Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky a cíle v kolektivním investování

  13:58aktualizováno  13:58
Nejvýznamnější událostí uplynulého týdne se ve světě českých podílových fondů stala valná hromada Unie investičních společností v úterý 14.5. Mezi nejdůležitější závěry patří přijetí 1 řádného a 7 přidružených členů, schválení cílů na příští období, změna stanov a volba členů orgánů UNISu.

Novým řádným členem Unie se stala společnost J&T Asset Management, investiční společnost, a.s., přidruženými členy Středisko cenných papírů, Komora finančních poradců, advokátní kancelář Balcar Polanský Norton Rose v.o.s., CRA Rating Agency, a.s., Česká kapitálová informační agentura, a.s., Deloitte & Touche spol. s r.o. a PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o. Podle Stanov z roku 2001 se řádným členem může stát i zahraniční subjekt kolektivního investování. Zahraniční subjekty jsou však zatím zastoupeny v jiném sdružení – AKATu. Přestože se jedná o konkurenční sdružení, mají některé společné cíle, na nichž spolupracují a jimž bude věnována pozornost níže v tomto textu.

Dalším důležitým bodem v programu řádné valné hromady UNISu ČR bylo schválení cílů pro příští období. Jde jednak o cíle zaměřené na interní záležitosti Unie, z nichž nejvýznamnějším je dopracování a implementace nové koncepce Unie, jednak o cíle směřující k vytvoření standardního podnikatelského prostředí pro odvětví kolektivního investování v České republice.

Přijaté změny v Metodice klasifikace fondů představují hlavně rozšíření kategorií regionálního zaměření a byly vyvolány novými požadavky Evropské federace investičních společností a fondů (FEFSI) na zasílané statistické údaje za ČR. Členové Unie se dohodli, že pro označení typů fondů pro potřeby jejich klasifikace a společného vykazování budou používat pojmy dluhopisové fondy místo obligační fondy a smíšené fondy místo balancované fondy.

Valná hromada zvolila předsednictvo UNIS ČR ve složení:

Petr Zapletal

ISČS (předseda představenstva)

Jiří Brabec

ŽB Trust (místopředseda představenstva)

Pavel Pršala

IKS (místopředseda představenstva)

Vít Vařeka

Akro

Martin Sankot

ČP Invest

Miloslav Zábojník

J&T Asset management

Pavel Semrád

Newton

Vítězslav Vojáček

OB Invest

Vladimír Fichtner

Pioneer

Ivan Foltýn

První investiční

Unie investičních společností České republiky má 11 řádných členů, 11 přidružených členů a jednoho partnera. Řádní členové Unie spravují 77 otevřených podílových fondů s majetkem v objemu 82 miliard Kč, 2 uzavřené podílové a 9 investičních fondů s majetkem v celkové výši 10,5 miliardy Kč.

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Dlouhodobým cílem UNISu je popularizace kolektivního investování v České republice. I přes nízké úrokové míry dokonce pod úrovní inflace se nadále většina z 1,5 bilionu korun vkladů obyvatelstva pohybuje na bankovních účtech. Vezmeme-li v úvahu, že se v českých fondech nalézá asi 90 miliard korun a odečteme-li od toho podíl institucionálních investorů (ať už soukromých nebo obcí ve fondech peněžního trhu), tak dojdeme k závěru, že do podílových fondů ukládají drobní investoři jen 5 % všech svých vkladů. Jednou z možností, jak přitáhnout více prostředků, je nižší zdanění. UNIS o to usiluje a v novém zákoně o kolektivním investování se snaží až o úplné odstranění zdanění od 1.1. 2003. Na tomto zákoně spolupracuje s výše zmíněnou Asociací pro kapitálový trh (AKATem). V zákoně dále navrhují, aby bylo umožněno penzijním fondům dát svůj majetek do správy nebo aby bylo umožněno zakládání speciálních (neveřejných) fondů pro malé skupiny investorů. Spolupráce s AKATem spočívá kromě spojeného úsilí na stejných cílech i ve vzájemné výměně informací. Tato činnost však, zejména ze strany AKATu, není ještě plně rozvinuta.

