Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové úvěrové zbraně. Kterých z nich se bát?

aktualizováno 
Komerční banka připravila na konec roku řadu úvěrových novinek, kterými se snaží z pomyslného úvěrového koláče ukrojit co možná největší část. Zdaleka ne všechny z novinek však stojí za to. Kterých se vyvarovat?
Past, riziko

Past, riziko | foto: Profimedia.cz

Předvánoční novinkou je KB Optimální půjčka
KB Optimální půjčka je novinkou, která se objevila v nabídce Komerční banky poslední listopadový týden. Jedná se tak v pořadí již o třetí banku na českém finančním trhu, jež se rozhodla umožnit klientům s větším počtem půjček konsolidovat je do půjčky jediné, a to použitím specializovaného produktu.

Pod označením KB Optimální půjčka se ukrývá úvěr, který slouží ke sloučení dvou či více závazků v celkové hodnotě od 30 do 500 tisíc korun. Bez zajištění úvěru ručitelem můžete konsolidovat půjčky maximálně do 150 tisíc korun. Nový klient banky může splácet nejdéle 6 let, stávající klient po 6 měsících používání osobního účtu dosáhne až na splatnost 10 let.

Pokud tak chcete využít lepších podmínek i vy, musíte nechat peníze na účtu alespoň půl roku „pracovat“. Například zajistit si, aby výplata byla zasílána na účet.

popisekPŮJČKU NA SPLACENÍ PŮJČKY?
Dobře to zvažte.
 

Komerční banka nabízí tento úvěr s úrokem od 9,66 % do 19,9 % p.a., což patří spíše do vyšší cenové „kategorie“. GE Money Bank nabízí svou Expres půjčku s úrokem mezi 9,9 % až 17,9 % p.a., BAWAG Bank dokonce jen s úrokem od 7,15 % do 12,9 % p.a. Poplatky za sjednání úvěru neplatíte (na rozdíl od konkurenční BAWAG Bank a GE Money Bank, které shodně inkasují 1 % z poskytnuté výše úvěru), ale 80 korunám měsíčního poplatku za vedení úvěrového účtu se už nevyhnete. Přitom u BAWAG Bank za totéž zaplatíte měsíčně pouze 50 korun, u GE Money Bank dokonce jen 40 korun. Vedení úvěrového účtu u Komerční banky máte zajištěno zdarma pouze u Perfektní půjčky KB.

Snížení prvních tří splátek: cenová past
Rozhodnete-li se pro Perfektní půjčku Komerční banky v tomto období (až do 31.12.), můžete počítat i s „výhodným“ využitím snížených prvních tří splátek. Ty dosahují pouze hodnoty placených úroků. Více se dočtete ZDE.
 
Automaticky vyšší úvěr, proč ale
Další novinkou Komerční banky je možné navýšení objemu stávajícího úvěru při současném zachování výše pravidelné měsíční splátky. Jak to celé funguje?

Musíte splnit několik základních podmínek - být klientem banky minimálně 6 měsíců a řádně splácet současný úvěr KB (typ úvěru níže). Dojde pak k tzv. přeúvěrování. Uzavřete totiž s bankou novou smlouvu o úvěru, tentokrát však s vyšším objemem. Splátku je možné ponechat na původní výši, adekvátně tomu lze upravit délku splácení až na 10 let. Tento „nový systém“ lze využít u Perfektní půjčky, Osobního úvěru i KB Optimální půjčky zdarma.

Ze strany banky jde samozřejmě o snadno pochopitelný tah. Větší objem úvěru = delší doba splácení = více peněz na úrocích.

Zvýšení limitu bez zajištění
Komerční banka se rovněž rozhodla počínaje rokem 2007 upravit limit pro získání nezajištěného spotřebitelského úvěru a kreditní karty ze současných 150 na 250 tisíc korun. Pro její nové i stávající klienty tak bude jednodušší na úvěr dosáhnout, neboť stávající klienti do této zvýšené hranice nebudou muset dokládat potvrzení o výši příjmu. Banka tedy zjevně zacílila na klienty všemi možnými zbraněmi. Nezřídka bývá totiž právě ručení nepřekonatelnou překážkou na cestě k získání úvěru.

Všechny uvedené kroky mají za cíl jediné, dotlačit více klientů k životu na dluh. Jsou vedeny snahou banky rozšířit své úvěrové portfolio pomocí zvyšování stávajících úvěrových limitů klientů. Je tak evidentní, že ani kvůli jedné z novinek není příliš velký důvod jásat.

Máte-li chuť některou z výše uvedených novinek Komerční banky využít, měli byste se mít ovšem také na pozoru. Ne vždy je totiž výhodné zvolit specializovaný produkt. 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz