Římské právo

| foto: Profimedia.cz

Novela zákona umožňuje změny v opatrovnictví

Změny ve správním řádu umožňují živnostenským úřadům, při komunikaci s těžko dostižitelnými podnikateli, určit těmto podnikatelům opatrovníka, který je zastupuje při jednání s úřadem.

Tímto opatrovníkem může být nově jakákoliv fyzická, nebo právnická osoba, kterou živnostenský úřad ustanovuje usnesením, udá důvody a zdůvodní určení konkrétní osoby – opatrovníka.

Zajímavou cestou při určování opatrovníka se vydal Živnostenský úřad MČ Prahy 5. Vychází z ustanovení správního řádu, podle něhož může být opatrovníkem i právnická osoba, a obrací se v těchto případech na podnikatelské sdružení Hospodáři, jehož hlavním posláním je obhajoba zájmu podnikatelů.

Opatrovnictví je určitou formou zastoupení, opatrovníka určuje soud, nebo správní orgán. V případě živnostenského úřadu přichází stanovení opatrovníků v úvahu, zejména pokud:

  • není znám skutečný pobyt či sídlo podnikatele a předcházel minimálně dvojí pokus o doručení, není vyjasněna otázka orgánu k doručování u právnické osoby
  • dojde k úmrtí jediného jednatele
  • nepodařilo se oznámit zahájení řízení hlavnímu účastníkovi, nebo z důvodu existence právní překážky (výkon trestu, vazba, hospitalizace).

Opatrovník se ustanovuje i v případech, je-li tato skutečnost známa a dotyčný například písemně reaguje z výkonu trestu. Opatrovníkem může být určená fyzická nebo právnická osoba, v praxi je to zpravidla tajemník nebo právník obecního úřadu.

Občanské sdružení Hospodáři vzniklo jako sdružení podnikatelů, hlásících se k tradici prvorepublikových podnikatelů – gentlemanů, pro které více než smlouva znamená slib nebo podání ruky. Každý člen nese stejnou myšlenku být čestný a moci se kdykoliv zaručit za jiného člena klubu. Členem sdružení se může stát pouze podnikatel, jehož doporučí stávající člen. Při porušení morálního profilu člena klubu (což může být i např. neplacení faktur) vyloučen. Cílem Hospodářů je podporovat podnikatelskou činnost a zjednodušit komunikaci mezi státní správou a podnikateli.

Kluby Hospodářů se scházejí pravidelně jednou měsíčně v dohodnutých prostorách, obvykle v příjemné kavárně nebo vinárně na tzv. sněmech. Součástí každého sněmu je přednáška a diskuse o aktuálních ekonomických nebo legislativních problémech se zástupci obcí, s finančními odborníky, úspěšnými podnikateli atd. Průběh sněmu je založen na osobních vztazích. OS Hospodáři organizuje nejrůznější společenské programy pro členy klubu – semináře, večírky, společné víkendy, společné dovolené apod.

Vedoucí OŽI MČ Praha 5, Mgr. Josef Bláha, je s činností sdružení seznámen již od jeho vzniku. „Šlo původně o iniciativu podnikatelů Prahy 5, která se úspěšně šíří dál, za hranice městské části. Velký zájem podnikatelů vzbudilo založení klubu v Praze 1 a nejnověji v Českých Budějovicích. Jejich setkání čas od času navštěvuji a jsou přínosem pro všechny strany. Probíhají zde diskuse o aktuálních problémech a také se zde zrodil nápad s opatrovnictvím,“ uvádí na dotaz, co ho vedlo k myšlence pověřovat opatrovnictvím právě Hospodáře.

„Členem Hospodářů je i renomovaná advokátní kancelář, která na sebe bezplatně přebírá veškerou agendu spojenou s opatrovnictvím. Tato spolupráce je zatím v počátcích a teprve čas ukáže, nakolik se osvědčí.“