Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změna zákona by měla umožnit mimořádné splacení hypotéky

Nová pravidla pro poskytování hypoték, respektive snazší možnost mimořádného splácení, už měla tento týden platit. Ale legislativní proces se zadrhl. Přestože výklad některých termínů zatím není jasný, banky nečekají, až se poslanci rozhodnou, přiznává ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

„Nový zákon o spotřebitelském úvěru představuje významný zásah do procesů bank,“ říká Jan Sadil. | foto: archiv Hypoteční banka

Sháníte hypotéku s nízkými splátkami?

Přehled hypotečních úvěrů na trhu najdete zde.

Jsou banky poskytující hypotéky připraveny na to, že nové podmínky spustí hned po schválení?
U nás v Hypoteční bance běží přípravné práce naplno, i s vědomím rizika toho, že se některé oblasti mohou ještě v rámci schvalování změnit. Taková je však situace a my nemůžeme sedět a čekat na výsledek. Myslím, že podobné to bude i v jiných finančních institucích.

Jak moc jsou takové změny pro banky náročné?
Nový zákon o spotřebitelském úvěru představuje významný zásah do procesů bank, s čímž souvisí také velké změny v IT systémech. Návrh zákona míří nejen do oblasti struktury a fungování trhu, ale zavádí řadu nových informačních povinností. Tyto dokumenty se musí někde tvořit, musí být naplněny konkrétními daty o klientovi a to již snad nikdo na trhu nepřipravuje ručně. Předpokládám, že rozsah úprav bude větší, než byla například implementace nového občanského zákoníku.

Hlavní očekávané změny:

  • Možnost mimořádného splacení úvěrů zajištěných nemovitostí určenou na bydlení. Věřitel přitom má právo pouze na kompenzaci přiměřených nákladů.
  • V případě těžkých životních situací (úmrtí, dlouhodobá nemoc nebo invalidita klienta či jeho manžela/partnera) možnost splacení bez jakýchkoli sankcí.
  • Novinky se budou týkat úvěrů uzavřených po schválení zákona (či úvěrů, u kterých se po schválení zákona bude měnit fixace).

Aktuální situace:

Změna měla platit od 21. března. V současné chvíli je zákon projednáván v parlamentu. Silně optimistický odhad počítá s platností od poloviny roku 2016, víc pravděpodobné však je, že začne platit od roku 2017.

Dosud si banky za mimořádné splacení účtovaly třeba 5 % z předčasně splacené částky za každý rok do konce fixace. Nově by mělo platit, že účtovat se budou jen „účelně vynaložené náklady“. Mohl byste přiblížit, kolik to asi je?
Stále není jasná definice toho, co jsou účelně vynaložené náklady. Bude tam například patřit provize zprostředkovateli hypotéky? Bude tam patřit cena peněz? Mohl bych jmenovat další nejasné položky. Předpokládám, že v tomto směru se výklad záhy ujasní, ale stejně bude mít každá banka pravděpodobně svůj vlastní způsob výpočtu vynaložených nákladů. Banky, které emitují hypoteční zástavní listy, budou muset zohledňovat i to, že tyto cenné papíry drží investoři, kteří je s velkou pravděpodobností budou držet až do jejich splatnosti a že jejich výnos je garantován na jasně definovanou dobu.

Jednou z navrhovaných změn je bezpoplatkové splacení v těžké životní situaci. Co vše bude onou těžkou životní situací?
Co se týká těžkých životních situací, zákon jimi rozumí úmrtí, dlouhodobou nemoc nebo invaliditu klienta či jeho manžela/partnera. I v těchto případech však bankám s předčasným splacením mohou vzniknout nemalé náklady, které se v případě, že si je banky nebudou moci pokrýt, mohou promítnout do celkového cenového nastavení úvěrových produktů.

Až nový zákon začne platit, bude se vztahovat na nově podepsané smlouvy. Na staré smlouvy až po změně sazby při další fixaci. Lze doporučit klientům, které aktuálně čeká takzvaná „otočka“, aby následnou sazbu fixovali třeba jen na rok, aby v dalším roce mohli výhod těchto úprav využít?
Myslím si, že v období historicky nízkých sazeb je nejlepší si současnou úrokovou sazbu sjednat na co nejdelší dobu. Každý klient by si měl sám rozmyslet, zda chce podstoupit nejistotu pohybu sazeb směrem vzhůru výměnou za zatím stále nejasnou potenciální výhodu.

Ptám se proto, že o tom, že jsou „sazby na dně“ se mluví již několik let. Očekávaný růst však stále nepřichází. Jak to vidíte vy s vývojem sazeb v následujícím období?
Odhadování úrokových sazeb není úplně má nejoblíbenější disciplína. Již dlouho říkám, že sazby nemohou jít níže, ale je fakt, že mi v minulosti ty odhady až tak moc nevycházely. Podle všeho však období nízkých sazeb po nějakou dobu ještě potrvá, a pokud nyní říkáme, že sazby jsou na historicky nejnižší úrovni, pak se domnívám, že jediný směr pohybu v delším období je směrem vzhůru.

Úroky na mezibankovním trhu jsou extrémně nízké. Občas lze zaslechnout zprávy, že lidé budou bance platit za to, že si u ní mohou uložit peníze a naopak, banka bude lidem platit za to, že si u ní půjčí. Jak moc je něco takového reálné?
Nakolik je taková situace reálná nevím. Nemyslím si, že se to stane. Je ale fakt, že jsme si před pár lety také vůbec nedovedli představit situaci, kdy se sazby na hypotékách budou pohybovat okolo 2 %, jako je tomu nyní.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...