Co nového se vylíhne na poli internetu?

Co nového se vylíhne na poli internetu? - Místo pořízení: zámecký park, Dačice. | foto: Jaroslav Baroň

Novinky v bankách po síti: co se stalo a co se chystá

  • 1
Banky se během minulého roku i v průběhu tohoto snažili klientům zpříjemnit používání přímého bankovnictví řadou vylepšení služeb či úplnými novinkami, které uvedly do života. Ač asi nejdiskutovanější byla bezpečnost přístupů k bankovním kontům, najdou se ve výčtu i služby, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti. Jak nás ještě internetbanking může překvapit?

V aplikaci přímého bankovnictví se banky kromě zvyšování bezpečnosti zaměřily především na rozšíření nadstandardních služeb. A tak lze nyní u GE Money Bank a u České spořitelny elektronický výpis z běžného účtu, který ten standardní plnohodnotně supluje. Několik bank rozšířilo své služby na poli dobíjení kreditu předplacených telefonních karet.

Česká spořitelna dává svým klientům bohatší možnost nastavování informačních SMS zpráv o pohybech na účtech. Plánuje plnohodnotně zpřístupnit aplikace internetového bankovnictví klientům, kteří využívají webový prohlížeč Firefox. Dále pak si budou moci uživatelé Servisu 24 také modelovat portfolio a posléze realizovat obchody v oblasti finančních trhů.

Pro zákazníky z řad podniků je připravováno ve službě Business 24 rozšíření platebních transakcí (především trvalých instrukcí a termínovaných vkladů), termínové obchody prostřednictvím internetu (FX Spot, FX Forward, FX Swap) a možnost výměny dokumentace s bankou elektronickou formou.  ČS připravuje i tzv. Centrum zpráv, prostřednictvím něhož bude možné všem klientům nebo skupině klientů zasílat SMS zprávy a emaily. 

Citibank od října 2006 nabídne svým klientům novou formu zabezpečení internetbankingu – bezpečnostní klíč. Ten si uživatel bude moci pořídit do konce listopadu za sníženou cenu 250 korun, následně za zvýšené bezpečí účtu zaplatí 450 korun.

Raiffeisenbank své internetové bankovnictví rozšířila o expresní platby, online platby ve spolupráci s internetovým obchodem mall.cz a e-ucet.cz (O2), zkrátila lhůty pro zadávání a změnu trvalých příkazů a od října si uživatel může užít její webové stránky v novém kabátě.

BAWAG Bank CZ jako novinku pro své klienty přichystala novou verzi internetbankingu se zabezpečením prostřednictvím aplikace e-code. Tak je umístěna na čipu platební karty, které banka vydává.

Komerční banka podobně jako ostatní rozšiřovala své služby, a tak uživatel aplikace mojebanka může používat například možnost zadávat platby v cizí měně v rámci KB s individuálním směnným kurzem. Pro podnikatele pak je určena tzv. zástava pohledávek, či elektronické výpisy k platebním kartám pro obchodníky, kteří je akceptují. Velkého vylepšení se dočkaly i investice do podílových fondů. Nyní lze fondy IKS pomocí internetové aplikace nejen objednat, ale lze mezi nimi přestupovat, či získat přesný přehled o stavu investic. KB do konce tohoto roku chystá ještě zpřístupnění informací o tzv. dostupných úvěrových limitech – tedy o půjčkách (kontokorentu, kreditní kartě, spotřebitelském úvěru), o které může klient požádat bez nutnosti zajištění a doložení svých příjmů.

eBanka jako první na trhu nabídla klientům možnost zažádat o úvěr přímo z
internetové aplikace, je-li klient přihlášen ke svému účtu. Celý proces od podání žádosti, přes schválení a načerpání peněz se tak odehrává v řádu několika málo hodin (někdy jen minut) a elektronicky, bez jediného papíru, či nutnosti návštěvy pobočky. K podpisu smlouvy je použit elektronický podpis. Nyní eBanka chystá novou podobu svých internetových stránek a zároveň  s nimi chystá i řadu nových funkčností. Jaké konkrétně to budou, odmítla tisková mluvčí banky prozatím prozradit.

GE Money Bank jako první loni nabídla plnohodnotný elektronický výpis z účtu, který lze po vytištění použít jako úředně akceptovaný doklad. Banka také rozšířila možnosti zabezpečení internetového bankovnictví prostřednictvím mobilního klíče (sms kódů zasílaných na mobil).

Finanční skupina ČSOB, kam patří také Poštovní spořitelna, rozšiřovala funkčnosti internetového bankovnictví i pro uživatele jiných prohlížečů než Microsoft Explorer. Nové verze internet bankingu ČSOB i PS (lišící se více méně pouze vzhledem aplikace, nikoli funkčností) oficiálně podporuje také prohlížeče Netscape, Mozilla Firefox či Opera. Poštovní spořitelna spustila také novou službu s názvem Max Homebanking. Tato varianta elektronického bankovnictví je využívána zejména podnikateli. Ti si díky ní mohou například propojit své účetní a platební systémy. Ve spolupráci s internetovými obchodníky zavadla PS tzv. platební tlačítko pro přímou platbu přes síť mezi klientem a obchodem.

ČSOB umožnila uživatelům třeba vytvořit seznam 50 bankovních spojení na partnery pro tuzemský platební styk pomocí funkce - Uživatelské číselníky. Rozšířila i zobrazení pohybů a doplňujících informacích o nich na účtu. Od listopadu připravuje možnost převodu  finančního limitu z kreditní karty na běžný účet právě pomocí internetového bankovnictví.

Pro klienty Poštovní spořitelny bude velkou událostí v posledním měsíci roku 2006 spuštění aktivního telefonního bankovnictví.