Podvody v životních pojistkách jdou do desítek milionů korun

Podvody v životních pojistkách jdou do desítek milionů korun | foto: Profimedia.cz

Nová pojistná finta zneužívá životní pojištění. Frčí ale i podvody s auty

  • 96
Pojišťovací podvodníci objevili nový trik. Nepoctivý "pojišťovací makléř" uzavře životní pojistku na nic netušící oběti. Zaplatí za ně nejvýše dvě pojistné splátky, shrábne tučnou provizi za sjednání životního pojištění a přestane pojistné platit. Poškození klienti teprve potom zjistí, že se stali terčem podvodu.

S obdobnou taktikou lákají nepoctivci na uzavření životní pojistky i důvěřivé lidi ve finančních potížích, kterou podmiňují zprostředkování spotřebitelské půjčky. I v tomto případě shrábne podvodník za pojistku provizi a důvěřivci, který smlouvu uzavřel, se tím jeho finanční situace ještě více zhorší.

Narůstají fiktivní úrazy a škody při záplavách

I přes značnou vynalézavost podvodníků se pojišťovnám daří podvody rozkrývat, oproti předchozím letům registrují až dvakrát více odhalených nekalostí.

Pojišťovny přitom někdy využívají i klasické detektivní metody. Detektiv Allianz pojišťovny strávil například několik dnů v důmyslné skrýši před domem muže, který nahlásil vážný úraz. Zranění pojištěného se stále nelepšilo a podle lékařské zprávy ho úraz údajně omezoval ve fyzických aktivitách. Detektiv ale nasbíral důkazy, jak muž čile seká trávu, štípe dříví a načerno opravuje auta. Doklady, které pojišťovně předkládal, byly padělané.

Obdobně Česká pojišťovna usvědčila zraněného amatérského fotbalistu. Při hře se mu podle jeho tvrzení naštípla po úderu do nohy patní kost. Z pojistky inkasoval za úraz téměř 80 tisíc korun. Vyšetřování ale odhalilo, že v době intenzivní léčby hrál v přeborových utkáních a v jednom ze zápasů dokonce vstřelil gól. Revize jeho zranění potvrdila, že patní kost je naprosto v pořádku, peníze musel vrátit a případ má soudní dohru.

Detektivní pátrací metody se používají také u podezřelých škod při záplavách a povodních. Například majitelka domu v Moravskoslezském kraji ohlásila Allianz pojišťovně značnou škodu po loňské jarní záplavě. Vše vypadalo důvěryhodně. Detektivové ovšem zjistili, že dům stojí na kopci, kolem něj neteče žádná řeka a získali svědecké výpovědi dělníků, že v nemovitosti provádějí plánovanou rekonstrukci.

Co je dobré vědět

• Pojistný podvod je trestný čin, trestná je i samotná příprava pojistného podvodu.
• U větších škod hrozí pachateli odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
• U škod velkého rozsahu hrozí tresty odnětí svobody na pět až deset let.

• Člen organizované skupiny může být za pojistný podvod odsouzen na dva roky až osm let nepodmíněně.
Zdroj: zákon č. 40/2009 Sb. Trestní zákoník, § 210

Nejčastěji podvádějí řidiči motorových vozidel

Nejvíce podvodů odhalují tuzemské pojišťovny v havarijním pojištění a povinném ručení, kdy motoristé nahlašují fiktivní nehody a snaží se obohatit až o statisícové částky. Některé odhalené podvody jsou až naivní.

Příkladem je řidič, který naaranžoval svou havárku tak, aby mu Generali vyplatila peníze z povinného ručení za srážku se zvířetem. Škoda dosahovala bezmála sto tisíc korun. Analýza chlupů, které na voze zůstaly, ale odhalila, že srst pochází z obchodu s rybářskými potřebami a používá se na vázání mušek pro sportovní rybolov.

I další fingovaná havárka, kterou zkusila řidička vozu VW Multivan inkasovat od ČSOB Pojišťovny přes 73 tisíc korun, sváděla škodu na údajné vyhýbání zvířeti. Jak pojišťovna obratem zjistila, s autem o den dříve vrazil do stromu její nezletilý syn a případ mladíka za volantem řešila policie. Řidička se domnívala, že pojišťovna nemá přístup k policejním záznamům.

Rozplétání organizovaných podvodů je složitější

Organizované podvody jsou podle pojišťoven méně časté, jejich rozplétání je však náročné. Příkladem je gang z Vraňan odhalený Českou pojišťovnou. Zapleteno do něj bylo neuvěřitelné množství lidí - majitelé aut, policisté, opravny a servisy, prodejci vozů i bílí koně, kteří měli za úkol jen řídit nebo poskytnout svědectví. Pomocí počítačového programu a výměnou informací s dalšími pojišťovnami se podařilo analyzovat obrovské množství dat, chapadla gangu rozmotat a odhalit podvody za desítky milionů korun.

Organizovanou skupinu podvodníků odhalila také Česká podnikatelská pojišťovna. Gang, do kterého byli zapojeni i pracovníci autoservisů, přivážel do Česka totálně zničené vozy, auta opravoval nebo přestavoval z kradených dílů. Pak s nimi podvodníci úmyslně havarovali, dali do autoservisů a tam vozy zničili nebo odcizili. Zahojit se chtěli z odpovědnostní pojistky autoservisů.

Fakta

O kolik chtěli podvodníci připravit pojišťovny v roce 2010:

  • Českou pojišťovnu o 278 milionů korun
  • Kooperativu o 134 milionů
  • Allianz pojišťovnu o 85 milionů
  • Generali o 50 milionů
  • ČSOB Pojišťovnu o 40 milionů
  • Českou podnikatelskou pojišťovnu o 27 milionů korun

Podvody podnikatelů jdou do milionových částek

Fiktivní pojistné události nahlašují pojišťovnám také podnikatelé. I zde jdou škody do závratných výšek. Podnikatel z východní části republiky například požadoval, aby mu pojišťovna proplatila po požáru jeho výrobní haly také odvoz sutin, jejichž objem potvrdil znalecký posudek. Množství bylo ale podezřele vysoké, proto pojišťovna posudek prověřila a odhalila, že podnikatel objem suti účelově navýšil a chtěl tak vydělat 4,5 milionu korun.

Na údajně zničených chemikáliích, které urychlují růst a klíčení rostlin, chtěl vydělat další nepoctivý podnikatel. V jeho skladu prasklo kvůli mrazům horkovodní topení, které zničilo podle jeho tvrzení uskladněné okrasné cibuloviny i chemikálie. Odborná expertíza ale zjistila, že prasklý horkovod nemohl na chemikáliích nezpůsobil vůbec žádné změny a uváděné množství by na trhu běžně stálo zhruba 10 tisíc korun a nikoliv 1,5 milionu, jak uváděly předložené faktury.