Pronajmete-li byt, dobře si hlídejte, kdo v něm skutečně bydlí.

Pronajmete-li byt, dobře si hlídejte, kdo v něm skutečně bydlí. | foto: Profimedia.cz

Nový podnájemník potřebuje souhlas majitele bytu. Jinak přijde výpověď

  • 38
V pronajatých bytech většinou nebydlí nájemce sám. Má tam svou rodinu, případně kamarády. Nastěhovat si někoho dalšího do pronajatého bytu ovšem může vyústit až ve výpověď ze strany majitele bytu. Žádný pronajímatel nechce, aby se mu byt změnil v ubytovnu. Možnosti, jak se tomu ubránit, jsou různé.

Při uzavírání smlouvy se nájemce s pronajímatelem obvykle dohodnou i na předpokládaném počtu lidí, kteří budou v pronajatém bytě bydlet. Hlavním zájmem majitele bytu pochopitelně je, aby nájemce byt po stanovenou dobu řádně užíval a pak ho řádně předal zpět.

Spotřeba vody a energie mnohé napoví
Pokud majitel bytu pojme podezření, že ho nájemce obelhává a byt využívá více lidí, měl by především věnovat čas fakturám za elektřinu a vodu. Pokud zaznamená neúměrně vysokou spotřebu, nepochybně má byt výrazně více obyvatel.

Velmi často jde o skryté podnájemní vztahy, kdy si nájemce od každého z podnájemců vybírá velmi zajímavou částku, která v konečném důsledku převýší hodnotu nájemného. To určitě není pro pronajímatele nic příjemného, a navíc se byt a jeho vybavení pochopitelně rychleji opotřebují.

Výjimka: partner a dítě
Občanský zákoník jednoznačně říká, že nájemce si nemůže vzít žádného podnájemce, aniž by to písemně schválil pronajímatel. Učiní-li tak bez souhlasu pronajímatele, dává tím pronajímateli možnost okamžité výpovědi.

Praxe ovšem tak jednoduchá není. Nájemce si smí do pronajatého bytu nastěhovat ty, kdo s ním budou žít ve společné domácnosti.

Nejčastěji jde o partnera nebo dítě. V tomto případě nemá pronajímatel moc šancí, jak by jejich existenci v bytě napadl, a musí se s tím smířit.

Z bytu vám nájemce může udělat ubytovnu
Přítomnost dítěte nebo partnera však nebývá nějakým zásadním problémem a pronajímatelé to zpravidla tolerují. Horší ale je, když se z pronajatého bytu stane ubytovna pro sezonní dělníky a hrozí například poškození bytu.

Takové chování už napadnout lze, pobyt by v tomto případě měla upravit podnájemní smlouva schválená pronajímatelem. Častou obrannou taktikou nájemců bytů však bývá tvrzení, že se tito lidé zdržují v bytě pouze krátkodobě a příležitostně, že chodí pouze na návštěvu.

Pronajímatel se v takové situaci musí obrnit trpělivostí a prokázat, že nejde o návštěvu, ale o dlouhodobý pobyt. Toto tvrzení je ale zpravidla nutné podložit relevantním svědectvím, jako je výpověď sousedů, monitorování příchozích do bytu a podobně. Teprve pak lze doložit, že dotyčný nevede vztah typický pro soužití a zároveň nepřichází na krátkodobé návštěvy.

V tomto případě může pronajímatel poukázat na to, že nikdy neschválil podnájemní smlouvu, a vypovědět nájemní smlouvu. Je však dost pravděpodobné, že celá záležitost nakonec skončí u soudu.