovala první banka - nejslabší článek systému. Poté vkladatelé, kteří u ní měli uložené peníze. Jejich platební neschopnost způsobila řadu dalších krachů - rozvinula se zhoubná spirála, která se nevyhnula ani silným podnikům a bankám. V roce 1873 nastal na burze ve Vídni krach, německé burzy (a pražská burza) záhy následovaly. Akcie padaly, ceny nemovitostí rovněž. Úrokové míry byly vzhledem k zoufalému nedostatku hotovosti velmi vysoké.

Podobný průběh jako krize gründerského období měly i jiné, mnohem pozdější recese. Řadu shodných rysů měla i asijská krize v letech 1997-98 a česká recese během téhož období. Stagnace japonské ekonomiky, která trvá od roku 1990 dodnes, je rovněž typická zhoubnou spirálou bankovních krachů, pádem cen nemovitostí a akciového indexu tokijské burzy.

V USA ani v EU by již podobná katastrofa nemohla nastat. Stabilita těchto ekonomik je mnohem vyšší. Dříve mohla objem peněz v ekonomice vážně "rozhodit" nejen vyhraná válka, ale i objevení naleziště zlata. Neexistovala centrální banka, která by pečovala o měnovou stabilitu. Neexistovaly požadavky na kapitálovou přiměřenost bank, risk ma nagement ani metodika hodnocení kreditní kvality dlužníka.

Dříve banky směly spekulovat s nemovitostmi a s akciemi (v Japonsku ještě v 80. letech 20. století). Pokud banka zkrachovala, vkladatelé přišli o peníze. Nyní existuje povinné pojištění vkladů, které omezuje riziko zhroucení bankovního systému. Vzhledem k těmto odlišnostem se na vyspělém Západě recese objevují méně často. Hospodářský mechanismus se změnil. A když přece jen recese nastane, nemůže se rozvinout do takové šíře a hloubky jako dříve: centrální banka zasáhne a zaplaví finanční trh penězi (což americký Federální rezervní systém činí již zhruba rok).

Na rozdíl od minulosti během dnešních recesí úrokové sazby klesají. Ceny akcií klesají, ale mírněji než v letech 1873 či 1929-32, ceny nemovitostí jsou v zásadě stabilní. Co je zvláště důležité: banky nekrachují. Dnešní hospodářské recese již nejsou takové jako dříve. Ani nostalgie po starých časech není to, co bývala kdysi.

Autor je analytik globálních kapitálových trhů

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz