Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od ledna startuje nové penzijní spoření. Spořit půjde strategicky

aktualizováno 
Penzijní připojištění se od ledna 2013 změní. Nově se bude jmenovat doplňkové penzijní spoření a u smluv uzavřených od ledna začnou platit zcela nová pravidla. Zásadní novinkou bude volba investičních strategií.
U doplňkového penzijního spoření již nebude výnos garantovaný. Nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy. Ilustrační snímek

U doplňkového penzijního spoření již nebude výnos garantovaný. Nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Toto nové doplňkové penzijní spoření již nebude výnos garantovat, ale každému střadateli na důchod umožní zvolit si jednu ze tří investičních strategií s různou mírou rizika.

Nepřehlédněte

"To ovlivní skladbu portfolia cenných papírů držených fondem. Může tedy nastat situace, že do fondu vložíte více peněz, než vám pak vyplatí. A nebo i naopak. S vyšší mírou rizika můžete své vklady zhodnotit i podstatně více, než tomu je ve stávajícím penzijním připojištění," vysvětluje finanční odborník Ondřej Valeš z Penzijního srovnávače.cz.

Každý fond ohlásí konkrétní investiční strategie

Do nových účastnických fondů 3. důchodového pilíře bude možné vstupovat od ledna 2013. Spořit na penzi s volbou investiční strategie bude moci každý, kdo dosud nemá penzijní připojištění sjednané.

Přestup do nových fondů mohou ale využít i ti, kdo si již na penzi spoří ve starém penzijním připojištění a nebojí se riskovat. Investičních strategií bude na výběr několik.

"Všechny penzijní společnosti nabídnou konzervativní účastnický fond, dále budete moci využít vyváženou a dynamickou investiční strategii. Konkrétní nabídku strategií si však penzijní společnosti nechávají až na samý závěr roku. Jednou z prvních společností, která veřejně sdělí svoji produktovou nabídku bude zřejmě Penzijní fond České pojišťovny," přibližuje Kamil Durčák, produktový manažer společnosti Rentia, která se specializuje na penzijní poradenství.

"Ty nejméně rizikové strategie, neboli konzervativní, budou i nadále investovat převážně do státních dluhopisů, kde se klient nemusí obávat přílišných výkyvů, ale zároveň se bude muset spokojit s potenciálně nižším zhodnocením. Naopak nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy, které v krátkém období budou zažívat velké výkyvy, ovšem na delším časovém horizontu mohou dosáhnout nejvyššího zhodnocení," dodává Radek Šitera z poradenské společnosti Money Plus.

Konzervativní účastnický fond bude investovat do dluhopisů s přísně stanoveným rizikem. Tato strategie vás nebude vystavovat měnovému riziku a bude minimalizovat tržní riziko, tedy riziko znehodnocení vložených prostředků, na minimum. Pokud tedy zvolíte konzervativní strategii, vaše prostředky budou investovány převážně do dluhopisů.

"Tuto strategii lze doporučit lidem ve věku kolem 55 let, kteří budou penzijní spoření teprve uzavírat. Tento typ spoření jim zajistí, že dostanou ve stáří své vložené úspory navýšené o státní příspěvky, dohromady zhodnocené zhruba o dvě procenta. Konzervativní strategii lze také doporučit naprostým odpůrcům rizika," říká Kamil Durčák.

Vyvážená strategie bude podle poradců vhodná pro věkovou kategorii 45 až 55 let. Uložené prostředky budou u této strategie více kolísat. Některé roky mohou jít do nepatrného minusu, jiné mohou naopak dosahovat například nárůstu až šest procent. Přestože budou ve vyvážené strategii prostředky investovány převážně do dluhopisů, určité procento půjde i do akcií, hotovosti a nemovitostí.

"Strategie je vhodná pro ty, kteří preferují vyvážený poměr mezi výší očekávaného výnosu a mírou investičního rizika. Zhodnocení by mělo překonat konzervativní strategii a bude se nejspíš pohybovat v rozmezí od jednoho do pěti procent," míní Durčák.

Dynamická, neboli progresivní strategie, je vhodná pro účastníky mladší 45 let, a nebo pro ty, kteří jsou ochotni více riskovat. Tato strategie přináší nejlepší výsledky v dlouhodobém horizontu. "Jde o nejriskantnější strategii, procento zhodnocení však může dosahovat i dvouciferných hodnot a výnos tak může podstatně překonat výsledky současných penzijních fondů," přibližuje Kamil Durčák.

"Nejrizikovější strategie budou tvořené převážně akciovými fondy, které v krátkém období budou zažívat velké výkyvy, ovšem na delším časovém horizontu mohou dosáhnout nejvyššího zhodnocení," uzavírá Radek Šitera.

Zapamatujte si

Jak budeme od ledna 2013 spořit na penzi ve 3. důchodovém pilíři:

V doplňkovém penzijní spoření podle nových podmínek.

  • Smlouvu bude možné sjednat od ledna 2013.
  • Výnos nebude garantovaný.
  • Každý si musí zvolit investiční strategii, kterou bude možné měnit.

V penzijním připojištění podle starých podmínek.

  • Výnos bude nadále garantován.
  • Smlouvu za starých podmínek lze uzavřít nejpozději do 30. listopadu 2012, později to již nebude možné.
  • Každý, kdo má sjednané staré penzijní připojištění může zvážit přestup do doplňkového penzijního spoření a volit investiční strategie. 

Přestáváte se spoléhat s penzí na stát a snažíte se zajistit sami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Již ano 1426
Zatím ne 211
Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...Otestujte se: jedna mince platila 35 let, ale sběratelé milují jinou

Mince

Mince jsou jednou z nejstarších forem peněz a jsou dodnes nepostradatelnou součástí měnového systému. I přesto, že už...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

Další z rubriky

Kdy a proč platit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia

Ilustrační snímek

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol nebo jejich rodiče se často ptají, zda musí hned po ukončení...

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Ilustrační snímek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste...

Analýza: nové penzijní spoření vynáší průměrně 7,5 i jen 0,06 %

Ilustrační snímek

Rezervy k důchodu si tvoří 60 procent lidí. Favoritem mezi spořicími produkty je „penzijko“ se státním příspěvkem. Kdo...

Souhrn 20.7. - Evropa se propadá kvůli Trumpovým hrozbám dalšími cly vůči Číně, ...

Souhrn 20.7. - Evropa se propadá kvůli Trumpovým hrozbám dalšími cly vůči Číně, ...

Kurzy.cz Pražská burza ve vrcholící okurkové sezóně mírně rostla při sotva poloviční likviditě oproti běžnému průměru. Evropské ...

Najdete na iDNES.cz