Vzory smluv

podle životní situace

články podle právních odvětví

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Novela přináší větší ochranu kupujících při předváděcích akcích

  • 0
Nedávná novela Občanského zákoníku (zákona č. 40/1964 Sb.) přinesla zlepšení postavení kupujících v rámci tzv. předváděcích akcí.

V současné době jsou již spotřebitelé většinou obeznámeni o skutečnosti, že nakoupí-li zboží prostřednictvím internetového obchodu, mohou jej bez udání důvodu a bez jakékoli sankce do 14 dnů od koupě vrátit zpět prodávajícímu a odstoupit tak od uzavřené kupní smlouvy. Hlavním důvodem, proč je tento institut upraven v právním řádu, je ten, že spotřebitel nakupuje zboží "na dálku", nemá možnost si jej osobně prohlédnout, a proto by měl mít možnost zboží za splnění stanovených podmínek vrátit, pokud zboží nesplňuje jeho představy.

Stejná pravidla platí pro nákup mimo provozovnu

To, že obdobný princip platil dlouhou dobu také u nákupů uskutečněných spotřebitelem tzv. mimo provozovnu prodávajícího, ví už bohužel málokdo. U nákupu mimo provozovnu se přitom jedná především o nejrůznější podomní prodeje, ale typicky také o předváděcí akce, kde je pro spotřebitele nachystán "chutný oběd", "pro muže jako dárek holicí strojek" a "pro ženy sada pracích prášků", ale hlavním účelem je prezentace předraženého zboží pochybné kvality, přičemž mnoho účastníků podlehne promyšlené strategii obchodníků a nabízený produkt nakonec koupí. Ani v tento okamžik však není nic ztraceno – kupující, který si následně nákup produktu v klidu domova rozmyslí (což se stává velmi často), může od kupní smlouvy do 14 dnů od nákupu písemně odstoupit, a to bez udání důvodu a bez jakékoli sankce.

Občanský zákoník však ve svém § 57 dlouhou dobu obsahoval jednu výjimku, kdy spotřebitel nemohl svého práva k odstoupení od smlouvy do 14 dnů využít – totiž tehdy, pokud si výslovně sjednal návštěvu prodávajícího za účelem objednávky. Už víte, proč prodejci tak ochotně nabízejí "dovoz zdarma"? Ano, právě proto, aby získali podpis spotřebitele s tím, že souhlasí, aby mu byl zakoupený produkt dovozen a u spotřebitele doma případně předveden či nainstalován. Dobrou vůli prodávajícího lze v tomto jednání hledat jen stěží. Obchodníci, na rozdíl od spotřebitelů, této zákonné výjimky pravidelně využívají a zbavují tak spotřebitele jeho práva odstoupit od smlouvy ve 14denní lhůtě.

Novela zákona ochrání spotřebitele

Tato situace se však nedávno změnila, protože dne 30. 5. 2012 byla ve Sbírce zákonů pod číslem 170/2012 vyhlášena novela občanského zákoníku, která již výše popsanou výjimku pro nákupy zboží mimo prostory obvyklé k podnikání neobsahuje. Výjimka, kdy spotřebitel nemůže ve 14 dnech od smlouvy odstoupit, se tedy nově bude vztahovat pouze na smlouvy o opravě nebo údržbě, která je prováděna na žádost spotřebitele v místě, které určí. Nově se tak spotřebitelé nemusí obávat, že by při nákupu na předváděcích akcích nemohli zboží do 14 dnů vrátit prodávajícímu. Prodávající totiž nebude moci spotřebitele tohoto práva zbavit, může tuto lhůtu jedině prodloužit. Novela nabyla účinnosti 15 dnem ode dne vyhlášení tj. k 14.6. 2012.

§ 57 Občanského zákoníku ve znění od 14.6.2012

(1) Byla-li spotřebitelská smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání, může spotřebitel od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření; nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, může od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce do 1 měsíce. To neplatí ohledně smluv o opravě nebo údržbě provedené v místě určeném spotřebitelem na jeho žádost, pokud dodavatel neprovedl jinou než vyžádanou opravu nebo údržbu nebo nedodal jiné zboží než nutné k provedení opravy nebo údržby. Dodavatel je zároveň povinen vrátit spotřebiteli zaplacené finanční částky do 30 dnů od odstoupení od smlouvy.
 
(2) Dodavatel musí spotřebitele písemně upozornit na právo odstoupit od smlouvy nejpozději při uzavření smlouvy; písemné upozornění musí obsahovat i označení osoby, u níž je třeba toto právo uplatnit, včetně bydliště či sídla takové osoby.
 
(3) Při porušení povinnosti stanovené v předchozím odstavci má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy do 1 roku od jejího uzavření.
 
(4) Ustanovení předchozích odstavců se nevztahují na smlouvy
a) jejichž předmětem je výstavba, prodej, nájem nebo jiné právo k nemovitosti, s výjimkou smluv o jejích opravách a o dodávce zařízení do ní začleněných,
b) na dodávku potravin nebo jiného zboží běžné spotřeby dodávaného stálými doručovateli do domácnosti spotřebitele nebo do jiného jím určeného místa,
c) na dodávku zboží nebo služeb, které byly uzavřeny podle katalogu dodavatele, s nímž se spotřebitel měl možnost seznámit v nepřítomnosti dodavatele, za předpokladu, že mezi stranami má pokračovat spojení při plnění uzavřené nebo jiné smlouvy, a za předpokladu, že spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy nejméně do 7 dnů od převzetí zboží a je s tímto právem seznámen v katalogu nebo ve smlouvě,
d) pojistné a o cenných papírech.