Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novela zákona o odečtu DPH leasingu prospěla, říká expertka

aktualizováno 
Leasing využívají jak soukromé osoby, tak podnikatelé. Operativní leasing je vhodnější pro podnikatele a finanční může využít kdokoli. Společnost ČSOB Leasing přišla s operativním leasingem pro soukromé osoby. Na to, jaké financování je vhodnější, jste se ptali v online rozhovoru.

Martina Beránková, ČSOB Leasing | foto: ČSOB

Finanční leasing je nejběžnější a využívají ho jak soukromé osoby, tak podnikatelé. Stačí předem zaplatit první splátku, takzvanou akontaci, a s vyhlédnutým vozem můžete odjet z autosalonu rovnou domů. Auto máte totiž v pronájmu, ale vaše bude až po splacení celého leasingu. Kromě povinného ručení a havarijního pojištění, které bývá součástí leasingové splátky, musíte platit i veškeré náklady související s údržbou vozu.

Může se hodit

Pronájem končí uhrazením poslední splátky, respektive odkupní nebo zůstatkové ceny. Pak se stáváte vlastníkem vozu, jenž byl do té doby majetkem leasingové společnosti.

Operativní leasing je klasickým pronájmem. Auto nikdy nebude vaše a jeho majitelem je leasingová společnost. Výhodu představují služby, které se k tomuto typu leasingu vážou. Kromě povinného ručení a havarijního pojištění za vás leasingová společnost vyřídí i placení silniční daně, asistenční servis i údržbu a opravy.

Kdo odpovídal:

Martina Beránková (38 let) se mezi automobily pohybuje od ukončení svých studií. První zkušenosti získala v této oblasti v autopůjčovně A Rent Car Thrifty rental, kde v letech 1999–2000 působila jako manažerka. Odtud její cesta směřovala do oblasti leasingu, kde se specializovala na operativní leasing. V roce 2005 nastoupila do společnosti ČSOB Leasing, kde působí jako manažerka týmu Full service leasing.

Společnost ČSOB Leasing začala nově nabízet i operativní leasing pro soukromé osoby. Jde o ojedinělý produkt, který využívá novely zákona o DPH platné do letošního dubna. Tento druh leasingu je vhodný hlavně pro ty, kteří nechtějí vůz vlastnit, ale jen užívat.

Vybrané otázky a odpovědi

OTÁZKA: Jak využívá leasing novelu zákona o odečtu DPH?
ODPOVĚĎ: Právě tato novela zákona o DPH nám umožnila produkt uvést na trh. Promítá se ve dvou složkách: 1. můžeme (naše společnost) odpočíst DPH ze vstupní ceny vozidla a tím se pro Vás stávají splátky nájemného výrazně levnější. 2. cena pro pojištění je po slevě a také nově je stanovena z ceny bez DPH, tím je havarijní pojistné o 16 % levnější.

On-line rozhovor

Otázky a odpovědi můžete číst zde.

OTÁZKA: Jsem na mateřské dovolené a manžel jezdí naším autem do práce. Ráda bych si pořídila auto jen na nákupy, ale nemám moc peněz. Co byste mi poradila?
ODPOVĚĎ: Máme pro Vás dvě alternativy řešení: a) pokud celková finanční situace umožňuje pořídit si druhé vozidlo nové se zajištěnými službami a např. předpokládáte, že po mateřské dovolené se vrátíte do práce, kde opět budete používat služební vozidlo a tedy nechcete auto na nákupy dlouhodobě vlastnit, pak je vhodný minivůz (např. KIA PICANTO) produktem RENT4U; b) jestliže jste na mateřské dovolené s prvním dítětem a máte v plánu zůstat déle v domácnosti, pak doporučujeme navštívit náš autobazar v Čakovicích, kde si jistě vyberete z nabídky cenově dostupných vozidel s doloženým původem, ke kterým nabízíme i financování s pojištěním

OTÁZKA: Není finančně výhodnější pořídit si auto na spotřeb. úvěr než na leasing?
ODPOVĚĎ: Určujícím kritériem jsou Vaše potřeby (zda chcete auto vlastnit nebo jen užívat), pak délka financování, skutečnost, zda je vozidlo nové, zda k němu importér poskytuje časově omezenou dotaci a pod. Není možné dát jednoduché pravidlo, vždy doporučuji nechat si zpracovat nabídkové kalkulace ve variantách pro oba produkty nebo pro operativní leasing.

OTÁZKA: Dejte prosím nějaký příklad ať si pod tím představíme něco konkrétního. Dejme tomu si vyberu vůz v pořizovací hodnotě cca 500 tis Kč. Chci ho provozovat asi 3-4 roky. Co mě to bude měsíčně stát ? Nechci přesnou cifru, stačí mě odhad (10 tisíc, 20 tisíc,..)
ODPOVĚĎ: U finančního leasingu např. Škoda Octavia za 530 tis. Kč (máme takto u sebe připravenou kalkulaci) s předpokládaným projezdem za rok 15 tis.km bude: finanční leasing s nulovou akontací na 3 roky s pojištěním 18 500,- Kč operativní leasing RENT4U (předem nic neplatíte) také na 3 roky měsíčně za 9 800,- Kč (opět včetně pojištění)

OTÁZKA: Jak nejlépe dofinancovat koupi ojetého vozu. Mám naspořeno cca 50 000 a rad bych si koupil ojeté auto tak do 90 000. Co je nejlepší na dofinancování? Leasing? Úvěr?
ODPOVĚĎ: Doporučuji Vám úvěr, finanční leasing je z legislativních důvodů u ojetých vozidel limitován.

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz