Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové fondy mají cestu otevřenou

aktualizováno 
Schválením zákona o kolektivním investování v senátu jsme zase o krok blíže k úpravě fondů rozšiřující dosavadní investiční možnosti a harmonizované s evropskými směrnicemi. Mezi novinky z minulého týdne patří především stanovení nových cen podílových listů u fondů AKRO, které získaly postoupením pohledávky 650 mil. Kč. ISČS spustila plánovaný nový fond zaměřený na rozvíjející se trhy, J&T slučuje další fondy a ČSOB IS dělá přestávku v obchodování se svými fondy.

V minulém týdnu se v senátu projednávaly nové zákony upravující subjekty a podnikání na kapitálovém trhu. Schváleny byly dva ze tří nejdůležitějších zákonů: zákon o kolektivním investování a zákon o dluhopisech. Zbývá tedy již jen podpis prezidenta. Třetí klíčový zákon o podnikání na kapitálovém trh bude senát projednávat až na své další schůzi.

Se třemi fondy společnosti AKRO (bývalé C.S. fondy), které získaly postoupením pohledávky za Plzeňskou bankou 650 mil. Kč (kupní cena pohledávky) se bude s novým oceněním opět obchodovat od 5. dubna. Vlastní kapitál tří fondů AKRO OPF energetiky, AKRO OPF kapitálových výnosů a AKRO OPF pravidelných dividend se z původních 92 mil. Kč zvýšil na současných 717 mil. Kč. Kauza, v níž C.S. fondy přišly o 1,2 mld. Kč, probíhá již 7. rokem. Plzeňská banky měla nahradit škodu vzniklou porušením povinností depozitáře. Více se můžete dozvědět např. ve zprávě KCP vydané minulý týden.

  Hodnota vlastního kapitálu na PL v Kč k Cena na RMS k  Vlastní kapitál (mil. Kč)
Název OPF 26.3.04 2.4.04 12.3.04 26.3.04 2.4.04
AKRO Energetiky 51,77 328,98 191,10 76,70 487,45
AKRO kapitálových výnosů 18,90 311,00 167,00 10,57 173,89
AKRO pravidelných dividend 26,77 321,83   4,65 55,86

Zdroj: UNIS ČR, AKRO, RM-Systém

Vznik nového domácího podílového fondu není zrovna častým jevem. Od 1. dubna však ISČS přichází se zbrusu novým fondem. ISČS – ČS Korporátní dluhopisový fond bude investovat do dluhopisů firem z rozvíjejících se trhů především ve střední a východní Evropě. První týden do 7. dubna budou podílové listy vydávány za nominální hodnotu 1 Kč. Vstupní poplatek u fondu činí 0,7 %. Kde bude tento fond investovat, pro koho bude určen, proč mají v portfoliu značné zastoupení např. akcie z Kazachstánu a další informace o novém fondu si můžete přečíst v TOMTO článku.

K dalším novinkám patří oznámení o sloučení fondu J&T Perspektiva investiční společnosti J&T Asset Management (přejímající fond) s fondem Nový podílový fond -

Informace, jak vybírat fond do portfolia, lze nalézt ve speciální příloze
FONDY 2004
ZDE

MAPIS, investiční společnost a.s., OPF. Podle ČTK zatím rozhodnutí KCP o sloučení zatím nenabylo právní moci, majetek ve fondu MAPIS dosahuje 104 mil. Kč. Fond J&T Perspektiva obhospodařuje majetek v hodnotě 841 mil. Kč.

ČSOB Investiční společnost ohlásila, že 5. dubna bude přerušeno obchodování s podílovými listy celkem sedmi fondů: ČSOB bond mix, ČSOB akciový mix, ČSOB fond stability, ČSOB středoevropský, ČSOB fond bohatství, ČSOB křišťálový fond, ČSOB fond obchodu. Obchodování bude následující den opět obnoveno.

Obchodování podle UNISu

Čisté prodeje domácích fondů ze statistiky UNIS se tentokrát udržely v černých číslech, přesto 72 mil. Kč, nestačí na 146,6 mil. Kč, které vložili domácí investoři do fondů KBC. Největší podíl na příznivém výsledků domácích fondů má nižší odliv z dluhopisových fondů. Minulý týden totiž jejich čisté prodeje činily -119 mil. Kč, zatímco o týden dříve to bylo necelých -255 mil. Kč.

V uplynulém týdnu se opět velmi dařilo akciovým fondům, kterým hlavně na konci týdne pomohly údaje za zaměstnanost z USA. Tentokrát však na prvním místě skončil ISČS Eurotrend (+2,73 %) a „vítěz“ minulého týdne ISČS Sportrend nyní skončil na spodní příčce žebříčku s 1,13 %. V tomto týdnu skončil druhý Živnobanka akciový fond (2,60 %), třetí IKS Světových indexů (2,52 %). Čtvrtý v pořadí ČSOB akciový mix (2,50 %) dosáhl v ročním horizontu s 31,2 % na druhou příčku mezi akciovými fondy. Vyšší roční výkonnost mají jen smíšený fond IKS Balancovaný (+35,70 %) a ISČS Sporotrend (+54,4 %).

Dluhopisovým trhům výrazně pomáhaly spekulace o možném snížení sazeb Evropskou centrální bankou, které se však nepotvrdily, což vedlo k výslednému poklesu cen dluhopisů. V tabulce, která uvádí změny vlastního kapitálu na podílový list sice figuruje na spodním místě fond ISČS Bondinvest, tento výsledek je však zkreslen charakterem vyplácení výnosů u tohoto fondu. V tabulce je totiž jediným fondem, který vyplácí pravidelné dividendy, ISČS Bondinvest. Letošní dividenda v hrubé výši 182 Kč na podílový list (173 Kč po odečtení daně), pro kterou je rozhodným dnem 31. března, se začne na pobočkách České spořitelny vyplácet od 26. dubna. V ročním horizontu tak výkonnost fondu dosahuje 2,54 %, což tento fond řadí na špici mezi domácími dluhopisovým fondy.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS EUROTREND 2,73% ISČS SPOROTREND 1,13%
Živnobanka akciový fond 2,60% ČPI F. farmacie a biotech. 1,98%
IKS Světových indexů 2,52% ČPI F. nové ekonomiky 2,03%
Dluhopisové ČSOB nadační 0,29% ISČS BONDINVEST -3,87%
IKS Plus bondový 0,25% ISČS SPOROBOND -0,83%
ISČS TRENDBOND 0,19% Živnobanka obligační fond -0,59%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND 3,63%    
IKS fond fondů 2,98%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,05% IKS peněžní trh 0,00%
ČPI Peněžní 0,03% Živnobanka Sporokonto 0,01%
Smíšené Živnobanka dynamický 1,66% ČSOB KVANTO Kombinovaný -0,07%
J&T OPPORTUNITY CZK 1,22% IKS globální konzervativní -0,06%
ČSOB středoevroproský 1,17% AKRO mezinárodní flexibilní 0,01%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 142,7 ISČS SPOROBOND -60,2
ISČS SPOROTREND 23,4 IKS dluhopisový -26,3
IKS balancovaný 17,1 Živnobanka Sporokonto -11,9
Zdroj: UNIS ČRNejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz