Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od ledna startuje nové penzijní spoření. Spořit půjde strategicky

aktualizováno 
Penzijní připojištění se od ledna 2013 změní. Nově se bude jmenovat doplňkové penzijní spoření a u smluv uzavřených od ledna začnou platit zcela nová pravidla. Zásadní novinkou bude volba investičních strategií.
U doplňkového penzijního spoření již nebude výnos garantovaný. Nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy. Ilustrační snímek

U doplňkového penzijního spoření již nebude výnos garantovaný. Nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Toto nové doplňkové penzijní spoření již nebude výnos garantovat, ale každému střadateli na důchod umožní zvolit si jednu ze tří investičních strategií s různou mírou rizika.

Nepřehlédněte

"To ovlivní skladbu portfolia cenných papírů držených fondem. Může tedy nastat situace, že do fondu vložíte více peněz, než vám pak vyplatí. A nebo i naopak. S vyšší mírou rizika můžete své vklady zhodnotit i podstatně více, než tomu je ve stávajícím penzijním připojištění," vysvětluje finanční odborník Ondřej Valeš z Penzijního srovnávače.cz.

Každý fond ohlásí konkrétní investiční strategie

Do nových účastnických fondů 3. důchodového pilíře bude možné vstupovat od ledna 2013. Spořit na penzi s volbou investiční strategie bude moci každý, kdo dosud nemá penzijní připojištění sjednané.

Přestup do nových fondů mohou ale využít i ti, kdo si již na penzi spoří ve starém penzijním připojištění a nebojí se riskovat. Investičních strategií bude na výběr několik.

"Všechny penzijní společnosti nabídnou konzervativní účastnický fond, dále budete moci využít vyváženou a dynamickou investiční strategii. Konkrétní nabídku strategií si však penzijní společnosti nechávají až na samý závěr roku. Jednou z prvních společností, která veřejně sdělí svoji produktovou nabídku bude zřejmě Penzijní fond České pojišťovny," přibližuje Kamil Durčák, produktový manažer společnosti Rentia, která se specializuje na penzijní poradenství.

"Ty nejméně rizikové strategie, neboli konzervativní, budou i nadále investovat převážně do státních dluhopisů, kde se klient nemusí obávat přílišných výkyvů, ale zároveň se bude muset spokojit s potenciálně nižším zhodnocením. Naopak nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy, které v krátkém období budou zažívat velké výkyvy, ovšem na delším časovém horizontu mohou dosáhnout nejvyššího zhodnocení," dodává Radek Šitera z poradenské společnosti Money Plus.

Konzervativní účastnický fond bude investovat do dluhopisů s přísně stanoveným rizikem. Tato strategie vás nebude vystavovat měnovému riziku a bude minimalizovat tržní riziko, tedy riziko znehodnocení vložených prostředků, na minimum. Pokud tedy zvolíte konzervativní strategii, vaše prostředky budou investovány převážně do dluhopisů.

"Tuto strategii lze doporučit lidem ve věku kolem 55 let, kteří budou penzijní spoření teprve uzavírat. Tento typ spoření jim zajistí, že dostanou ve stáří své vložené úspory navýšené o státní příspěvky, dohromady zhodnocené zhruba o dvě procenta. Konzervativní strategii lze také doporučit naprostým odpůrcům rizika," říká Kamil Durčák.

Vyvážená strategie bude podle poradců vhodná pro věkovou kategorii 45 až 55 let. Uložené prostředky budou u této strategie více kolísat. Některé roky mohou jít do nepatrného minusu, jiné mohou naopak dosahovat například nárůstu až šest procent. Přestože budou ve vyvážené strategii prostředky investovány převážně do dluhopisů, určité procento půjde i do akcií, hotovosti a nemovitostí.

"Strategie je vhodná pro ty, kteří preferují vyvážený poměr mezi výší očekávaného výnosu a mírou investičního rizika. Zhodnocení by mělo překonat konzervativní strategii a bude se nejspíš pohybovat v rozmezí od jednoho do pěti procent," míní Durčák.

Dynamická, neboli progresivní strategie, je vhodná pro účastníky mladší 45 let, a nebo pro ty, kteří jsou ochotni více riskovat. Tato strategie přináší nejlepší výsledky v dlouhodobém horizontu. "Jde o nejriskantnější strategii, procento zhodnocení však může dosahovat i dvouciferných hodnot a výnos tak může podstatně překonat výsledky současných penzijních fondů," přibližuje Kamil Durčák.

"Nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy, které v krátkém období budou zažívat velké výkyvy, ovšem na delším časovém horizontu mohou dosáhnout nejvyššího zhodnocení," uzavírá Radek Šitera.

Zapamatujte si

Jak budeme od ledna 2013 spořit na penzi ve 3. důchodovém pilíři:

V doplňkovém penzijní spoření podle nových podmínek.

  • Smlouvu bude možné sjednat od ledna 2013.
  • Výnos nebude garantovaný.
  • Každý si musí zvolit investiční strategii, kterou bude možné měnit.

V penzijním připojištění podle starých podmínek.

  • Výnos bude nadále garantován.
  • Smlouvu za starých podmínek lze uzavřít nejpozději do 30. listopadu 2012, později to již nebude možné.
  • Každý, kdo má sjednané staré penzijní připojištění může zvážit přestup do doplňkového penzijního spoření a volit investiční strategie. 

Přestáváte se spoléhat s penzí na stát a snažíte se zajistit sami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Již ano 1426
Zatím ne 211
Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Další z rubriky

Důchodové konto si hlídají statisíce lidí. Státní důchod Čechy zajímá

Ilustrační snímek

Své důchodové konto si už hlídají nejen lidé předdůchodového věku, ale i mladší generace. Potvrzuje to Česká správa...

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Analytik: Co je horší než kouření? Hospodské debaty o penzijní reformě

Aleš Tůma, investiční analytik Partners: Absolvoval Vysokou školu ekonomickou...

Má smysl penzijní spoření? Určitě ano. Pozor však na garanci nuly nebo čistě konzervativní přístup. „Komu do penze...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz