Nový gigant na českém investičním trhu

  • 12
ČSOB toho v posledních letech pod svá křídla získala opravdu hodně a její aktivity se rozrostly do všech oblastí obhospodařování finančních prostředků. Je proto nasnadě, že v mnoha případech došlo k situacím, kdy dvě složky prováděly stejné činnosti. Nový pilíř skupiny ČSOB tuto situaci řeší.

Vzor toho, jak by měla transformace v konečném důsledku vypadat, poskytl majitel ČSOB – belgická KBC. Spojením všech aktivit týkajících se správy aktiv tak na českém trhu vzniká nový významný hráč – ČSOB Asset Management Group. Jak název naznačuje, nepůjde o jednolitý celek. Vzhledem k produktům nabízeným tímto uskupením a české legislativě to ani není možné. Páteř skupiny tvoří ČSOB Asset Management (ČSOB AM), který vzniká spojením Patria Asset Managementu s útvarem ČSOB zabývajícím se asset managementem a 100%-ní dcera ČSOB AM -  ČSOB Investiční společnost (ČSOB IS), pod jejíž křídla spadají aktivity v oblasti kolektivního investování. Tato dceřinná společnost přebírá OB Invest a do konce roku by se k němu měla přidat i 1. IN. Začlenění Patria Asset Managementu pod ČSOB AM neznamená, že by značka Patria zmizela z českého trhu. Patria Finance bude nadále provádět v rámci skupiny ČSOB pod svým jménem obchody s domácími i zahraničními cennými papíry.

 

Nový lídr na českém trhu

 

Spojením aktivit v oblasti asset managementu pod jednu střechu vzniká na českém trhu významný hráč, jehož aktiva pod správou dosahují bezmála 130 miliard korun. Do této sumy jsou však zahrnuta i aktiva dceřinných společností ČSOB jako jsou Českomoravská stavební spořitelna, Českomoravský penzijní fond nebo IPB Pojišťovna, jejichž aktiva ČSOB Asset Management Group rovněž řídí. Vztah je oboustranný, ČSOB AM naopak využívá dceřinné společnosti k umístění aktiv těch svých klientů, kteří preferují produkty dceřinných společností před např. akciemi nebo podílovými fondy. Rozdělení aktiv ve skupině zobrazuje následující obrázek:



Zdroj: ČSOB AM

 

Jak se tedy změní situace na trhu? V oblasti individuální správy portfolií se ČSOB AM s 32 mld. korun stává největším hráčem se čtvrtinovým podílem na českém trhu a odsouvá tak na druhé místo ING Investment Management. Náskok na ING je však minimální a boj o vedoucí postavení ještě bude zajímavý.

 

Zamotává se i situace v oblasti otevřených podílových fondů (OPF). Spojením OB Investu a 1. IN vznikne uskupení spravující nyní 19 mld. Kč v otevřených podílových fondech. Tím se ČSOB IS výrazně dotáhne na zatím druhou největší společnost IKS

O situaci okolo investičních fondů se více dozvíte ZDE

KB se současnými 21 miliardami pod správou. Započteme-li ještě 6 investičních fondů (4 v 1. IN a 2 v OB Investu), může se v tomto segmentu ČSOB Asset Management Group po jejich otevření vytáhnout na pozici dvojky trhu českých OPF s majetkem 29 miliard korun. Stát se lídrem a překonat tak zatím neotřesitelnou jedničku na trhu ISČS s 31 mld. Kč však bude velmi těžké. Růst majetku v OPF zajišťuje nyní jen ČSOB Výnosový určený pro institucionální klientelu. Ostatní fondy se potýkají spíše s odlivem aktiv (např. 1. IN Restituční). S odlivem lze navíc počítat i u otvíraných fondů. ISČS takový problém nemá, od začátku roku přitéká do fondů měsíčně pravidelně okolo jedné miliardy korun. Svou roli zde sehrává fakt, že ČSOB IS se nesoustředí jen na české fondy, ale čerpá ze široké nabídky fondů KBC, do nichž čeští investoři vložili již 8 miliard korun, což ji řadí v oblasti objemu prodaných zahraničních fondů na první místo v ČR. Akcent na zahraniční fondy je v ČSOB daleko vyšší než v České spořitelně, která se spíše soustředí na své vlastní fondy.

