Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová práce: nasaďte úsměv

  10:00aktualizováno  10:00
Nastupujete do nového zaměstnání? Vyhráno však ještě úplně nemáte. Ocitáte se mezi novými kolegy a možná vás čeká i práce, kterou jste ještě nikdy nedělali. V prvních dnech je proto třeba zbystřit smysly, pozorně naslouchat a zbytečně se neprosazovat.

Obvykle se na období, kdy si má zaměstnavatel ještě ověřit, zda vybral správně, nazývá zkušební dobou. Také nový pracovník má během těchto maximálně tří měsíců vyzkoušet, jestli mu nová práce vyhovuje a zda na ni stačí, případně zda se stihne doučit, co je třeba.

Nástup do nové práce a zkušební doba jsou velmi významným obdobím z hlediska navázání pracovních a sociálních vztahů s kolegy a pochopení základních pravidel firemní kultury.

První den v práci nebude ještě nový zaměstnanec zavalen pracovními úkoly, spíše velkým množstvím informací a zážitků. Bude chtít jistě dobře začít, tedy i udělat dobrý dojem na nové kolegy. Ale jak zapůsobit na první pohled?

NENECHTE SI UJÍT
nakupování
Nákup na splátky i na internetu
Velký zájem o nákup na splátky již od svého počátku neutuchá. Nakupujte z pohodlý domova.

výsluch
Pozor
na diskriminační otázky

Jste ženatý? Jste těhotná? S podobnými diskriminačními otázkami se uchazeči o zaměstnání setkávají často.

Klobásy, grilování
Příběh norimberské klobásy
 Je světlá, malá, tenká a opečená na roštu chutná skvěle. Nürnberger Bratwurst, norimberská klobása.

Jak kolegy přirozenou cestou přimět ke spolupráci a pomoci v prvních dnech tápání? Ti, kteří hledají zaručený recept, jej nenajdou. Každá firma je jiná, každý kolega je jiný. Lze však najít několik doporučení, která je dobré mít na paměti.

Více pozorujte a méně mluvte

Jako nováček v pracovním kolektivu nikdy nevíte, na koho narazíte. Tedy ani čím si kolegy získáte, a čím je naopak můžete ztratit. Proto zpočátku pozorujte - jak se chovají, co říkají, jak se oblékají, jaké mají pracovní tempo a návyky. Na sdělení různých informací o sobě budete mít ještě dost času v budoucnu, nesnažte se tedy vše říci na počátku. Snažte se také pochopit firemní kulturu, ale přitom zůstaňte sví. Stát se součástí firemní kultury neznamená naprosto splynout s davem. Je důležité nenechat se vším ovlivnit. Nastavte své smysly a intuici na vysoký výkon a sami vytušíte, co je vhodné a co není. Je zřejmé, že firemní kultura banky se liší od kultury reklamní agentury. Tedy i chování a oblékání je jiné. Zvolte si pohodlný styl korespondující jak s vaší osobností, tak s pracovní pozicí a firmou.

Nepředvádějte se

Mnozí noví zaměstnanci jsou velmi žhaví do práce. Chtějí všem ukázat, jak jsou dobří a co všechno umějí. Chtějí přesvědčit, že byli právem vybráni. Nic proti tomu. Ale všeho s mírou! Všem okolo bude jasné, že chcete zapůsobit, tak to nepřehánějte. Všichni vás první dny pozorují a vnímají vaše chování mnohem citlivěji než normálně. Vaše chování na ně může působit jako přehnané a nesympatické.

Nesnažte se prosadit na úkor ostatních, to je největší hřích. Postupně se zapojujte do práce a spolupracujte. Příjemným a optimistickým chováním zkrátka nic nezkazíte. Je třeba počítat s tím, že každý kolega je jiný, nelze se zavděčit všem. Ani se o to nesnažte. Budete-li však příjemně a optimisticky naladěni, máte šanci naklonit si většinu kolegů a chodit pak do práce rádi.

S poznámkovým blokem v ruce

Kromě vytváření vztahů s kolegy nezapomínejte, že hlavním cílem prvních dnů je seznamování s pracovními úkoly a učení se. Všichni okolo vás očekávají, že se budete hodně ptát. Ale trpělivost vašich nadřízených a kolegů není nekonečná. Nemělo by se stávat, že se budete dotazovat opakovaně na věci, které již byly zodpovězeny. Proto si pište. Vše, co se dozvíte. Jinak to zapomenete. I věci, které se vám zdají samozřejmé, již příští den tak jasné nebudou.

Pár slov o neformálních vztazích

Pozor na diskriminační otázky!
Máte zkušenost s drogami? Jste vyléčený alkoholik? Jste kuřák? 
 Více ZDE.

V žádné firmě nepanují pouze čistě formální a pracovní vztahy. Existuje zde řada různých vazeb, přátelství a nepřátelství. Velmi dobrou příležitostí k navázání méně formálních vztahů jsou společné obědy, různé firemní akce mimo kancelář, večírky apod. Chodí-li vaši nejbližší kolegové společně na oběd, jděte s nimi. Nejspíše vás k tomu sami vyzvou. Nestane-li se tak, nevnucujte se, ale příště pozvěte vy je. Dejte jim najevo, že o ně stojíte, ale opět přiměřeně. Ne na všech pracovištích vládne příjemná atmosféra, proti vyloženému odporu kolegů nic nezmůžete.

Jak zvládnout první dny v nové práci?

  • Pokud předem víte, že musíte vstávat dříve, než jste zvyklí, zkuste takto změnit režim pár dní před nástupem do práce.

  • Předem si promyslete, koho se na co chcete zeptat.

  • Otázky si sepište a domluvte si s dotyčným chvilku klidu, kdy vám bude moci odpovědět na otázky.

  • Novým kolegům se zbytečně nevnucujte, ani se nesnažte jim příliš lichotit. Buďte příjemní a nechte je, ať si vás sami "oťukají".

  • Nedbejte na to, když některý z kolegů před vámi pomlouvá šéfa. Informace dál neroznášejte, nebo rovnou řekněte, že se o drby nezajímáte.

    Lhát v životopise se nevyplácí.
    Více ZDE.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz