Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové zahraniční akcie na RM-S mohou přinést slušné zisky

aktualizováno 
Nové společnosti na RM-S rozšiřují možnosti pro domácí investory. Jedná se o nadnárodní, stabilní a finančně silné korporace s růstovým potenciálem, které patří ve svých odvětvích ke klíčovým hráčům na trhu.
V oblasti procesorů je Intel jednoznačně největším hráčem na trhu.

V oblasti procesorů je Intel jednoznačně největším hráčem na trhu. | foto: Profimedia.cz

25. února 2008 se na akciovém trhu RM-Systém začalo obchodovat s pěti novými zahraničními tituly: Exxon Mobil, Microsoft, Intel Corporation, McDonald´s a Volkswagen.

O velikosti společností hovoří jejich tržní kapitalizace, která ve všech případech přesahuje 60 miliard dolarů. Největší společností je s tržní kapitalizací 460 mld. USD ropný gigant Exxon Mobil a nejmenší řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald´s (tržní kapitalizace 66 mld. USD).

Základní fundamentální ukazatele společností naleznete ZDE

Exxon Mobil (XOM)
Exxon Mobil je největší ropnou společností na světě, která denně vytěží okolo10 milionů barelů ropy. Hospodářské výsledky za rok 2007 byly nad očekávání úspěšné, když zisk dosáhl 41 mld. USD. To je nejvyšší částka, která kdy byla dosažena americkou společností.

V uplynulém roce posílil tento akciový titul o 24 %, na hodnotu 95 USD. Pod vlivem krize realitního sektoru však oslabily akcie v tomto roce o 5,3 %.

Vývoj titulu Exxon Mobil vidíme nadále pozitivně a očekáváme, že akcie překonají v průběhu tohoto roku hodnotu 100 USD.

Rizika jsou spatřována především v možném poklesu poptávky po ropě a sporu s venezuelskou státní společností PDVSA.

Microsoft (MSFT)
Společnost Microsoft je zaměřena především na výrobu, licencování a prodej softwarových produktů. Mezi ně patří operační systémy pro servery i osobní počítače. V souladu s celým technologickým sektorem zaznamenaly akcie Microsoftu od začátku tohoto roku výrazný propad, když oslabily o více než 20 % a smazaly tak zisky z roku 2007.

Hospodářské výsledky za fiskální rok 2007 však dopadly nad očekávání dobře, když Microsoft dosáhl celkových tržeb 51 122 mld. USD. Společnost těžila zejména z toho, že uvedla na trh novou verzi svého operačního systému pro PC Windows Vista, dále z prodeje MS Office 2007 a nárůstu tržeb spojených s SQL Server a Windows Server. Zároveň spoléhá na to, že spotřebitelé budou postupně pokračovat v obměňování starého operačního systému Windows XP za nové Windows Vista.

Růstový potenciál je zde však omezen, a to především díky poklesu ziskových marží kvůli vadným konzolím Xbox 360, na které společnost zvýšila záruční dobu na 3 roky a v souvislosti s tím vykázala náklad v hodnotě 1,06 mld. USD. Dále se firma potýká s pirátstvím a nelegálními kopiemi svých produktů.

Na vývoj cen akcií mají negativní vliv i různé žaloby týkající se porušování výsadního postavení na trhu (viz poslední udělená pokuta ve výši 899 mil. EUR) nebo porušování práv duševního vlastnictví ostatních výrobců.

Intel (INTC)
Intel Corporation se zabývá výrobou a prodejem polovodičových čipů, vývojem vyspělých integrovaných digitálních technologií pro počítače a komunikační sektor. V oblasti procesorů je jednoznačně největším hráčem na trhu a vyhrává konkurenční boj nad největším konkurentem - společností AMD.

Tento akciový titul byl, stejně jako celý technologický sektor, výrazně ovlivněn hypoteční krizí v USA. Od začátku roku 2008 propadly akcie o více než 25 %, blízko k 18 dolarům za akcii. K tomuto propadu přispěly také horší než očekávané hospodářské výsledky.

Současné ceny akcií blízko 20 USD jsou dle našeho názoru nízké a akciový titul Intel je podhodnocený. Očekáváme, že v tomto roce zaznamenají akcie růst a překonají hranici 25 USD.

Díky velmi malé konkurenci a vysoké poptávce po produktech se Intelu daří udržet velmi vysoké ziskové marže (více než 50 %). Pozitivně působí také dekonsolidace ztrátové jednotky NOR pamětí, což sice přináší jednorázové náklady (ve 4. kvartálu 234 mil. USD), ale dlouhodobě se zaměření na klíčový byznys vyplatí.

Volkswagen AG (VOW)
Automobilka Volkswagen patří mezi nejvýznamnější hráče na trhu, v celosvětovém měřítku jí patří podíl téměř 10 % a v Evropě ovládá 20 % trhu s automobily. Tento akciový titul zaznamenal v uplynulém roce výrazný růst, a to o 80 %. Od počátku roku ubral ze své hodnoty pouze 2,63 %, což ukazuje, že nebyl příliš ovlivněn turbulencemi na finančních trzích v důsledku hypoteční krize ve Spojených státech.

Vývoj akcií společnosti Volkswagen v následujícím roce vidíme pozitivně. Společnost patří mezi klíčové hráče na trhu a dokáže i přes řadu negativních faktorů (globalizace, růst nákladů, náročnější požadavky zákazníků…) zvyšovat počty prodaných aut.

Podporu pro akcie představuje také výplata dividendy s výnosem 0,85 %. Do budoucna je možné očekávat díky silné pozici na trhu udržení růstového trendu. Rizika tohoto akciového titulu jsou především silné konkurenční prostředí a neustále se zvyšující požadavky zákazníků.

McDonald´s
McDonald´s Corp.  je s 31 tisíci restauracemi rozmístěnými ve více než 100 zemích největším světovým řetězcem s rychlým občerstvením. Provozování rychlého občerstvení patří mezi defenzivní odvětví, které není příliš ovlivněno jednotlivými hospodářskými cykly, a je tedy vhodnou investicí v současné době (hrozící recese hospodářství USA).

Za uplynulý rok posílily akcie této společnosti o 34 %, a to především díky vysoké poptávce po rychlém občerstvení a pronikání na nové trhy. Díky silné expanzi na asijské trhy očekáváme posilování akcií McDonald´s také v budoucnosti.

Zvyšující se kupní síla v Číně a Indii společně s rostoucím podílem na trhu v těchto zemích budou v následujících letech přinášet vysoké tržby. Očekávaný pokles příjmů z USA by měl být nahrazen právě rostoucí poptávkou z asijských zemí.

Podporou pro tento akciový titul je také výplata dividendy. Je pravděpodobné, že v následujících dvou letech překročí tento akciový titul hranici 70 USD. Rizika lze spatřit ve velkém počtu konkurenčních společností působících na trhu a dále pak v rostoucích cenách energií a vstupních surovin.

Více čtěte na Investujeme.cz

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky

Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky

Kurzy.cz Americký plán zavést cla na čínské zboží se na světový trh možná ještě nestihl zcela promítnout, některé komodity ale ...

Najdete na iDNES.cz