Nové výzvy pro světové pojišťovny

V předminulém týdnu jsme Vám přinesli krátké zhodnocení loňského roku na českém pojistném trhu, v dnešním komentáři zaměříme pozornost na světový pojistný trh, na kterém se rovněž odehrává řada významných trendů, které stojí za povšimnutí.

Předběžné odhady ukazují na to, že loňský rok byl pro světové pojišťovnictví slabší. Finanční síla pojišťoven z celosvětového hlediska klesala zejména z důvodu nervózních kapitálových trhů a nízkých úrokových sazeb. Teroristický útok tak v kombinaci s dalšími katastrofami vytvořil značný tlak na kapitál pojišťoven a vyvstává otázka, jak si pojišťovny poradí s novými výzvami. Jedním řešením se bezesporu stává růst pojistných sazeb, přičemž zásadní otázkou zůstává způsob alokace obrovského kapitálu, kterým pojišťovny a zajišťovny disponují. Přestože loňský rok nebyl pro pojišťovnictví příliš optimistický, do budoucna se hledí s optimismem.

Růst pojistného

Charakteristický je růst pojistných sazeb, což by se mělo projevit v růstu dynamiky celkového předepsaného pojistného. Důvodem je nejen teroristický útok, ale také růst cenové hladiny a zejména poptávky po pojistných produktech. Pokud se odhady naplní, dojde k největšímu nárůstu přijatého pojistného od roku 1986. Podle následující tabulky je pro rok 2001 odhadován nárůst pojistného o 9,8% a v roce 2002 o 14,7%.

Předepsané pojistné (% změna oproti předchozímu roku)

 

Zdroj: Insurance Information Institute             * odhad ** předpověď

Rozdílný vývoj na jednotlivých trzích

Rozdíly mezi jednotlivými pojistnými trhy stále narůstají. Úloha pojišťovnictví je dána hospodářskou a sociální politikou, vyspělostí ekonomiky dané země, tradicemi, důvěrou obyvatel ve stabilitu ekonomiky a celou řadou dalších faktorů. Právě v souvislosti se zhoršenou ekonomickou situací nepanuje příznivá situace pro pojišťovny v Japonsku. Za posledních pět let zde zkrachovalo sedm menších pojišťoven a nedávno se do problémů s výší kapitálu dostala pátá největší japonská pojišťovna Asahi Mutual Life Insurance, která stejně jako ostatní velké životní pojišťovny trpí propadem hodnoty svých investic.

Důvodem je zejména značný pokles cen akcií a negativní rozpětí mezi tržní úrokovou sazbou a  technickou úrokovou sazbou, která byla klientům smluvně zaručena ve starších pojistných smlouvách, což rovněž vytváří tlak na kapitál pojišťoven. Situaci zhoršuje i růst podílu starší populace a zpomalovaní prodeje životního pojištění, což oslabuje finanční sílu pojišťoven a japonské pojišťovnictví, které bylo až do roku 1994 největší na světa, stále více ztrácí svůj podíl na světovém pojistném trhu, kde největším pojistitelem zůstávají Spojené státy. Ty mají výsadní postavení zejména v neživotním pojištění, přestože v loňském roce řada neživotních pojišťoven utrpěla nemalé ztráty. Jinak slabý rok by v USA zaznamenalo také životní pojištění, které se vzpamatovalo až ke konci roku, kdy byl pojišťovnami zaznamenán zvýšený zájem o životní pojištění, což je přičítáno vzniklé nejistotě po útoku. I přes zvýšený zájem, zůstaly ceny rizikového životního v USA na historickém minimu.

Na druhé místo je možné zařadit stále více se sjednocující pojistný trh Evropské Unie, kde mají největší podíl na příjmech z pojistného Velká Británie, Německo, Francie a Itálie. V poslední době je často diskutován Lloyd´s of London, který v minulosti utrpěl výrazné finanční ztráty a pomalu ztrácí svoji výsadní pozici. V současné době prochází reformami v podobě zjednodušení své struktury a účetních metod za účelem přilákání většího objemu kapitálu. I po útoku, který pro Lloyd´s znamená značné výdaje, zůstává jedním z největších světových pojistitelů působící v 64 zemích světa.

Mezi jednotlivými pojistnými trhy je rovněž rozdílná relace mezi životním a neživotním pojištění. V zemích Jihovýchodní Asie se slabšími sociálními systémy a ve Velké Británii je vyšší podíl životního pojištění. Naproti na pojistných trzích v Latinské Americe a ve Střední a Východní Evropě je vyšší podíl neživotního pojištění.