Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové vzory kolků pro alkohol

  15:04aktualizováno  15:04
Dnešního dne byla ve sbírce zákonů pod č. 310/2012 Sb. uveřejněna novela vyhlášky č. 149/2006 Sb., s novými vzory kolků pro alkohol.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Ministerstvo financí tím zareagovalo na aktuální "metanolovou krizi" mj. vydáním novelizace vyhlášky s novými vzory kolků (správně nazývaných "kontrolní páska") pro kolkování alkoholu. Nově jsou kolky rozděleny na dvě kategorie, pro alkohol s obsahem etanolu pod 20 % a pro alkohol s obsahem etanolu 20 % a více, na nichž bude výrazný nápis "nový".

Kolky jsou vyráběny ve třech rozměrech 90 x 16 mm, 150 x 16, mm a 210 x 16 mm.

Vyhláška nabývá účinnosti dne 26.9.2012.

Údaje na kolku

Na kolku pro alkohol s obsahem etanolu od 20 % jsou tak uvedeny: 

a)  desetimístný evidenční kód kontrolní pásky, jehož součástí je čtyřmístné registrační odběrné číslo, kód žádosti o přidělení kontrolních pásek a kód zařazení do úrovně podle obsahu etanolu a

b) dvakrát slovo "NOVÝ"

Novou podobu kolků pro tvrdý alkohol si můžete prohlédnout zde.

Vyhláška stanoví i přesné umístění kolku

Podle § 4 vyhlášky musí být kolek na spotřebitelském balení alkoholu nalepen lícovou stranou nahoru přes uzávěr tak, aby střední část pásky byla na horní straně uzávěru, a aby pravá a levá část pásky byly nalepeny podél hrdla lahve. Jestliže to tvar lahve umožňuje, je kontrolní páska nalepena ve tvaru písmene U; není-li to s ohledem na atypický tvar balení možné, je páska nalepena ve tvaru písmene "L". Kontrolní páska nesmí být přelepena nebo překryta způsobem, který by neumožnil její kontrolu bez jejího porušení.

Základem je zákon č. 676/2004 Sb.

Základem pro kolkování alkoholu je zákon č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu. Tento zákon stanoví základní povinnosti při kolkování a definuje alkohol, který kolkování podléhá.

Zákon č. 676/2004 Sb. o povinném značení lihu

§ 2

Vymezení pojmů
Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) lihem nedenaturovaný etanol uvedený pod kódem kombinované nomenklatury 2207 a výrobky uvedené pod kódem kombinované nomenklatury 2208, pokud celkový obsah etanolu v těchto výrobcích činí nejméně 15 % objemových nebo více, ve spotřebitelském balení

...

§ 3

Povinnost značit líh kontrolní páskou

(1) Líh ve spotřebitelském balení, vyrobený na daňovém území České republiky nebo na toto území dovezený, musí být označen kontrolní páskou, nestanoví-li tento zákon jinak.
(2) Povinnost značit líh má výrobce, dovozce nebo provozovatel daňového skladu, který nabyl líh v režimu podmíněného osvobození od daně, a to v okamžiku jeho uvedení do volného daňového oběhu.
 
§ 4
(1) Povinnost značení kontrolní páskou podle § 3 se nevztahuje na líh, který je
a) ve spotřebitelském balení o objemu 0,1 l a menším,
b) osvobozen od spotřební daně nebo podmíněně osvobozen od spotřební daně,
c) umístěn před jeho značením v daňovém skladu nebo v jiných prostorách povolených nebo určených celním úřadem,
d) dopraven na daňové území České republiky ze třetích zemí pod celním dohledem a následně umístěn v celním skladu, ve svobodném pásmu a svobodném skladu, nebo dočasně uskladněn na místě povoleném nebo určeném celním ředitelstvím,
e) výsledkem pěstitelského pálení ovoce, nebo
f) dovážen pro osobní spotřebu cestujícím nebo příjemcem zásilky, anebo který má být předán cestujícím jako dar fyzické osobě za účelem osobní spotřeby.
(2) Líh, který byl celním úřadem propuštěn k vývozu, nesmí být značen kontrolní páskou.
 
§ 5
Kontrolní páska

(1) Kontrolní páska je ceninou obsahující ochranné prvky.
(2) Kontrolní páska obsahuje text "ČESKÁ REPUBLIKA".
(3) Každá kontrolní páska musí obsahovat údaje o objemu lihu ve spotřebitelském balení, zařazení do úrovně obsahu etanolu a je číslována tak, aby jednotlivá čísla mohla být zaevidována na konkrétní osobu a na její žádost o přidělení kontrolních pásek.
(4) Hodnota kontrolní pásky, kterou celní úřad bude prodávat registrovaným osobám, bude stanovena nařízením vlády, a to tak, že budou sečteny náklady spojené s výrobou kontrolní pásky a náklady na její skladování, evidenci a distribuci registrovaným osobám.
(5) Prováděcí právní předpis stanoví
a) vzor, rozměry, náležitosti a ochranné prvky kontrolní pásky,
b) způsob objednávání, odběru a distribuce kontrolních pásek,
c) způsob zařazení do úrovně obsahu etanolu,
d) způsob zaevidování kontrolních pásek na konkrétní osobu a objednávku,
e) vzor tiskopisu pro evidenci kontrolních pásek,
f) způsob skladování kontrolních pásek,
g) způsob inventarizace kontrolních pásek,
h) způsob evidence a vracení kontrolních pásek, včetně způsobu evidence a vracení kontrolních pásek poškozených a zničených.
(6) Příjem z prodeje kontrolních pásek je příjmem státního rozpočtu.
 
§ 6
Způsob značení

(1) Kontrolní páska musí být umístěna na spotřebitelském balení lihu tak, aby při otevření spotřebitelského balení lihu došlo k přetržení nebo poškození této pásky.
(2) Způsob umístění kontrolní pásky na spotřebitelském balení stanoví prováděcí právní předpis.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Státní znak (ilustrační foto).
Veřejná diskuze k proceduře narovnání

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyzval veřejnost k účasti ve veřejné diskusi o Oznámení o proceduře narovnání. Lhůta pro podání připomínek končí dnem...  celý článek

Státní znak (ilustrační foto).
Server justice.cz ochromila chyba systému

Pravděpodobně jste zaznamenali výpadek serveru www.justice.cz, kde je dostupný mj. obchodní rejstřík, insolvenční rejstřík apod. Problémy v centrální síti...  celý článek

Všeobecný zákoník občanský platil na našem území od roku 1811 až do roku 1950
Postoupení pohledávky podle nového občanského zákoníku

Postoupení pohledávek z původního věřitele (postupitel) na věřitele nového (postupník) jako častého institutu se dotýká i nový občanský zákoník, který bude...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.