Obchodování podle UNISu

V uplynulém týdnu zveřejnila ISČS zprávu, že její podílový fond Sporobond překročil v objemu spravovaného majetku hranici 4 miliard korun a je největším v ČR spravovaným dluhopisovým fondem. Pojďme se tedy blíže podívat, které největší české fondy jsou v České republice spravovány.

Název fondu

Majetek v mld. Kč

Druh fondu

ISČS Spororinvest

19,91

P

IKS Peněžní trh

7,67

P

1. IN Restituční fond

7,04

S

IKS Globální

6,9

S

1. IN – PIF

5,88

S

ČSOB Výnosový

4,86

P

ISČS Sporobond

4,05

D

IKS Dluhopisový

3,79

D

Pioneer Trust

3,43

S

Živnobanka – OF

2,78

D

Sporoinvest se nadále těší velkému zájmu investorů a již v příštím týdnu bude jistě prolomena hranice 20 miliard korun. Na třetím a pátém místě se nacházejí fondy První investiční společnosti, ale na rozdíl od ostatních uvedených fondů objem jimi spravovaného majetku rapidně klesá. Jedná se o nedávno otvírané uzavřené podílové fondy a stále je patrný silný odliv především institucionálních investorů. Např. 1. IN Restituční ztrácí týdně stabilně více než 100 milionů korun. Ještě výraznější odliv je u PIFu, k jehož otevření došlo až letos. U něj se dá počítat s ještě déle trvajícími odkupy, neboť až nyní klesl výstupní poplatek na přijatelnou úroveň. Další smíšené fondy se také potýkají s odlivem majetku, ale ne tak výrazným. Odliv je zde způsoben především nízkou výkonností v poslední době.

Od tohoto týdne, vzhledem k přijetí do UNISu, budeme v přehledu uvádět i fondy J&T Asset management. Díky vysokým čistým prodejům ČSOB Výnosového přiteklo do fondů v uplynulém týdnu 719 milionů korun. Za přílivem peněz do tohoto fondu určeného pro institucionální investory patří s největší pravděpodobností právě ČSOB. Situace podle ukazatele čistých prodejů se jinak nemění, na obou koncích lze nalézt stále stejné fondy.

Po delší době se dařilo akciovým fondům, a tím pádem také fondům smíšeným a fondům fondů. České, ale i většina zahraničních akciových indexů si polepšila. S posilující korunou se nadále trápí dluhopisové fondy ISČS Trendbond a IKS Plus bondový, které investují především do zahraničních cenných papírů.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ČSOB Výnosový

678 mil.

1. IN – PIF

-352 mil.

ISČS Sporoinvest

326 mil.

1. IN - Restituční

-124 mil.

IKS Peněžní trh

99 mil.

ISČS Sporomix 3

-12 mil.

Akciové fondy

1. IN Akciový

2,43%

Akro Svět

-1,85%

Akro Eurotech

2,39%

ISČS Sporotrend

-0,91%

Živnobanka- AF

2,27%

ČPI Farmacie a biotechnologoie

-0,37%

Dluhopisové fondy

ČPI Korporátních dluh.

0,28%

ISČS Trendbond

-1,13%

ČSOB Nadační

0,07%

IKS Plus bondový

-0,56%

Newton Konzervativní

0,03%

ISČS Sporobond

-0,24%

Fondy peněžního trhu

J&T Perspektiva - P

0,13%

J&T Komenius

-1,63%

ŽB - Sporokonto

0,07%

Akro Obligace

-0,41%

ČPI Peněžní

0,07%

ISČS Sporoinvest

-0,09%

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

2,53%

 

 

ISČS Globaltrend FF

1,83%

 

 

IKS Fond fondů

1,11%

 

 

Smíšené fondy

ČPI Smíšený

2,02%

Akro mezinárodní balancovaný

-0,6%

Newton Euro

1,58%

1. IN Středoevropský

-0,51%

PPF Smíšený

1,39%

Akro Výnosový

-0,49%

Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz