Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový rok je přestupný, má o dva pracovní dny víc než loňský

aktualizováno 
Letos odpracujeme 253 dní, o dva dny víc než loni. Při osmihodinové pracovní době je to 2 024 hodin, nebo 121 440 minut či 7,3 milionu sekund.

Do práce budeme muset na rozdíl od loňska i 29. února. Rok 2008 je totiž přestupný.

Srpnové svátky nepotěší
Nejbližší den volna nás čeká na Velikonoční pondělí, které letos vychází na 24. března. Státní svátek 1. května připadá na čtvrtek, a pokud máte benevolentního šéfa, vzbuzuje naději na prodloužený víkend. Stejně jako 8. květen.

Pesimisticky vyhlíží červencový kalendář. Svátky 5. a 6. července připadají na sobotu a neděli. Přívětivý nebude ani letošní svatý Václav, na jehož svátek 28. září bývá také volno - vychází rovněž na neděli. 28. říjen - den založení republiky - bude v úterý. Sedmnáctý listopad, který byl loni o víkendu, připadá na pondělí a víkend prodlouží automaticky.

Vánoční volno bude od středy do pátku. Naváže na ně víkend, a vánoční „prázdniny“ tak budou stejně příjemně dlouhé jako ty loňské.

Minimální mzda se nemění, zálohy pro podnikatele ano
Letos se nezvyšuje minimální mzda, zůstává na loňských 8 tisících korunách. Za hodinu práce se bude nadále vyplácet nejméně 48,10 Kč.

Tradičně se však mění minimální výše záloh na důchodové pojištění u osob samostatně výdělečně činných. Z 1 491 korun se zvyšuje na 1 596 korun. U vedlejší výdělečné činnosti se záloha z dosavadních 597 korun změní na 639 korun. Povinnost ji platit však má jen ten, kdo se k pojištění sám přihlásí, aby si do budoucna zvýšil důchod, nebo jehož loňský příjem dosáhl po odpočtu výdajů ke 48 334 Kč.

Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvyšuje z 1 360 korun na 1 456 korun.

Placení nemocenského pojištění - tedy pojistky, ze které se v případě pracovní neschopnosti vyplácejí nemocenské dávky - zůstává pro osoby samostatně výdělečně činné i nadále dobrovolné. Minimální pojistné se zvyšuje z 222 korun na 238 korun. U vedlejší činnosti vzroste z 89 korun na 95 korun.

Pozor na loňskou dovolenou
Pokud jste si loni nevybrali celou dovolenou, nevybrané dny lze odkládat jen do konce října. První pracovní den v listopadu začne loňská dovolená běžet automaticky, pokud vám ji šéf do tohoto dne nenaplánuje tak, abyste si ji vybrali do konce roku.

Do dalšího roku už ji převádět nelze. Výjimkou je dovolená, která přesahuje základní čtyři týdny. Tu loňskou si můžete na konci roku nechat proplatit nebo převést ještě do roku 2009.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz