Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Novinka: Za koupený byt, dům a pozemek chce stát vybírat vyšší daň

  • 81
Při prodeji bytu, domu nebo pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Podle současné legislativy záleží na dohodě, kdo státu daň zaplatí. Zpravidla to bývá prodávající a kupující se stává ručitelem. Chystaná daňová novela má nastavit nová pravidla. Nejpodstatnější změny přibližuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Podle současné legislativní úpravy, která platí od ledna 2014, není jasně stanoveno, kdo daň z nabytí nemovitých věcí státu zaplatí. Záleží tedy na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím?
Přesně tak. Daňového poplatníka nyní určuje kupní smlouva. V kupní smlouvě se prodávající s kupujícím mohou dohodnout, kdo z nich daň z nabytí nemovitých věcí zaplatí a podá k ní daňové přiznání.

Nepřehlédněte

A pokud se obě strany nedohodnou, jaké nyní platí pravidlo?
Není-li smluvně určeno jinak, je daňovým poplatníkem automaticky prodávající, což bývá obvyklé. Kupující se v takovém případě stává ručitelem.

To může být ovšem pro kupujícího riskantní. Pokud prodávající daňovou povinnost z nejrůznějších důvodů nesplní, kupující musí jako ručitel zaplatit daň za něj.
Ano. Kupující je vystaven nejistotě, zda mu vznikne daňová povinnost. Zároveň nemá přímou možnost to ovlivnit. U dražších nemovitostí se tato daň pohybuje v řádech desetitisíců korun, proto by ji kupující i prodávající měli zohlednit do své kalkulace. Případy z praxe potvrzují, že prodávající daňovou povinnost nesplnil třeba proto, že předem nesnížil svůj zisk z prodeje o platbu daně a při nákupu jiné nemovitosti mu inkasované peníze nestačily. Navrhovaná legislativní úprava, která prošla v parlamentu druhým čtením, má v tomto ohledu posílit právní jistotu kupujícího.

Jakým způsobem?
Pokud daňová novela projde úspěšně legislativním procesem, potom bude daňovým poplatníkem vždy kupující bez možnosti volby a institut ručitele daně bude zrušen. Toto jednoznačné určení daňového poplatníka situaci zjednoduší. Pozitivní je i odstranění institutu daňového ručitele.

„Daňovým poplatníkem bude vždy kupující,“ říká Gabriela Ivanco.

Gabriela Ivanco

Ale co když mi nemovitost někdo daruje, nebo ji zdědím. I v tomto případě budu nově jako nabyvatel nemovitosti muset uhradit státu daň?
Nikoliv, při bezúplatném převodu nemovitosti formou darování nebo dědictví se nadále v novele počítá s tím, že daň z nabytí nemovitých věcí se platit nebude. Tato daň se rovněž neplatí při prodeji družstevního bytu, neboť v takovém případě se jedná o převod členských práv.

Daňová novela má přinést i další zásadní novinku. Můžete vysvětlit, k jaké změně má dojít?
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí má zůstat stejná – nyní činí 4 % ze základu daně. Novela však počítá se změnami při výpočtu základu daně. Základem daně je podle současné legislativy nabývací hodnota snížená o uznatelné výdaje (například výdaje za znalecký posudek). Nabývací hodnotou je buď kupní cena, nebo srovnávací daňová hodnota. Při výpočtu daně z nabytí nemovitých věcí se použije vždy vyšší z těchto částek. Srovnávací daňovou hodnotou je v současnosti buď 75 % ceny dle znaleckého posudku, nebo 75 % ceny zjištěné ceny dle metodiky finančního úřadu. Legislativní změny ovšem počítají se srovnávací daňovou hodnotou ve výši 100 % obou cen. V důsledku zvýšení procentního zápočtu o 25 procentních bodů tak dojde ke zvýšení daňové povinnosti, přestože se sazba daně nezmění.

Kdy by měla tato nová pravidla začít platit?
V případě úspěšného legislativního procesu by mohlo k zákonným změnám dojít ještě letos, nejdříve však od 1. září 2016.