 

Zapomeňte na termínové vklady, budoucnost patří fondům

 

Více nejen o fondech KBC se můžete dozvědět ZDE

KBC má s fondy bohaté zkušenosti a ty jí pomohly k jejímu významnému postavení na evropském trhu. V současné době KBC Asset Management spravuje přes 600 fondů. Měsíčně do této rodiny vstupuje 7 až 10 nových fondů. Toto množství se však nevztahuje na Českou republiku. Zde získalo licenci na provozování jen 79 z nich. Přesto se však ČSOB IS může chlubit nejširší paletou fondů, co do počtu jí může konkurovat jen společnost Parvest se 65 fondy. Nabídka je opravdu široká, klienti si mohou vybrat mezi různými denominacemi (CZK, EUR, USD…), daňovými domicily, nemluvě o nejrozmanitějších investičních strategiích. To však může pro společnost představovat na druhé straně problém. Pro ČSOB IS bude velmi náročné vysvětlit klientům rozdíly mezi charakteristikami jednotlivých fondů a zabránit tak tomu, aby si fondy mezi sebou nekonkurovaly.

Poslední dva roky jsou charakterizovány silnými propady akciových trhů. To způsobuje nedůvěru investorů v akcie. Na druhé straně však existuje mnoho investorů, kteří si myslí, že akcie už dosáhly svého dna, že se blýská na lepší časy a že nastal pravý čas pro jejich nákup. Poučeni vývojem v posledních letech však hledají instrumenty, které by nějakým způsobem omezili riziko ztrát z investic do akcií. KBC AM těmto potřebám vychází vstříc nabídkou zajištěných fondů, která nemá celosvětově obdoby. 54% všech zajištěných fondů pochází právě z dílny KBC AM. V tomto duchu se vyvíjí i aktivity ČSOB, např. nedávno uvedla na trh zajištěný fond ČSOB Světové akcie 5.

 

Čekají asset management světlé zítřky?

 

V dlouhém období nelze očekávat příliš velký nárůst institucionálního asset managementu v ČR. Tento segment je již z velké míry rozdělen. Daleko větší pozornost poutá privátní asset management a správa fondů. Jak vyplývá z výsledků společností zabývajících se průzkumem trhů, obyvatelé České republiky stále drží kolem 75% svého finančního majetku ve formě hotovosti a bankovních vkladů. V zemích Evropské unie je přitom běžný daleko nižší podíl této složky (přibližně 30%). S postupným začleňováním a přizpůsobováním České republiky standardům Evropské unie lze očekávat, že i české domácnosti budou přesouvat své finance do oblastí přinášejících vyšší výnos než termínové vklady, které ve velké většině nestačí držet krok s inflací. Rozdíl v podílu vkladů na finančních aktivech domácností v ČR a v EU činí okolo 45%. Vezmeme-li v úvahu, že v bankách se na účtech pohybuje téměř 1 bilion korun, pak činí potenciál růstu trhu přibližně 450 miliard. Právě tento potenciál se pokusí ČSOB Asset Management Group co nejvíce využít, ať už formou individuální správy aktiv přes AM nebo formou investice do fondů přes IS. Vzhledem k vlivu KBC lze očekávat, že se ČSOB Asset Management Group bude soustředit především na podílové fondy. Pro jejich distribuci retailovým klientům má mimořádné předpoklady díky husté síti poboček. Proto ani nepočítá s distribucí přes externí partnery. Jedinou formou rozšíření distribuční sítě by v horizontu zhruba 1 roku mohla být nabídka fondů přes internet. Tuto službu již v ČR některé společnosti nabízejí, ČSOB má však výhodu velké banky. Mnoho klientů má již přes internet přístup ke svému účtu. Zavedení další internetové služby tak pro ČSOB nebude představovat vysoké náklady.

 

Může ČSOB ještě jinou formou ovlivnit český trh? Určitě ano. Ve střednědobém horizontu se chystá vstoupit na pražskou burzu. Pokud se ke stejnému kroku odhodlá i Erste, mohlo by to znamenat  výrazné oživení českého kapitálového trhu, kde je zatím v nabídce BCPP pouze jediný bankovní titul – Komerční banka.

 

Také patříte k těm, kteří mají veškeré peníze na bankovních účtech? Nebo víte o lepším zhodnocení svých financí? Nemyslíte, že velké množství fondů je spíš na škodu? Těšíme se na vaše názory!